Komfortowa podróż koleją na południu Polski

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Komfortowa podróż koleją na południu Polski

Ponad 160 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych otrzyma województwo świętokrzyskie na zakup taboru na potrzeby kolejowych przewozów pasażerskich, realizowanych w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i śląskim.

 

Umowa o dofinansowanie inwestycji „Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie", którą przedstawiciele CUPT oraz beneficjenta - Województwa Świętokrzyskiego - podpisali 23 września br., przewiduje zakup 19 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które będą kursowały na trasach:


• Katowice - Kraków,
• Rybnik - Katowice - Kraków,
• Kraków - Tarnów - Rzeszów,
• Kraków - Tunel - Kielce - Ostrowiec Świętokrzyski,
• Częstochowa - Kielce,
• Katowice - CMK - Kielce.

Zakupiony tabor zapewni pasażerom łącznie 5 262 miejsca. Z myślą o osobach z ograniczoną zdolnością ruchową , niedosłyszących, niedowidzących i słabo widzących zostaną wprowadzone liczne udogodnienia:


• niska podłoga oraz urządzenia ułatwiające wjazd do pociągu dla osób na wózkach inwalidzkich;
• drzwi zewnętrzne odskokowo-przesuwne, ułatwiające wsiadanie i wysiadanie z pojazdu;
• przystosowanie kabiny WC dla osób na wózkach inwalidzkich;
• wyposażenie WC w instalację rozgłoszeniową na potrzeby osób niedowidzących oraz słabo widzących;
• wyposażenie pojazdów w tablice świetlne zewnętrzne i wewnętrzne na potrzeby osób niedosłyszących.

Poprawi się również bezpieczeństwo podróżnych - tabor zostanie wyposażony w monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, system rejestracji obrazu z kamer, a także w przyciski alarmowe. W każdym przedsionku zainstalowany będzie intercom do komunikacji głosowej pasażera z obsługą pojazdu w kabinie maszynisty. Możliwe będzie również automatyczne wyświetlenie na monitorze podglądu z kamer wagonu, w którym naciśnięto przycisk bezpieczeństwa lub przycisk interkomu.
Tabor zakupiony w ramach projektu będzie spełniał wymogi środowiskowe, a jego eksploatacja sprzyjać będzie ochronie środowiska dzięki redukcji hałasu, zanieczyszczeń i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Projekt jest realizowany w ramach działania 7.1 Programu Infrastruktura i Środowisko - Rozwój transportu kolejowego. Całkowita wartość inwestycji to ponad 281,5 mln PLN, dofinansowanie z Funduszu Spójności wyniesie ponad 160,2 mln PLN.

okładka
1 PDFsam Biuletyn Marzec 2020 1
1 PDFsam poprawiona wersja 1

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia