Upowszechniamy partycypację społeczną w transporcie
Komisja Europejska wybrała 8 lipca 2022 wniosek złożony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach naboru do kolejnego projektu, mającego na celu wzmocnienie zaangażowania obywateli państw członkowskich UE w ramach Polityki Spójności.
Zgodnie z wymogami (wspólna aplikacja instytucji publicznej i NGO) wniosek przygotowano we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną FADO (FADO) i 29.04.2022 roku przekazano do oceny Komisji Europejskiej. Dla lepszego wykorzystania produktów projektu, do jego wspólnej realizacji zaproszono Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
Założenia projektowe
Projekt zakłada zaangażowanie CUPT przy maksymalnym wykorzystaniu doświadczenia i praktyki, nabytych w trakcie realizacji I etapu projektu pilotażowego, zakończonego w grudniu ubiegłego roku.
Zaangażowanie FADO, specjalizującej się głównie w zagadnieniach zwiększania dostępności inwestycji publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami, pozwoli zaangażować w procesy partycypacyjne grupy dotychczas wykluczone. Natomiast udział GZM pozwoli wypracować rozwiązania i przetestować je w praktyce w ujęciu lokalnym i regionalnym w sposób umożliwiający zwiększenie zaangażowania szczególnie lokalnych społeczności.
W ramach projektu zostaną wykorzystane innowacyjne mechanizmy partycypacji społecznej do kształtowania potrzeb mieszkańców i na tej podstawie do przedstawienia odpowiednich propozycji rozwiązań transportowych z naciskiem na kolej, jako najbardziej ekologiczny środek transportu.
Głównymi celami projektu są:
- zwiększenie poziomu partycypacji społecznej w ramach planowanych usprawnień funkcjonowania wskazanego korytarza transportowego w wybranych gminach na terenie GZM,
- zwiększenie roli grup wykluczonych w procesach partycypacyjnych poprzez stosowanie standardów cyfrowych, architektonicznych, informacyjnych i promocyjnych dostępności,
- pomoc w budowaniu kultury partycypacyjnej wśród inwestorów i mieszkańców.
Realizacja projektu powinna zakończyć się nie później niż w grudniu 2023 roku.
Więcej informacji w zakresie wyboru naszego i innych projektów, mających na celu wzmocnienie zaangażowania obywateli państw członkowskich UE w ramach inwestycji unijnych na lata 2021-2027 można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej.
Różne

Raport „Jak otworzyć kolej na mieszkańców” – klucz do lepszego transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
W 2025 roku pociągi wrócą na trasę od Tarnowskich Gór do Katowic, a podróże będą bardziej komfortowe i efektywne. Z udziałem lokalnej społeczności, razem z partnerami projektu „Jak otworzyć kolej na mieszkańców” tworzymy lepszą, dopasowaną do potrzeb mieszkańców przyszłość transportu publicznego w regionie.
Więcej

Europejski Tydzień Mobilności 2023: Oszczędzaj energię
Europejski Tydzień Mobilności 2023 zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza doskonałą okazję do zaangażowania się w promowanie zrównoważonej mobilności miejskiej i przyjaznych dla środowiska rozwiązań transportowych.
Więcej
Polska i Słowacja zacieśniają współpracę w dziedzinie polityki spójności Unii Europejskiej
Polska i Słowacja postanowiły wzmocnić swoją współpracę, aby móc bardziej skutecznie wykorzystać politykę spójności UE i osiągać wspólne cele rozwojowe. Dzisiaj w gmachu MFiPR zawarto bilateralne porozumienie o współpracy w tym obszarze. Polską stronę podczas spotkań bilateralnych reprezentowali m. in. przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Więcej
Święto Wojska Polskiego: Silna Biało-Czerwona
15 sierpnia to szczególna data dla wszystkich Polaków, nie tylko dla żołnierzy. W tym dniu obchodzimy Święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, znanej również jako „Cud nad Wisłą”. To wydarzenie zapisało się na kartach historii jako triumf polskiej armii nad bolszewikami.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15