Jak otworzyć kolej dla mieszkańców? Start II etapu projektu na rzecz partycypacji społecznej
W środę, 12 kwietnia, w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie odbyło się spotkanie otwierające realizację II etapu projektu na rzecz zwiększenia partycypacji społecznej w projektach transportowych realizowanych w ramach Polityki Spójności. Jego celem było przedstawienie i promocja projektu, a także rozpoczęcie współpracy z mieszkańcami i użytkownikami transportu publicznego na rzecz rozwoju transportu metropolitalnego.
Partycypacja mieszkańców w procesie planowania miejskiej sieci komunikacyjnej jest tak ważna, ponieważ to właśnie oni są głównymi użytkownikami transportu publicznego. Dzięki ich udziałowi w trakcie projektowania lokalnego transportu, można lepiej poznać ich oczekiwania. W ten sposób, tworzone są rozwiązania, które będą bardziej dopasowane do potrzeb społecznych, co przekłada się na poprawę jakości i efektywności transportu publicznego. Ponadto, partycypacja mieszkańców w procesie planowania transportu zwiększa poczucie odpowiedzialności za miejskie środowisko i pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów – Joanna Lech, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Podczas spotkania, eksperci z OECD przedstawili istotę działań partycypacyjnych oraz przykłady dobrych praktyk w tym zakresie. Z kolei eksperci z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaprezentowali metodologię, cele i planowane efekty projektu, wraz z harmonogramem działań. Ważnym elementem spotkania był panel dyskusyjny, podczas którego mieszkańcy i zaproszeni paneliści rozmawiali o roli kolei w systemie transportowym, sposobie poruszania się po mieście i Metropolii, oraz o tym, co można zrobić, aby ułatwić mobilność.
Debata wzbudziła żywe zainteresowanie mieszkańców, którzy licznie przybyli na spotkanie. Wspólnie z ekspertami i przedstawicielami projektu, omówiono sposoby na poprawę jakości transportu publicznego oraz zwiększenie dostępności rozwiązań transportowych dla mieszkańców GZM. Podczas dyskusji, uwagę skupiono także na zagadnieniach związanych z ochroną środowiska, poprawą bezpieczeństwa i dostępności transportu dla osób z niepełnosprawnościami.
W dniach 12-13 kwietnia odbyły się także dwudniowe warsztaty poprowadzone przez ekspertów z OECD na temat innowacyjnych metod partycypacji społecznej. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję poznać najnowsze trendy i narzędzia w zakresie partycypacji społecznej oraz wymienić się doświadczeniami. Dzięki temu udało się wypracować wiele ciekawych wniosków, które będą pomocne w dalszych etapach realizacji projektu. Warsztaty te stanowiły wartościowe uzupełnienie wydarzenia, pozwalając na jeszcze głębsze zaangażowanie uczestników i bardziej kompleksowe podejście do tematu partycypacji społecznej, które zaowocują w projekcie.
O projekcie
Złożony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) projekt, został wybrany przez Komisję Europejską w ramach naboru do kolejnego projektu mającego na celu wzmocnienie zaangażowania obywateli państw członkowskich UE w ramach Polityki Spójności.
Projekt zakłada zaangażowanie CUPT jako lidera projektu, przy maksymalnym wykorzystaniu doświadczenia i praktyki nabytych w trakcie realizacji I etapu projektu pilotażowego, zakończonego w grudniu ubiegłego roku.
Dla lepszego wykorzystania produktów projektu oraz wypracowania rozwiązań i ich praktycznej weryfikacji w ujęciu lokalnym i regionalnym, do jego wspólnej realizacji zaproszono Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM). Udział Spółdzielni Socjalnej FADO pozwoli zaangażować w procesy partycypacyjne grupy dotychczas wykluczone. Partnerstwo zaowocowało wspólną wizją zwiększenia poziomu partycypacji społecznej i dostępności transportu w ramach planowanych usprawnień funkcjonowania wskazanego korytarza transportowego w wybranych gminach na terenie GZM.
Projekt zakłada wykorzystanie innowacyjnych mechanizmów partycypacji społecznej do kształtowania potrzeb mieszkańców i na tej podstawie do przedstawienia odpowiednich propozycji rozwiązań transportowych z naciskiem na kolej, jako najbardziej ekologiczny środek transportu.
Głównymi celami projektu są:
- zwiększenie poziomu partycypacji społecznej w ramach planowanych usprawnień funkcjonowania wskazanego korytarza transportowego w wybranych gminach na terenie GZM,
- zwiększenie roli grup wykluczonych w procesach partycypacyjnych poprzez stosowanie standardów cyfrowych, architektonicznych, informacyjnych i promocyjnych dostępności,
- pomoc w budowaniu kultury partycypacyjnej wśród inwestorów i mieszkańców.
Realizacja projektu zakończy się w grudniu 2023 roku.
Współpraca międzynarodowa

O zamówieniach publicznych na kolejnym spotkaniu społeczności Peer2Peer
W środę, 19 lutego, odbyło się międzynarodowe spotkanie online grupy Zamówienia Publiczne (w ramach prac Peer2Peer Communities DG REGIO). Od maja 2024 roku rolę koordynatora tej inicjatywy pełni PwC.
Więcej

Pierwsze spotkanie grupy roboczej w ramach projektu drogowego Korytarze Solidarności UE-UA
W dniach 28-29 stycznia 2025 roku w Lublinie w Hotelu Luxor odbyło się dwudniowe spotkanie grupy roboczej złożonej z przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych (LZOPG), Państwowej Agencji Restrukturyzacji i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy (AgencyUA) i, oczywiście, Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Więcej
CUPT na Konferencji Twinningowej 2024 – wymiana doświadczeń i dobre praktyki
12 grudnia 2024 roku w siedzibie MSZ w Warszawie odbyła się Konferencja Twinningowa 2024, która zgromadziła przedstawicieli polskich instytucji zaangażowanych w realizację programów twinningowych i TAIEX. CUPT miał zaszczyt aktywnie uczestniczyć w tym inspirującym wydarzeniu.
Więcej

Spotkanie z polskimi beneficjentami Korytarzy Solidarności UE-Ukraina w siedzibie CUPT
5 listopada 2024 roku w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) odbyło się robocze spotkanie poświęcone polskim projektom realizowanym w ramach Korytarzy Solidarności UE–Ukraina, finansowanych z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15