Prekwalifikacje intermodalne: Nabór wniosków
Wstępna kwalifikacja projektów polega na przeprowadzeniu naboru wniosków o udzielenie wsparcia publicznego na inwestycje w zakresie transportu intermodalnego w ramach FEnIKS oraz na dokonaniu ich wstępnej oceny przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod kątem kwalifikowania się projektu do otrzymania pomocy.
Wnioski można składać od 4 listopada do odwołania.
Warto jednak pamiętać, że pozytywna ocena wniosku przez CUPT nie oznacza automatycznego przyznania pomocy.
Dzięki uruchomionym prekwalifikacjom umożliwiamy potencjalnym beneficjentom szybciej rozpocząć prace nad realizacją inwestycji w zakresie transportu intermodalnego. Podobne rozwiązanie już zastosowaliśmy w ramach KPO.
Kto może wnioskować o pomoc z FEnIKS
Pomoc mogą uzyskać przedsiębiorcy z krajów UE lub EFTA, którzy mają siedzibę, oddział lub przedstawicielstwo w Polsce i prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność na terenie Polski w zakresie:
- transportu intermodalnego (w tym operatorzy terminali),
- udostępniania taboru kolejowego do transportu intermodalnego,
- zarządzania infrastrukturą kolejową z dostępem do terminali intermodalnych.
Wsparcie uzyskają projekty z realizacją na terytorium Polski, które obejmą:
- budowę lub przebudowę infrastruktury terminali intermodalnych (w tym infrastruktury kolejowej i drogowej niezbędnej do ich włączenia w sieć linii kolejowych/ sieć drogową/ sieć transportu wodnego wraz z niezbędną do funkcjonowania terminala budową/ przebudową urządzeń zewnętrznych),
- zakup lub modernizację urządzeń do obsługi terminali intermodalnych,
- zakup lub modernizację systemów telematycznych i satelitarnych do intermodalu,
- zakup lub modernizację taboru kolejowego i specjalistycznego sprzętu,
- zakup intermodalnych jednostek ładunkowych (z wyłączeniem kontenerów).
Możliwe jest łączenie różnych z wymienionych wyżej przedsięwzięć w ramach realizowanych projektów.
Procedury i terminy
Wnioski o dofinansowanie należy składać przed rozpoczęciem projektu do CUPT, które oceni, czy projekt kwalifikuje się do pomocy. Projekty wybieramy zgodnie z wytyczoną prawnie procedurą w sposób konkurencyjny.
Wnioski (z załącznikami) można składać tylko w formie elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Datą wpływu wniosku jego data jego wpływu na konto CUPT przez ePUAP.
Informacje w zakresie przyszłego konkursu intermodalnego
Pragniemy ułatwić potencjalnym wnioskodawcom procedurę składania wniosków w ramach przyszłego naboru intermodalnego w trybie konkursowym. W tym celu udostępniamy wszystkie niezbędne informacje do wglądu przed uruchomieniem konkursu zaplanowanym na 7 stycznia 2025 roku (potrwa do 30 czerwca 2025 roku).
Taki krok ma na celu ułatwienie i przyspieszenie procedur wytyczonych w ramach regulaminu konkursowego.
- Przeczytaj też: Konkurencyjny nabór wniosków: transport intermodalny
FEnIKS

Nabór niekonkurencyjny w ramach PT FEnIKS
Wystartował nabór niekonkurencyjny w ramach PT FEnIKS dla służb administracyjnych wojewodów, służb nadzoru budowlanego na szczeblu centralnym i wojewódzkim oraz służb konserwatorów zabytków na szczeblu centralnym i wojewódzkim, realizujących zadania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w zakresie POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2 w 2025 r.
Więcej
Z Warszawy do Krakowa i Trójmiasta szybciej i bezpieczniej – mamy dofinansowanie na S7!
Kolejne dobre wieści dla kierowców. Podpisaliśmy Umowy o Dofinansowanie aż trzech projektów realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Fundusze Europejskie pomogą sfinalizować budowę brakujących odcinków S7 (Miechów – Szczepanowice oraz Płońsk – Czosnów) i powstanie Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.
Więcej
Ponad 2 miliardy zł z Funduszy Europejskich na Warszawski Transport Publiczny
Dokładnie 2 mld i 25 milionów zł z Funduszy Europejskich na rozwój warszawskiego transportu publicznego. Środki zostaną przeznaczone na budowę ostatniego odcinka II linii metra oraz budowę trasy tramwajowej do Wilanowa.
Więcej
Uruchomienie modułu „Harmonogram płatności” w SL2021
Informujemy, że udostępniono moduł „Harmonogram płatności”, za pomocą którego Beneficjenci mają możliwość utworzenia i przesyłania do CUPT informacji o wysokości środków w złożonych i planowanych do złożenia Wnioskach o Płatność. Prosimy o przekazywanie bieżących danych w zakresie „Harmonogramów Płatności” i uzupełnienie wersji archiwalnych.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15