Upowszechniamy partycypację społeczną w transporcie
Komisja Europejska wybrała 8 lipca 2022 wniosek złożony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach naboru do kolejnego projektu, mającego na celu wzmocnienie zaangażowania obywateli państw członkowskich UE w ramach Polityki Spójności.
Zgodnie z wymogami (wspólna aplikacja instytucji publicznej i NGO) wniosek przygotowano we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną FADO (FADO) i 29.04.2022 roku przekazano do oceny Komisji Europejskiej. Dla lepszego wykorzystania produktów projektu, do jego wspólnej realizacji zaproszono Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
Założenia projektowe
Projekt zakłada zaangażowanie CUPT przy maksymalnym wykorzystaniu doświadczenia i praktyki, nabytych w trakcie realizacji I etapu projektu pilotażowego, zakończonego w grudniu ubiegłego roku.
Zaangażowanie FADO, specjalizującej się głównie w zagadnieniach zwiększania dostępności inwestycji publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami, pozwoli zaangażować w procesy partycypacyjne grupy dotychczas wykluczone. Natomiast udział GZM pozwoli wypracować rozwiązania i przetestować je w praktyce w ujęciu lokalnym i regionalnym w sposób umożliwiający zwiększenie zaangażowania szczególnie lokalnych społeczności.
W ramach projektu zostaną wykorzystane innowacyjne mechanizmy partycypacji społecznej do kształtowania potrzeb mieszkańców i na tej podstawie do przedstawienia odpowiednich propozycji rozwiązań transportowych z naciskiem na kolej, jako najbardziej ekologiczny środek transportu.
Głównymi celami projektu są:
- zwiększenie poziomu partycypacji społecznej w ramach planowanych usprawnień funkcjonowania wskazanego korytarza transportowego w wybranych gminach na terenie GZM,
- zwiększenie roli grup wykluczonych w procesach partycypacyjnych poprzez stosowanie standardów cyfrowych, architektonicznych, informacyjnych i promocyjnych dostępności,
- pomoc w budowaniu kultury partycypacyjnej wśród inwestorów i mieszkańców.
Realizacja projektu powinna zakończyć się nie później niż w grudniu 2023 roku.
Więcej informacji w zakresie wyboru naszego i innych projektów, mających na celu wzmocnienie zaangażowania obywateli państw członkowskich UE w ramach inwestycji unijnych na lata 2021-2027 można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej.
Różne

Badamy opinię: Ankieta intermodalna CUPT
Anonimowa ankieta potrzeb inwestycyjnych w zakresie transportu intermodalnego w Polsce w związku z trwającymi pracami nad programowaniem perspektywy finansowej 2021-2027.
Zachęcamy do udziału.
Więcej
Dekarbonizacja transportu – cel na 2050 rok
Transport odpowiada za 21% globalnej emisji dwutlenku węgla. To obecnie najbardziej emisyjny sektor w wielu krajach rozwiniętych.
Nasz ekspercki materiał prosto z łamów Biuletynu CUPT. Warto przeczytać.
Więcej
CEF2 nabiera tempa
W drugiej połowie 2022 roku wiele się działo dookoła Instrumentu Łącząc Europę (CEF). W wydaniu najnowszego, czyli piątego, Biuletynu CUPT przedstawiliśmy m.in. skrót najważniejszych informacji dotyczących bieżących CEF-owych wydarzeń, w porządku przedmiotowo-chronologicznym.
Więcej
Wyniki konkursu „Fundusze UE blisko nas”
Rozstrzygnęliśmy konkurs „Fundusze UE blisko nas” na materiał (reportaż, fotoreportaż lub wideo) promujący projekty transportowe oraz ich efektywne korzyści, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
WięcejSkontaktuj się z nami
Punkty informacyjne
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Biuro CUPT
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15