Relacja z konferencji: Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP)
W środę, 13 czerwca, miała miejsce konferencja nt. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP), która stanowiła pierwsze wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wsparcie miejskich obszarów funkcjonalnych w przygotowaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej” realizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
3-letni pilotaż
Konferencja stanowiła oficjalną inaugurację nowego projektu dotyczącego wsparcia doradczego miast i obszarów miejskich w zakresie planowania zrównoważonej mobilności miejskiej oraz była okazją do podsumowania trwającego ponad 3 lata pilotażu SUMP, w ramach którego bezpośrednie wsparcie doradcze kończy się w czerwcu 2023 roku.
Doświadczenia wynikające z pilotażu posłużyły do zaprojektowania nowej formy wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w postaci projektu pod nazwą „Wsparcie miejskich obszarów funkcjonalnych w przygotowaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej”. Projekt ten koordynowany jest przez Pełnomocnika do spraw Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, powołanego przy Ministrze Infrastruktury.
Okazja do wymiany doświadczeń
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń w planowaniu mobilności miejskiej przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz bezpośrednich odbiorców wsparcia doradczego oferowanego przez Komisję Europejską ze środków Instrumentu Wsparcia Technicznego.
Ponieważ w ramach konferencji podsumowany został również pilotaż Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, udział w niej wzięli organizatorzy pilotażu:
- Doradca strategiczny,
- przedstawiciele Inicjatywy JASPERS
oraz beneficjenci tego projektu, którzy przedstawili jego pozytywne aspekty i osiągnięcia, a także poruszyli kwestie problemowe i wyzwania.
Koncepcja SUMP
Promowanie koncepcji SUMP trwa już kilka lat, natomiast proces wsparcia został uruchomiony w odpowiedzi na potrzeby sygnalizowane przez miasta w zakresie kształtowania zrównoważonego systemu transportowego.
Konkretne wsparcie doradcze i finansowe stało się też niezbędne ze względu na potrzebę przygotowania miast do spełnienia wymogów postawionych przez Komisję Europejską w Umowie Partnerstwa na lata 2021-2027 w odniesieniu do miejskich inwestycji transportowych.
Relacje z wydarzeń
06 grudnia 2024 | Relacje z wydarzeńZarządzanie i kontrola projektów unijnych – spotkanie online międzynarodowej społeczności Peer2Peer
13 listopada 2024 odbyło się spotkanie online społeczności „Zamówienia Publiczne” działającej w ramach inicjatywy Peer2Peer Communities DG REGIO. W wydarzeniu uczestniczył ekspert z CUPT oraz około 20 przedstawicieli instytucji z innych państw członkowskich UE.
Więcej 26 listopada 2024 | Relacje z wydarzeńNapędy elektryczne, wodorowe, a może nadal diesel?
Eksperci podczas 41 Transportowego Obserwatorium Badawczego wskazywali drogę do zeroemisyjnego transportu publicznego. Listopadowe webinarium zorganizowane w ramach TOB zgromadziło ponad 200 czołowych ekspertów branży transportowej, którzy wspólnie pochylili się nad wyzwaniem dekarbonizacji sektora transportowego.
Więcej 23 października 2024 | FEnIKSKolejowe ABC po raz trzeci z dofinansowaniem UE
Uroczyście wymieniliśmy się podpisanymi umowami z Urzędem Transportu Kolejowego na dofinansowanie Kampanii Kolejowe ABC. Będzie to już 3. dofinansowana ze środków unijnych edycja tej kampanii edukacyjnej. Kwota dofinansowania z UE wynosi ponad 62 mln złotych.
Więcej 21 października 2024 | Relacje z wydarzeń5G i nowoczesne technologie cyfrowe w dostępie do transportu publicznego
Po raz 7. spotkaliśmy się w ramach cyklu Dostępność 2030+. Webinar „Wykorzystanie 5G i nowoczesnych technologii cyfrowych w dostępie do transportu publicznego” z 17 października skupił się na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych oraz dostępności transportu dla osób z niepełnosprawnościami.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15