Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nowy terminal promowy w Gdyni otwarty! - CUPT

Publiczny terminal promowy w Gdyni otwarty dla podróżujących osób i towarów w Unii Europejskiej i po całym świecie.

Fundusze Europejskie zainwestowane w budowę terminala w Porcie Gdynia to jeden z kluczowych elementów do efektywnego funkcjonowania system transportowy w ramach Unii Europejskiej. Taki system wspiera działania jednolitego rynku wewnętrznego, stymuluje wzrost gospodarczy regionu, a także podnosi konkurencyjność Polski i całej UE w skali globalnej. Terminal został oddany do użytkowania 23 września.

uroczyste otwarcie terminalu

Założenia projektowe

Projekt budowy terminalu był uznawany za projekt o strategicznym znaczeniu dla społeczno‐gospodarczego rozwoju kraju i regionu. W związku z tym w sposób optymalny dobrano miejsce realizacji inwestycji. Terminal zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie kolejowego terminalu intermodalnego i ma zapewniony efektywny dostęp drogowy.

Terminal oferuje pełną dostępność transportowa do portu i niewątpliwie znacząco przyczyni się do rozwoju połączeń typu „autostrady morskie” oraz jest komplementarna z projektem „Autostrada Morska Gdynia – Karlskrona”.

Głównym cel operacyjnym terminalu jest uzupełnienie sieci TEN-T. Jeśli chodzi o przewozy towarowe, terminal przyczyni się do najistotniejszej obecnie poprawy jakości i niezawodności usług, w tym zwiększenia prędkości handlowych, obsługi statków i zapewnienia odpowiednich parametrów infrastruktury oraz obniżenia kosztów dostępu do infrastruktury i stabilnej polityki taryfowej.konferencja zamykająca

konferencja zamykająca projekt

Ekologiczny green port

Projekt wykonano zgodnie z założeniem promującym ideę green portu, czyli zasilania statków w energię elektryczną podczas ich postoju, by całkowicie wyeliminować emisję spalin. Istotne jest również, że w ramach inwestycji wybudowano punkty odbioru ścieków statkowych wraz z niezbędna infrastrukturą.

Przystosowany do kontroli granicznej i celnej

Na terenie nowego terminalu promowego, który, tak jak cały Port Gdynia, znajduje się w zasięgu morskiego przejścia granicznego w Gdyni, przewidziano stanowisko do kontroli granicznej i celnej samochodów ciężarowych przeładowywanych na terenie Portu Gdynia. Będzie to jedyne takie stanowisko na terenie portu. W momencie gdyby terminal zaczął obsługiwać trasy spoza ruchu wewnętrznego UE, wówczas zakłada się, że na terenie terminalu utworzony zostanie punkt kontroli granicznej.

Szczegóły projektowe

Beneficjent: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Nazwa projektu: Budowa publicznego terminalu portowego w Porcie Gdynia. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 3.2. Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych.

Całkowita wartość projektu: 292 027 285,08 zł

Dofinansowanie z UE: 116 837 137,67 zł

okladkasierpien
okladkabiul copy copy
biuletyn copy

Filtry