Standard transportowy w praktyce: Spotkanie 8 - Użytkownicy transportu publicznego ze spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera) i ich potrzeby dostępności

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

15 października br. odbyło się webinarium w ramach Cyklu O dostępności w CUPT – standard transportowy w praktyce. Spotkanie tym razem dotyczyło tzw. niepełnosprawności niewidocznej, o której rzadko myślą projektanci i zamawiający infrastrukturę czy tabor transportowy. Z drugiej strony mowa tutaj o wcale niemałej grupie użytkowników. Według WHO autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w Polsce żyje 400 tys. osób z autyzmem. Do tego dochodzą rodziny, więc liczba osób, których autyzm dotyczy zwiększa się dwu a nawet trzykrotnie. Każda z tych osób prowadzi normalne życie i potrzebuje korzystać z miejsc i przestrzeni publicznych.

Wsiadanie i poruszanie się środkami transportu publicznego może być jednak zniechęcające dla osób ze spektrum autyzmu, zwłaszcza podczas podróżowania trasą po raz pierwszy. Brak kontroli nad procesem podróży może powodować obawy o dotarcie we właściwe miejsce i we właściwym czasie. Z korzystaniem z transportu publicznego wiążą się też inne trudności, o których warto pamiętać. Jasne światła na dworcach, w pociągach czy automatach biletowych mogą być problemem dla klientów z autyzmem. Podobnie, jak ciemne tunele. Dodatkowo, niektóre osoby z autyzmem mają awersję do pewnych kolorów i mogą odczuwać niepokój, gdy są na nie narażone, na przykład gdy widzą jaskrawoczerwony znak. Niekiedy problemem bywają tez zapachy.

Nadmiar bodźców, jaki towarzyszy podróży powoduje stres a to przyczynia się do wzrostu lęku. Ten stres jest tylko jednym ze zmartwień osób z autyzmem podczas korzystania z transportu publicznego. Jego pojawienie się może wpływać na zdolność do podjęcia pracy, edukacji i spędzania wolnego czasu.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele organizacji i fundacji wspomagających i działających na rzecz osób ze spektrum autyzmu - praktycy, nie teoretycy.

W spotkaniu udział wzięło 60 osób, przedstawicieli beneficjentów funduszy UE, administracji państwowej i samorządowej.

Materiały ze spotkania wraz z podsumowaniem niebawem dostępne będą na stronie www.cupt.gov.pl w zakładce Dostępność.

Biuletyn wrzesien
Biuletyn sierpień
Przechwytywanie copy copy

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia