Fundusze UE: Podlasie z nowym dworcem kolejowym
Otwierany dziś dworzec kolejowy w Wasilkowie jest przykładem tego jak środki unijne unowocześniają polską kolej i przyczyniają się do zwiększenia komfortu podróży. Niezależnie od wielkości inwestycji i współfinansowania UE w infrastrukturę kolejową, głównym ich celem i zadaniem jest modernizacja, podniesienie poziomu bezpieczeństwa, troska o środowisko i dbałość o dostępność dla jak najszerszego grona odbiorców – powiedziała Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Nowoczesny dworzec dzięki środkom z POIiŚ
Niewielki, nowoczesny, ekologiczny i bezpieczny – taki jest właśnie dworzec w Wasilkowie, który dziś, za sprawą dofinansowania z funduszy unijnych otwarto dla podróżnych.
Zakończona właśnie budowa dworca w Wasilkowie kosztowała 3,58 mln złotych brutto i była siódmym projektem sfinalizowanym w województwie podlaskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Budowa nowego dworca w Wasilkowie to półmetek wszystkich inwestycji realizowanych przez PKP S.A. w województwie podlaskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jeszcze w tym roku planujemy otworzyć dla podróżnych dwa kolejne obiekty w tym regionie Polski. Będą to dworce w Raciborach i Kuźnicy Białostockiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Współczesna i minimalistyczna forma
Nowy obiekt w Wasilkowie, to typowy niewielki dworzec aglomeracyjny, odznaczający się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Został on wybudowany w formule typowego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Jego elewacja jest utrzymana w jasnej kolorystyce, co odpowiada współczesnym kanonom w architekturze.
Otwarcie dworca w Wasilkowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej miejscowości w województwie podlaskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowy budynek dworca stanie się wizytówką Wasilkowa oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Białegostoku. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Całość funkcji dworcowych została umieszczona pod wiatą będącej jednocześnie zadaszeniem budynku. Podróżni znajdą pod nią otwartą poczekalnię, osłoniętą z trzech stron, z kilkoma siedziskami. Dodatkowo zamontowano tam promienniki, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą zlokalizowano również pomieszczenie toalet, a także stojaki rowerowe i stację naprawy jednośladów. Informacja o przyjazdach i odjazdach pociągów jest wyświetlana na nowoczesnych elektronicznych tablicach.
W trosce o ekologią, bezpieczeństwo i dostępność
Nowy dworzec w Wasilkowie to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Posiada szereg udogodnień takich jak m.in.: ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także tablice dotykowe z planem obiektu.
Na nowym dworcu wdrożono również rozwiązania ekologiczne i zadbano o bezpieczeństwo pasażerów. Budynek wyposażono w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ekologiczne, bo energooszczędne jest oświetlenie dworca, natomiast na jego dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa na dworcu zainstalowano również nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.
Budowa nowego dworca zmieniła również jego otoczenie. W jego sąsiedztwie ułożono nowe chodniki, uporządkowano zieleń, a także wykonano niewielki parking samochodowy na osiem samochodów.
Inwestycja w nowy dworzec w Wasilkowie jest jedną z dwunastu zrealizowanych na trasie linii kolejowej nr 6, które zostały wsparte z budżetu Unii Europejskiej kwotą niemal 30 mln złotych. To projekt, którego celem jest ułatwienie podróży na trasie do Warszawy, a jego realizacja dowodzi tego, iż unijna Polityka Spójności już od 18 lat skupia się na poprawie życia każdego obywatela Unii Europejskiej. Wierzę, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii, wykorzystanych przy budowie tego budynku, a także estetyce jego wykonania, komfort podróży koleją, dla mieszkańców Wasilkowa oraz innych miejscowości, w których dokonano podobnych inwestycji, w znaczący sposób się zwiększy i będzie zachętą do częstszego korzystania z tej formy komunikacji – mówi Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Do tej pory, poza Wasilkowem, PKP S.A. zakończyły w tym regionie Polski inwestycje w Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Siemiatyczach, Jabłoni Kościelnej i Szepietowie. Jeszcze w tym roku dla podróżnych zostaną otwarte dworce w Kuźnicy Białostockiej i Raciborach oraz ruszą prace budowlane w Zdrodach Nowych i Czyżewie. Trzy inwestycje w województwie podlaskim są na etapie przygotowania (Suwałki, Dąbrowa Białostocka i Łapy).
Szczegóły projektu
Beneficjent: PKP S.A.
Numer i nazwa projektu: POIS.05.01.00-00-0031/18. „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 6 na odcinku Warszawa Wschodnia – Białystok – Kuźnica Białostocka”
Całkowita wartość projektu: 53 138 547,16 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 34 852 001,56 PLN
Wartość dofinansowania UE: 34 852 001,56 PLN
Różne

Badamy opinię: Ankieta intermodalna CUPT
Anonimowa ankieta potrzeb inwestycyjnych w zakresie transportu intermodalnego w Polsce w związku z trwającymi pracami nad programowaniem perspektywy finansowej 2021-2027.
Zachęcamy do udziału.
Więcej
Dekarbonizacja transportu – cel na 2050 rok
Transport odpowiada za 21% globalnej emisji dwutlenku węgla. To obecnie najbardziej emisyjny sektor w wielu krajach rozwiniętych.
Nasz ekspercki materiał prosto z łamów Biuletynu CUPT. Warto przeczytać.
Więcej
CEF2 nabiera tempa
W drugiej połowie 2022 roku wiele się działo dookoła Instrumentu Łącząc Europę (CEF). W wydaniu najnowszego, czyli piątego, Biuletynu CUPT przedstawiliśmy m.in. skrót najważniejszych informacji dotyczących bieżących CEF-owych wydarzeń, w porządku przedmiotowo-chronologicznym.
Więcej
Wyniki konkursu „Fundusze UE blisko nas”
Rozstrzygnęliśmy konkurs „Fundusze UE blisko nas” na materiał (reportaż, fotoreportaż lub wideo) promujący projekty transportowe oraz ich efektywne korzyści, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
WięcejSkontaktuj się z nami
Punkty informacyjne
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Biuro CUPT
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15