Jak angażować obywateli w realizację polityki spójności? Podsumowanie pilotażu KE z udziałem CUPT
W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa chcącego mieć wpływ na kształtowanie otoczenia, instytucje publiczne w coraz większym stopniu stwarzają możliwości udziału obywateli w celu wykorzystania ich doświadczeń do podejmowania lepszych decyzji. Świadomość i zaangażowanie obywateli oraz zrozumienie ich potrzeb, to także klucz do zapewnienia odpowiedniej oferty transportowej i realizacji projektów infrastrukturalnych o najwyższej wartości dodanej.
CUPT od wielu lat dąży do zapewnienia efektywnego udziału społeczeństwa w realizacji Polityki Spójności w sektorze transportu. Dlatego aby w jeszcze lepszy sposób wspierać ideę partycypacji społecznej, CUPT włączył się w realizację pilotażowego projektu Komisji Europejskiej dotyczącego zaangażowania obywateli w realizację polityki spójności.
Ostatecznym produktem wypracowanym w ramach udziału naszych ekspertów w projekcie są rekomendacje zawarte w Wytycznych dla inwestorów i beneficjentów polityki spójności w zakresie partycypacji społecznej, które są do pobrania poniżej.
Dobre praktyki zawarte w Podręczniku mogą stanowić pomocne narzędzie dla wszystkich beneficjentów Polityki Spójności w zakresie angażowania obywateli w realizację swoich zamierzeń inwestycyjnych. Zawarte w nich propozycje rozwiązań pomogą zidentyfikować możliwości i zaplanować udział obywateli w projektowaniu, wdrażaniu i ocenie projektów infrastruktury transportowej.
Podręcznik ma za zadanie wspomóc beneficjentów i podmioty w określeniu:
- czy i kiedy partycypacja obywatelska jest przydatna,
- kolejności, w jakiej należy zaprojektować proces udziału społeczeństwa,
- względy mające na celu zapewnienie odpowiedniej jakości i działań następczych,
- szeregu różnych metod i narzędzi, które można wykorzystać w zależności od celu.
Opinia publiczna jest nieocenionym źródłem informacji. Jeżeli zapewni się odpowiednie warunki, aby obywatele mogli w sposób znaczący i konstruktywny zaangażować się w proces decyzyjny, rezultat programu inwestycyjnego może ulec znacznej poprawie.
Zachęcamy do lektury!
Współpraca międzynarodowa
18 listopada 2024 | Działalność międzynarodowaSpotkanie z polskimi beneficjentami Korytarzy Solidarności UE-Ukraina w siedzibie CUPT
5 listopada 2024 roku w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) odbyło się robocze spotkanie poświęcone polskim projektom realizowanym w ramach Korytarzy Solidarności UE–Ukraina, finansowanych z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Więcej 07 listopada 2024 | Działalność międzynarodowaPierwsze spotkanie grupy roboczej w ramach projektu kolejowego Korytarze Solidarności UE-UA
W dniach 28-29 października 2024 roku w Lublinie w Hotelu Luxor odbyło się dwudniowe spotkanie grupy roboczej złożonej z przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Ukrzaliznytsia, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Infrastruktury i, oczywiście, Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Więcej 14 października 2024 | Współpraca międzynarodowaWizyta delegacji z Albanii w CUPT – wymiana doświadczeń w zakresie realizacji inwestycji transportowych
8 października 2024 roku gościliśmy przedstawicieli m.in. administracji publicznej z Albanii odpowiedzialnych za realizację inwestycji transportowych.
Więcej 08 października 2024 | Współpraca międzynarodowaPodsumowanie spotkania społeczności Peer2Peer DG REGIO ds. partycypacji społecznej
Po letniej przerwie wznowiono cykl spotkań grupy Peer2Peer Community on Citizen Participation koordynowanej przez PwC i ekspertki z Departamentu Analiz Transportowych CUPT – Ewę Paderewską, Karolinę Ptaszyńską oraz Edytę Boratyńską-Karpiej.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15