Jak angażować obywateli w realizację polityki spójności? Podsumowanie pilotażu KE z udziałem CUPT
W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa chcącego mieć wpływ na kształtowanie otoczenia, instytucje publiczne w coraz większym stopniu stwarzają możliwości udziału obywateli w celu wykorzystania ich doświadczeń do podejmowania lepszych decyzji. Świadomość i zaangażowanie obywateli oraz zrozumienie ich potrzeb, to także klucz do zapewnienia odpowiedniej oferty transportowej i realizacji projektów infrastrukturalnych o najwyższej wartości dodanej.
CUPT od wielu lat dąży do zapewnienia efektywnego udziału społeczeństwa w realizacji Polityki Spójności w sektorze transportu. Dlatego aby w jeszcze lepszy sposób wspierać ideę partycypacji społecznej, CUPT włączył się w realizację pilotażowego projektu Komisji Europejskiej dotyczącego zaangażowania obywateli w realizację polityki spójności.
Ostatecznym produktem wypracowanym w ramach udziału naszych ekspertów w projekcie są rekomendacje zawarte w Wytycznych dla inwestorów i beneficjentów polityki spójności w zakresie partycypacji społecznej, które są do pobrania poniżej.
Dobre praktyki zawarte w Podręczniku mogą stanowić pomocne narzędzie dla wszystkich beneficjentów Polityki Spójności w zakresie angażowania obywateli w realizację swoich zamierzeń inwestycyjnych. Zawarte w nich propozycje rozwiązań pomogą zidentyfikować możliwości i zaplanować udział obywateli w projektowaniu, wdrażaniu i ocenie projektów infrastruktury transportowej.
Podręcznik ma za zadanie wspomóc beneficjentów i podmioty w określeniu:
- czy i kiedy partycypacja obywatelska jest przydatna,
- kolejności, w jakiej należy zaprojektować proces udziału społeczeństwa,
- względy mające na celu zapewnienie odpowiedniej jakości i działań następczych,
- szeregu różnych metod i narzędzi, które można wykorzystać w zależności od celu.
Opinia publiczna jest nieocenionym źródłem informacji. Jeżeli zapewni się odpowiednie warunki, aby obywatele mogli w sposób znaczący i konstruktywny zaangażować się w proces decyzyjny, rezultat programu inwestycyjnego może ulec znacznej poprawie.
Zachęcamy do lektury!
Różne

Badamy opinię: Ankieta intermodalna CUPT
Anonimowa ankieta potrzeb inwestycyjnych w zakresie transportu intermodalnego w Polsce w związku z trwającymi pracami nad programowaniem perspektywy finansowej 2021-2027.
Zachęcamy do udziału.
Więcej
Dekarbonizacja transportu – cel na 2050 rok
Transport odpowiada za 21% globalnej emisji dwutlenku węgla. To obecnie najbardziej emisyjny sektor w wielu krajach rozwiniętych.
Nasz ekspercki materiał prosto z łamów Biuletynu CUPT. Warto przeczytać.
Więcej
CEF2 nabiera tempa
W drugiej połowie 2022 roku wiele się działo dookoła Instrumentu Łącząc Europę (CEF). W wydaniu najnowszego, czyli piątego, Biuletynu CUPT przedstawiliśmy m.in. skrót najważniejszych informacji dotyczących bieżących CEF-owych wydarzeń, w porządku przedmiotowo-chronologicznym.
Więcej
Wyniki konkursu „Fundusze UE blisko nas”
Rozstrzygnęliśmy konkurs „Fundusze UE blisko nas” na materiał (reportaż, fotoreportaż lub wideo) promujący projekty transportowe oraz ich efektywne korzyści, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
WięcejSkontaktuj się z nami
Punkty informacyjne
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Biuro CUPT
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15