Ponad 140 mln zł dla PKP Intercity na 83 unowocześnione wagony

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

PKP Intercity odebrało 83 wagony, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Z unowocześnionych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce, a w sierpniu wagony zaczną  kursować na kolejnych trasach.

Kontrakt na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 PKP Intercity podpisało z Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”” w kwietniu 2018 roku. Jego wartość wyniosła niemal 312 mln zł brutto. Przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i w listopadzie 2018 roku rozszerzył kontrakt o modernizację kolejnych 42 wagonów. Wartość umowy obejmującej dostawę łącznie 125 wagonów wzrosła wówczas do blisko 470 mln zł brutto. Przekazując PKP Intercity 83 zmodernizowane pojazdy PESA Bydgoszcz zrealizowała podstawową część kontraktu. Zgodnie z jego postanowieniami pozostałe wagony trafią do przewoźnika  w drugiej połowie roku.

Poza naprawami okresowymi na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją, producent w ramach kontraktu przeprowadzi także przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania, co nastąpi w ciągu 18 miesięcy od oddania ich do użytku.

Kolej ze wsparciem funduszy unijnych

Modernizacja 83 wagonów z prawem opcji na dodatkowe 42 pojazdy jest elementem projektów „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” [POIS.05.01.00-00-0022/17-00] oraz „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. Są one współfinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, projekt „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” [POIS.05.01.00-00-0023/17-00]. Wartość maksymalna przyznanego dofinansowania dla tej modernizacji wagonów wynosi 140 288 910,47 zł. Łącznie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 PKP Intercity pozyskało 653 730 052,05 zł dotacji.

Komfortowe podróże po całej Polsce

Zmodernizowane wagony to bezprzedziałowe pojazdy klasy 2. Są wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja objęła także instalację monitoringu, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE oraz toalet z zamkniętym układem. Pojazdy zostały wyciszone, co zapewnia dodatkowy komfort podróży. Numery foteli czy półek, symbole w toaletach, a także przyciski otwierające drzwi oznaczono alfabetem Braille`a.Wagony mają po 72 miejsca siedzące.

20200728 MG 0583

Ze zmodernizowanych pojazdów korzystają już mieszkańcy m.in. Poznania, Szczecina, Trójmiasta, Olsztyna, Zielonej Góry, Białegostoku, Lublina i Wrocławia. Wagony są obecnie włączane do pociągów:

 • IC Albatros relacji Gdańsk – Szczecin – Gdańsk;
 • IC Żuławy relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin;
 • IC Jeziorak relacji Olsztyn – Poznań – Olsztyn;
 • IC Ukiel relacji Olsztyn – Zielona Góra – Olsztyn;
 • IC Stoczniowiec relacji Zielona Góra – Gdynia – Zielona Góra;
 • IC Gryf relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin;
 • IC Drwęca relacji Olsztyn – Poznań – Olsztyn;
 • IC Lednica relacji Poznań – Gdynia – Poznań;
 • IC Bachus relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
 • IC Bolko relacji Lublin – Szczecin – Lublin;
 • IC Sztygar relacji Wrocław – Lublin – Wrocław;
 • IC Morcinek relacji Wrocław – Lublin – Wrocław;
 • IC Jagiełło relacji Lublin – Kraków – Lublin;
 • IC Hetman relacji Wrocław – Lublin/Hrubieszów – Wrocław;
 • IC Mamry relacji Wrocław – Białystok – Wrocław;
 • IC Rybak relacji Białystok – Szczecin – Białystok;
 • IC Pomorzanin relacji Wrocław – Gdynia – Wrocław

W sierpniu z unowocześnionych wagonów będą mogli korzystać także pasażerowie pociągów:

 • IC Gałczyński relacji Warszawa – Szczecin/Gorzów Wielkopolski – Warszawa;
 • IC Mewa relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa;
 • IC Zielonogórzanin relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa;
 • IC Inka relacji Warszawa – Lublin – Warszawa;
 • IC Czartoryski relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin;
 • IC Starzyński relacji Warszawa – Terespol – Warszawa;
 • IC Żubr relacji Warszawa – Piła;
 • IC Noteć relacji Piła – Warszawa.

Nowoczesnych wagonów będzie więcej

Na tym nie koniec inwestycji w wagony. Bydgoska PESA modernizuje dla PKP Intercity wagony w ramach jeszcze dwóch umów. Obejmują one unowocześnienie łącznie 80 pojazdów z opcją na dodatkowe 40, z której przewoźnik skorzystał w 2018 roku. W ramach trzech kontraktów PESA dostarczy więc łącznie aż 245 unowocześnionych wagonów. Wartość umów to blisko 1,03 mld zł brutto. Wszystkie kontrakty są dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 dla projektów „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P1) i „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P2).

Największe inwestycje w historii

Modernizacja wagonów to element konsekwentnie realizowanego największego programu inwestycyjnego w historii spółki. Warty 7 mld zł program „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji” zostanie wdrożony do 2023 roku, a jego celem jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Po zakończeniu programu w 2023 r. tabor przewoźnika będzie w 80 proc. nowy lub zmodernizowany, w 94 proc. pociągów będzie dostępna klimatyzacja, a w co najmniej 77 proc. bezprzewodowy internet.

Modernizacja 83 wagonów jest elementem  2 projektów:

„Kolej na dobre połączenie – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”

Beneficjent: PKP Intercity S.A.

Wartość całkowita projektu: 990 402 775,59 PLN

Wydatki kwalifikowane: 805 010 758,61 PLN

Dofinansowanie UE: 402 505 378,30 PLN

„Przyśpieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.

Beneficjent: PKP Intercity S.A.

Wartość całkowita projektu: 952 986 091,91 PLN

Wydatki kwalifikowane: 774 633 440,58 PLN

Dofinansowanie UE: 251 224 672,75 PLN

 

20200728 MG 0641

Źródło: PKP Intercity

Przechwytywanie copy copy
1 PDFsam Biuletyn CUPT czerwiec 1
biu

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia