Polska i Słowacja zacieśniają współpracę w dziedzinie polityki spójności Unii Europejskiej
Polska i Słowacja postanowiły wzmocnić swoją współpracę, aby móc bardziej skutecznie wykorzystać politykę spójności Unii Europejskiej i osiągać wspólne cele rozwojowe. Dzisiaj w gmachu MFiPR zawarto porozumienie o współpracy w tym obszarze, które podpisali minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz minister inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji Republiki Słowackiej Peter Balík. Zacieśniona współpraca między Polską a Słowacją w dziedzinie polityki spójności stanowi ważny krok w kierunku budowania silnej i zjednoczonej Europy.
Wizyta delegacji słowackiego rządu w Warszawie była istotnym wydarzeniem w kontekście rozwijania tej współpracy. Delegację przewodniczyła wicepremier ds. planu odbudowy i funduszy europejskich, Lívia Vašáková. W spotkaniu uczestniczyli także minister inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji Republiki Słowackiej – Peter Balík, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Rozwoju Regionalnego – Barbora Lukáčova oraz eksperci rządu słowackiego.
W ramach porozumienia obie strony zadeklarowały wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zarządzaniu i wdrażaniu funduszy UE. Polska, będąc liderem w wykorzystaniu funduszy Polityki Spójności, wyraziła gotowość do dzielenia się swoimi sukcesami i najlepszymi rozwiązaniami z partnerami ze Słowacji.
Chodzi m. in. o uproszczenia w zakresie wdrażania funduszy unijnych, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne oraz działania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Aspekty współpracy
Kluczowym aspektem współpracy między Polską a Słowacją będzie polsko-słowacka współpraca transgraniczna. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie kontynuować współpracę ekspercką z Ministerstwem Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Słowacji, skupiając się na wykorzystaniu bardzo dobrych doświadczeń z realizacji programów współpracy transgranicznej.
Dobre praktyki z polskiego sektora transportu
Podczas dwudniowej wizyty delegacji słowackiej w Polsce odbyło się spotkanie ekspertów CUPT m. in. z Erną Dohnalikovą, Dyrektor Generalną słowackiego Ministerstwa Transportu. Rozmowy dwustronne miały na celu przekazanie know how CUPT jako instytucji pośredniczącej kompleksowo wspierającej beneficjentów w toku realizacji inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.
Przedstawiciele Centrum podzielili się także doświadczeniami w tworzeniu Zintegrowanego Modelu Ruchu. Z największym zainteresowaniem spotkały się tematy dotyczące relacji z wnioskodawcami i przygotowywania projektów w ramach różnych sektorów transportu, ze szczególnym naciskiem na inwestycje drogowe, ale także kontrole ex ante i monitorowanie bieżącej realizacji projektów.
Wizyta studyjna na dworcu Warszawa Zachodnia
Wizyta studyjna słowackich ministrów na inwestycji przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie była znaczącym wydarzeniem w trakcie spotkania. Dworzec Zachodni to jeden z największych projektów infrastrukturalnych realizowanych obecnie w stolicy Polski. Słowaccy goście mieli również okazję poznać szczegóły polskich rozwiązań w zakresie inwestycji w sektorze ochrony zdrowia.
Stosunki polsko-słowackie
Stosunki polsko-słowackie od wielu lat są na bardzo dobrym poziomie. Spotkania na najwyższym szczeblu, zarówno dwustronne, jak i wielostronne, odbywają się regularnie, co sprzyja wzmacnianiu współpracy i porozumienia między oboma krajami. Minister Grzegorz Puda podkreślił istotność tych relacji, zwłaszcza w sferze politycznej, a także zaznaczył, że Polska przygotowuje się do swojej Prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Efekty i dorobek polsko-słowackiego współdziałania będą miały znaczący wpływ na polską Prezydencję w Radzie UE.
zdjęcia: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Różne
04 listopada 2024 | RóżneWspólnie projektujemy transport dla każdego – jak zapewnić równy głos mieszkańcom w planowaniu miejskiej mobilności?
Włączenie mieszkańców w procesy decyzyjne dotyczące projektowania transportu miejskiego jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju miast. Jednak istotnym wyzwaniem jest zapewnienie, aby partycypacja społeczna była dostępna dla wszystkich bez wyjątku, niezależnie od ich sytuacji życiowej, ekonomicznej czy zdrowotnej.
Więcej 08 października 2024 | RóżneForum Obywatelskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otwarte – „Kolej na dobre przesiadki”
5 października 2024 roku zainaugurowano pierwsze Forum Obywatelskie poświęcone przyszłości transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wydarzenie pod hasłem „Kolej na dobre przesiadki” zgromadziło mieszkańców, ekspertów i przedstawicieli władz, by wspólnie wypracować rozwiązania usprawniające system komunikacji transportowej w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tarnowskich Górach i okolicznych gminach.
Więcej 10 maja 2024 | RóżneDOFE 2024 wystartowały
Dzisiaj wystartowały Dni Otwarte Funduszy Europejskiej w specjalnej edycji, bo połączonej z całorocznymi obchodami 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenia, które można będzie odwiedzić podczas DOFE, są bezpośrednio związane z inwestycjami lub projektami zrealizowanymi za sprawą środków unijnych.
Więcej 01 maja 2024 | Różne20 lat w UE i 350 mld zł inwestycji w polski transport
Dzisiaj obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się krajem członkowskim UE.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15