Nowoczesna wielozadaniowa jednostka pływająca „Planeta I” w pełnej gotowości

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Nowoczesna wielozadaniowa jednostka pływająca „Planeta I” w pełnej gotowości

 

14 listopada przy nadbrzeżu Bulwar Chrobrego w Szczecinie odbyła się uroczystość chrztu i podniesienia bandery na statku „Planeta I”. Wielozadaniową jednostkę, podobnie jak bliźniaczy Zodiak II,  zbudowano w ramach projektu „NostriMaris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020.

Dwa bliźniacze statki, z podstawową funkcją lodołamacza pełnomorskiego, w codziennej eksploatacji będą przeznaczone do realizacji zadań statutowych urzędów morskich. Posłużą do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, będą również wyposażone w specjalistyczne urządzenia, niezbędne do wykonywania pomiarów hydrograficznych, wraz z obróbką i opracowywaniem danych batymetrycznych. Będą także zdolne do wspomagania innych służb np. przy prowadzeniu akcji ratowniczych, przeciwpożarowych czy zwalczania rozlewów olejowych. Każdy ze statków wielozadaniowych ma ok. 60 metrów długości, a maksymalna prędkość, którą może rozwijać, to ok. 13 węzłów. Jednostka może przyjąć na pokład 80 rozbitków. Wielozadaniowce „Planeta I” i „Zodiak II” zastąpią w służbie stawiacze pław – szczecińską „Planetę” i gdyńskiego „Zodiaka”, zbudowane w 1982 roku.

 

Projekt: „NOSTRIMARIS- budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”

Beneficjent: Beneficjent: Urząd Morski w Szczecinie

 

Kwoty w projekcie

Wartość ogółem: 217 564 087,91 PLN

Wydatki kwalifikowalne: 216 272 613,37 PLN

Dofinansowanie: 183 831 721,36 PLN

b10
Biuletyn wrzesien
Biuletyn sierpień

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia