Upowszechniamy partycypację społeczną w transporcie
Komisja Europejska wybrała 8 lipca 2022 wniosek złożony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach naboru do kolejnego projektu, mającego na celu wzmocnienie zaangażowania obywateli państw członkowskich UE w ramach Polityki Spójności.
Zgodnie z wymogami (wspólna aplikacja instytucji publicznej i NGO) wniosek przygotowano we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną FADO (FADO) i 29.04.2022 roku przekazano do oceny Komisji Europejskiej. Dla lepszego wykorzystania produktów projektu, do jego wspólnej realizacji zaproszono Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
Założenia projektowe
Projekt zakłada zaangażowanie CUPT przy maksymalnym wykorzystaniu doświadczenia i praktyki, nabytych w trakcie realizacji I etapu projektu pilotażowego, zakończonego w grudniu ubiegłego roku.
Zaangażowanie FADO, specjalizującej się głównie w zagadnieniach zwiększania dostępności inwestycji publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami, pozwoli zaangażować w procesy partycypacyjne grupy dotychczas wykluczone. Natomiast udział GZM pozwoli wypracować rozwiązania i przetestować je w praktyce w ujęciu lokalnym i regionalnym w sposób umożliwiający zwiększenie zaangażowania szczególnie lokalnych społeczności.
W ramach projektu zostaną wykorzystane innowacyjne mechanizmy partycypacji społecznej do kształtowania potrzeb mieszkańców i na tej podstawie do przedstawienia odpowiednich propozycji rozwiązań transportowych z naciskiem na kolej, jako najbardziej ekologiczny środek transportu.
Głównymi celami projektu są:
- zwiększenie poziomu partycypacji społecznej w ramach planowanych usprawnień funkcjonowania wskazanego korytarza transportowego w wybranych gminach na terenie GZM,
- zwiększenie roli grup wykluczonych w procesach partycypacyjnych poprzez stosowanie standardów cyfrowych, architektonicznych, informacyjnych i promocyjnych dostępności,
- pomoc w budowaniu kultury partycypacyjnej wśród inwestorów i mieszkańców.
Realizacja projektu powinna zakończyć się nie później niż w grudniu 2023 roku.
Więcej informacji w zakresie wyboru naszego i innych projektów, mających na celu wzmocnienie zaangażowania obywateli państw członkowskich UE w ramach inwestycji unijnych na lata 2021-2027 można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej.
Współpraca międzynarodowa
18 listopada 2024 | Działalność międzynarodowaSpotkanie z polskimi beneficjentami Korytarzy Solidarności UE-Ukraina w siedzibie CUPT
5 listopada 2024 roku w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) odbyło się robocze spotkanie poświęcone polskim projektom realizowanym w ramach Korytarzy Solidarności UE–Ukraina, finansowanych z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Więcej 07 listopada 2024 | Działalność międzynarodowaPierwsze spotkanie grupy roboczej w ramach projektu kolejowego Korytarze Solidarności UE-UA
W dniach 28-29 października 2024 roku w Lublinie w Hotelu Luxor odbyło się dwudniowe spotkanie grupy roboczej złożonej z przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Ukrzaliznytsia, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Infrastruktury i, oczywiście, Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Więcej 14 października 2024 | Współpraca międzynarodowaWizyta delegacji z Albanii w CUPT – wymiana doświadczeń w zakresie realizacji inwestycji transportowych
8 października 2024 roku gościliśmy przedstawicieli m.in. administracji publicznej z Albanii odpowiedzialnych za realizację inwestycji transportowych.
Więcej 08 października 2024 | Współpraca międzynarodowaPodsumowanie spotkania społeczności Peer2Peer DG REGIO ds. partycypacji społecznej
Po letniej przerwie wznowiono cykl spotkań grupy Peer2Peer Community on Citizen Participation koordynowanej przez PwC i ekspertki z Departamentu Analiz Transportowych CUPT – Ewę Paderewską, Karolinę Ptaszyńską oraz Edytę Boratyńską-Karpiej.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15