Podsumowanie spotkania społeczności Peer2Peer DG REGIO ds. partycypacji społecznej
Międzynarodowe spotkanie online o formule warsztatowej odbyło się 2 października. W spotkaniu wzięło udział 30 osób z prawie 15 krajów UE.
Wcześniejsze wyniki ankiety wśród członków tej społeczności wskazały, że głównym tematem zainteresowania są cyfrowe narzędzia wspierające udział obywateli w zarządzaniu programami publicznymi oraz kwestie związane z angażowaniem młodzieży.
Aktualny stan rozwoju technologii (CivTech) przedstawił Tomáš Rakos z Participation Factory (Czechy). Skupił się na narzędziach cyfrowych, które mogą być używane przez władze publiczne do zwiększenia udziału obywateli w procesach decyzyjnych. Prezentacja obejmowała przykłady innowacyjnych aplikacji i platform, które pomagają angażować mieszkańców na poziomie lokalnym i regionalnym. Rakos omówił również, w jaki sposób te technologie mogą wspierać młodzież w aktywnym udziale w programach zarządzania publicznego.
Paweł Engel z Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz inni prelegenci, w tym Simone Cafieri z włoskiego Narodowego Instytutu Statystycznego, omówili różne podejścia do angażowania obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i dzieci, w proces zbierania danych. Przedstawiciel CUPT opowiedział o doświadczeniach z organizacji panelu z udziałem dzieci i młodzieży podczas konferencji Dzieci i seniorzy w transporcie publicznym – zadanie dla FEnIKS. Organizując ten panel chcieliśmy pokazać, że zdanie dzieci jest niezwykle ważne przy projektowaniu transportu. Projektanci i organizatorzy transportu zdecydowanie powinni korzystać z opinii młodych podróżnych.
Następnie Sara Pane z Uniwersytetów w Rzymie i Turynie (Włochy) zaprezentowała temat monitorowania obywatelskiego jako narzędzia wzmacniania tożsamości europejskiej. W swojej prezentacji omówiła, w jaki sposób inicjatywy obywatelskie, takie jak monitorowanie projektów finansowanych z funduszy unijnych, mogą przyczyniać się do budowania poczucia wspólnoty i jedności w Europie. Pokazała, jak tego rodzaju działania wspierają komunikację na temat korzyści płynących z projektów europejskich i wzmacniają zaufanie obywateli do instytucji europejskich.
Uczestnicy dyskutowali o tym, w jaki sposób różne grupy wiekowe mogą wspólnie współpracować, by poprawić usługi publiczne poprzez aktywne uczestnictwo w dostarczaniu danych.
Po zakończeniu każdej prezentacji uczestnicy mieli okazję zadawać pytania prelegentom. Sesja pytań i odpowiedzi pozwoliła na wyjaśnienie szczegółów dotyczących narzędzi cyfrowych oraz metod angażowania obywateli, w szczególności dzieci i młodzieży. Uczestnicy pytali m.in. o konkretne przykłady zastosowań technologii w różnych regionach oraz o wyzwania związane z angażowaniem młodzieży w projekty obywatelskie.
Kolejne spotkanie społeczności DG REGIO Peer2Peer w obszarze partycypacji społecznej odbędzie się jeszcze w tym roku.
Spotkanie poprowadził Ondrej Seban, Dyrektor ds. Strategii, PwC (Słowacja).
Współpraca międzynarodowa
07 listopada 2024 | Działalność międzynarodowaPierwsze spotkanie grupy roboczej w ramach projektu kolejowego Korytarze Solidarności UE-UA
W dniach 28-29 października 2024 roku w Lublinie w Hotelu Luxor odbyło się dwudniowe spotkanie grupy roboczej złożonej z przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Ukrzaliznytsia, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Infrastruktury i, oczywiście, Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Więcej 14 października 2024 | Współpraca międzynarodowaWizyta delegacji z Albanii w CUPT – wymiana doświadczeń w zakresie realizacji inwestycji transportowych
8 października 2024 roku gościliśmy przedstawicieli m.in. administracji publicznej z Albanii odpowiedzialnych za realizację inwestycji transportowych.
Więcej 26 września 2024 | Współpraca międzynarodowaSzkolenie CUPT dla ukraińskich beneficjentów projektów „EU-Ukraine Solidarity Lanes”
W piątek, 20 września 2024 roku, Centrum Unijnych Projektów Transportowych zorganizowało specjalistyczne szkolenie online dla ukraińskich beneficjentów projektów realizowanych w ramach inicjatywy „Korytarzy Solidarnościowych” między Unią Europejską a Ukrainą.
Więcej 12 lipca 2024 | Współpraca międzynarodowaMiędzynarodowe spotkanie online społeczności Peer2Peer
Za nami kolejne międzynarodowe spotkanie społeczności Peer2Peer z zakresu zamówień publicznych z udziałem przedstawicieli Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zapraszamy na krótką relację z wydarzenia online.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15