Kraków dostał 110 mln zł na zakup 50 zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W ostatnim dniu 2019 roku została podpisana przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie, umowa na dofinansowanie projektu na zakup 50 autobusów elektrycznych, zeroemisyjnych do obsługi systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Projekt realizowany jest w ramach działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach oś priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Autobusy będą skierowane do realizacji przewozu pasażerów na liniach:

  • 179 trasa Os. Kurdwanów - Dworzec Główny Zachód,
  • 144 trasa Rżąka - Prądnik Biały,
  • 173 trasa Nowy Bieżanów Południe – Azory,
  • 503 trasa Nowy Bieżanów Południe - Górka Narodowa Wschód.

Magazyny energii autobusów będą ładowane za pomocą mobilnych ładowarek typu plug-in na Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka gdzie pojazdy będą stacjonowały. Natomiast w ciągu dnia autobusy będą wykorzystywały punkty ładowania pantografowego, zlokalizowane na końcach tras, bez konieczności zjeżdżania do zajezdni, co pozwoli na lepsze wykorzystanie taboru.

Przegubowe, elektryczne, zeroemisyjne autobusy powinny pojawić się na ulicach Krakowa już w I kwartale 2022 roku.

Projekt nr POIS.06.01.00-00-0060/19 pn. „Zakup 50 autobusów elektrycznych zeroemisyjnych do obsługi systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie”Beneficjent: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

Kwoty w projekcie:

Wartość kosztów całkowitych: 158 774 550,00 PLN

Wartość kosztów kwalifikowalnych: 129 050 000,00 PLN

Wartość dofinansowania: 109 692 500,00 PLN

 

 

1 PDFsam Biuletyn CUPT czerwiec 1
biu
okładka

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia