Pomorze z nowymi inwestycjami drogowymi

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Postępy w kolejnych projektach realizowanych przez GDDKiA z dofinansowaniem z POIiŚ

7 października br. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację budowy tunelu pod Świną i tym samym ruszył kolejny etap tej inwestycji drogowej wspieranej ze środków POIiŚ. .

Budowa jest realizowana w ramach projektu pn. Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną z dofinansowaniem unijnym w kwocie 775 677 722,67 zł, natomiast koszt całej inwestycji wyniesie 912 562 026,68 zł.

Gotowy do przejazdu tunel powinien zostać oddany kierowcom we wrześniu 2022 r.

Kluczowe informacje dotyczące stanu realizacji projektu znajdą Państwo na stronie GDDKiA.

Co więcej, w ciągu kilku dni na Pomorzu Zachodnim zostanie udostępniony do ruchu odcinek od Kołobrzegu do Koszalina o długości ponad 44 km. Kierowcy na obecną chwilę mogą już korzystać z 58,5 km dwujezdniowej S6 łączącej Szczecin z Kołobrzegiem. Jeszcze w tym miesiącu otwarta będzie cała droga, czyli 130 km. Jest to jeden z największych projektów drogowych o wartości niemal 4 mld złotych. Nowa S6 skróci czas przejazdu ze Szczecina do Koszalina o około 40 minut. Koszt całej S6 Goleniów-Koszalin to około 3,9 miliarda złotych, inwestycja była współfinansowana ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020, a kwota dofinansowania sięgnęła 1,55 miliarda złotych. Trasa S6 wydłuży się również o kolejne odcinki między Kołobrzegiem a Koszalinem, wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa. Do końca miesiąca zostanie jeszcze udostępniony odcinek obwodnicy Koszalina i Sianowa do węzła Koszalin Wschód oraz druga jezdnia na odcinku Nowogard - Płoty.

S6 Kolobrzeg Zachod Ustronie Morskie wezel Ustronie Morskie

Obecnie ruszają roboty na odcinkach w województwie pomorskim łączących miejscowość Bożepole Wielkie z obwodnicą Trójmiasta (Trasa Kaszubska). W związku z tym w kolejnych latach możemy spodziewać się następnych odcinków drogi ekspresowej S6.

Kluczowa dla Pomorza Środkowego jest również droga S11, która jeszcze lepiej skomunikuje ten region w z centrum kraju. Początkiem tej drogi będzie węzeł Koszalin Zachód, który powstał już w połowie przy budowie obwodnicy Koszalina i Sianowa. Druga część tego węzła powstanie wraz z odcinkiem S11 Koszalin - Bobolice o długości 47,7 km. W 2023 roku ten odcinek ma być już gotowy. Obwodnica Szczecinka w ciągu S11 będzie natomiast gotowa jeszcze w październiku tego roku. W kolejnych latach finalizacji doczeka się cała S11 na Pomorzu.

biu
okładka
1 PDFsam Biuletyn Marzec 2020 1

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia