Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wystartował konkursu CEF z budżetem ponad 7 mld euro - CUPT

Ruszył nabór wniosków transportowych w ramach CEF. Konkurs potrwa do 19 stycznia 2022 roku.

Aby przybliżyć zakres i warunki konkursu Komisja Europejska (KE) organizuje dni informacyjne (w formule on-line) w następujących terminach:

  • 27 września 2021 r. dla wszystkich priorytetów za wyjątkiem paliw alternatywnych,
  • w październiku 2021 r. (konkretna data nie została jeszcze wyznaczona) w zakresie paliw alternatywnych.

Preselekcja i akceptacja wniosków przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Wnioski aplikacyjne przed przekazaniem do KE musi zaakceptować państwo członkowskie, tj. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). KE nie będzie oceniać wniosków, które nie posiadają akceptacji ministerstwa.

Na stronach CEF i CINEA można zapoznać się z warunkami konkursu i dokumentami aplikacyjnymi.

CEF, czyli instrument „Łącząc Europę”

Instrument „Łącząc Europę” (CEF) jest instrumentem finansowym, centralnie zarządzany przez Komisję Europejską, który zastąpił Fundusz TEN-T. Podstawowym celem CEF jest wspieranie projektów infrastrukturalnych w obszarach transportu, energetyki oraz technologii informacyjnych.

CEF i transport

W lipcu tego roku Parlament Europejski ustanowił instrument na lata 2021-2027. W sektorze transportu instrument zapewnia ciągłość działań między CEF 2014-2020 a CEF 2021-2027 oraz realizacji celu UE, jakim jest klimat i dekarbonizacja transportu. Pula środków „transportowych” wynosi 25,8 mld euro. Więcej o CEF na lata 2021-2027 przeczytasz w naszym artykule – Instrument „Łącząc Europę” (CEF) na nową perspektywę finansową 2021-2027.

Nabór wniosków – czas start!

Komisja Europejska z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) ogłosiła 16 września 2021 roku nabór wniosków z sektora transportu w ramach Instrumentu CEF 2021-2027 (CEF 2). Instytucje ustaliły, że konkurs potrwa do 19 stycznia 2022 r.

Zachęcamy do zapoznania się z warunkami konkursu i dokumentami aplikacyjnymi. Szczegółowe informacje można poznać na stronie CINEA oraz CEF.gov.pl.

okladkasierpien
okladkabiul copy copy
biuletyn copy

Filtry