Współpraca bliźniacza: Twinning dla Azerbejdżanu
Jak poinformował Krajowy Punkt Kontaktowy, zlokalizowany w Departamencie Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, beneficjent wybrał polsko-litewską ofertę twinningową „Increasing Road Safety in Azerbaijan”.
Ofertę przygotowały między innymi:
Po stronie polskiej: Centrum Unijnych Projektów Transportowych (instytucja wiodąca), Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Instytut Badawczy Dróg i Mostów.
Po stronie litewskiej: Ministry of Transport and Communication of the Republic of Lithuania, Lithuanian Transport Safety Administration, Lithuanian Police, Transport Competence Agency.
Idea twinningu
Współpraca bliźniacza (ang. twinning) jest to program powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej w 1998 r., którego głównym celem jest wspieranie instytucji publicznych oraz przyczynianie się do rozwoju nowoczesnej administracji w państwach objętych programami finansowanymi przez Komisję Europejską, takimi jak: European Neighbourhood Instrument, Instrument for Pre-Accesion Assistance.
W ramach programu IPA beneficjentami projektów bliźniaczych są między innymi państwa kandydujące do Unii Europejskiej, natomiast program ENPI przeznaczony jest dla państw objętych polityką sąsiedztwa i partnerstwa.
Twinning to przede wszystkim partnerska współpraca pomiędzy instytucjami publicznymi z krajów dawcy i biorcy pomocy. Współpraca ta polega na przekazywaniu krajowi biorcy pomocy, doświadczeń kraju dawcy, związanych z implementacją prawa UE, a także pozwala ona nawiązać długotrwałe kontakty między partnerami współpracy. Projekty twinningowe są w głównej mierze realizowane poprzez przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń w kraju beneficjenta oraz wizyty studyjne w instytucjach kraju dawcy pomocy, według zasad określonych przez Komisję Europejską w tzw. Podręczniku Współpracy Bliźniaczej (Twinning Manual). W realizacji projektów bliźniaczych mogą brać udział jednostki administracji publicznej oraz podmioty posiadające status tzw. Mandated Body (więcej w zakładce Składanie ofert).
Polska jako uczestnik programów twinningowych
Polska uczestniczy w programach współpracy bliźniaczej jako biorca pomocy od 1998 r. (początkowo Polska korzystała ze środków finansowych programu Phare, a po akcesji do UE – korzysta z programu Transition Facility). Do 2008 r. polskie jednostki administracji publicznej były łącznie beneficjentem ponad 200 projektów współpracy bliźniaczej. Projekty twinningowe realizowane są w takich sektorach jak: sektor rolnictwa, ochrony środowiska, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, finansów, polityki gospodarczej, zatrudnienia i polityki społecznej, transportu i energetyki, a także rozwoju regionalnego.
Od 2004 r. instytucje polskiej administracji publicznej oraz instytucje posiadające status Mandated Body mogą uczestniczyć w realizacji projektów współpracy bliźniaczej jako dawca pomocy. Do 2018 r polskie instytucje uczestniczyły w realizacji ponad 100 projektów bliźniaczych.
Więcej informacji na temat projektów w zakresie współpracy bliźniaczej można znaleźć na stronach polskiego MSZ, pełniącego rolę instytucji koordynującej projektu twinningowe w Polsce.
Współpraca międzynarodowa

Twinning: Umowa bliźniacza z Azerbejdżanem
Zawarliśmy umowę bliźniaczą z Przedstawicielstwem UE w Azerbejdżanie na realizację projektu twinningowego z zakresu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym kraju.
Więcej
Ogólnounijny zakaz udziału rosyjskich wykonawców w zamówieniach publicznych i koncesjach
W związku z trwającą agresją wojskową Rosji wobec Ukrainy oraz doniesieniami o okrucieństwach popełnianych przez rosyjskie siły zbrojne w Ukrainie w ramach piątego pakietu sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie.
Więcej
Better Planning for Better Georgia – projekt twinningowy oparty o współpracę polsko-gruzińskiej administracji dobiegł końca
20 września br. w Tbilisi odbyła się konferencja podsumowująca projekt twinningowy, w realizację którego po stronie polskich partnerów zaangażowani byli m.in. eksperci CUPT.
Więcej
Delegacja gruzińska z wizytą w CUPT
W dniu 24 października CUPT gościło delegację z Gruzji, w tym przedstawicieli gruzińskiej administracji rządowej i samorządowej odpowiedzialnych za przygotowywanie i realizację projektów infrastrukturalnych.
WięcejSkontaktuj się z nami
Punkty informacyjne
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Biuro CUPT
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15