Technologie wodorowe a fundusze unijne
Organizatorami wydarzenia, które odbyło się w sali konferencyjnej im. Grażyny Gęsickiej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przy ul. Wspólnej 2/4 w Warszawie były:
- Klaster „Luxtorpeda 2.0”,
- Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz
- Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Założenia konferencji
Podczas piątkowej konferencji odbyło 3 sesje prezentacyjne. Część prelekcyjną rozpoczęła się przedstawieniem wpływu dofinansowań unijnych na park taborowy polskich przewoźników kolejowych.
Pierwsza sesja
Dalsze wystąpienie zostało poświęcone problematyce relacji między technologią wodorową w szeroko pojętym transporcie publicznym a prawem krajowym i unijnym. Pierwszą sesję prezentacji zakończyło przedstawienie zagadnienia dofinansowania i realizacji projektów wodorowych w oparciu o studium przypadku.
Druga sesja
Temat bezpieczeństwa, dostępności i efektywności, tj. kluczowych informacji o wodorze rozumianym jako paliwo alternatywne dla transportu publicznego, wprowadził uczestników do kolejnej, drugiej sesji prezentacji. Następnie przedstawiono analizę porównawczą dotycząca pojazdów wodorowych oraz pojazdów konwencjonalnych. Sesję drugą zakończyło poruszenie problematyki obecnego statusu szeroko pojętej infrastruktury tankowania.
Trzecia sesja
Trzecia sesja prezentacji skupiła się się na refleksji dotyczącej oczekiwań, dylematów i zagrożeń związanych z zastosowaniem wodoru w transporcie publicznym, jak również analizie potencjału rynku na technologie wodorowe w transporcie kolejowym.
Panel dyskusyjny na zakończenie
Konferencję zwieńczył, zapowiadany w agendzie, bardzo ciekawy i bogaty w dyskusję oraz wymianę zdań panel dyskusyjny na temat stanu gotowości do realizacji wodorowych projektów transportowych, w którym głos zabrali zarówno przedstawiciele przewoźników kolejowych, jak i producentów taboru.
POIiŚ 2014-2020

Dotarliśmy z S3 do Czech
Najbardziej widokowy odcinek polskiej „eski” już otwarty. Będziesz w okolicy, koniecznie skorzystaj i sprawdź jak szybko, sprawnie, komfortowo i bezpiecznie można pokonywać kilometry dzięki Funduszom Europejskim.
Więcej
Dofinansowanie dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na prace na odcinku Kiełpinek – Glincz
Dzisiaj, 12 grudnia 2023 r., podpisaliśmy umowę z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o dofinansowanie dla projektu „Prace na odcinku Kiełpinek – Glincz”.
Więcej
Nowe publikacje o dostępności w transporcie
Dobrze zaprojektowana, wdrożona i zadbana dostępność ma ogromne znaczenie w rozwijaniu wielu kompetencji zarówno społecznych, jak i zawodowych. Dlatego wydaliśmy trzy kolejne publikacje dotyczące zagadnień związanych z dostępnością w transporcie – serdecznie zachęcamy do lektury!
Więcej
Zmieniamy polską kolej – nowa publikacja od CUPT i Ministerstwa Infrastruktury
Z okazji 15. edycji Międzynarodowych Targów Trako 2023 wydaliśmy nową edycję publikacji „Zmieniamy polską kolej”, dedykowaną w szczególności dla wszystkich pasjonatów kolejnictwa i profesjonalistów z branży. Serdecznie zachęcamy do lektury!
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15