Nowocześnie i bezpiecznie na dworcu kolejowym w Gliwicach

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Nowocześnie i bezpiecznie na dworcu kolejowym w Gliwicach

Ponad 57 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko otrzymają Polskie Koleje Państwowe S.A. na realizację projektu Przebudowa kompleksu dworcowego Gliwice.

Umowę o dofinansowanie inwestycji prowadzonej w ramach działania 7.1 Rozwój transportu kolejowego podpisali 4 marca br. przedstawiciele spółki PKP, Pan Jarosław Bator - członek zarządu i Pan Łukasz Szarawara - prokurent oraz Pan Paweł Szaciłło, p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Przedmiotem projektu wartego ponad 156,5 mln zł jest przebudowa kompleksu dworcowego w Gliwicach. Zakres prac obejmie:

1) przebudowę i modernizację układu pomieszczeń dworca (tj. stref: podróżnych, komercyjną, biurową oraz skrzydło wschodnie);
2) budowę nowych urządzeń informacji wizualnej i akustycznej dla pasażerów, modernizację sieci teletechnicznych, instalację sieci komputerowych, budowę monitoringu;
3) przystosowanie obiektu do użytkowania przez osoby niedowidzące, niewidzące i z ograniczeniem ruchowym;
4) wymianę instalacji elektrycznych, odgromowych, gazowych, C.O., wod.-kan. oraz sanitarnych, a także wykonanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz przeciwpożarowych;
5) kompleksową przebudowę peronów oraz wiat peronowych, prace w zakresie małej architektury elementów wyposażenia peronów, przebudowę tuneli, wymianę nawierzchni torowej na długości peronów.

Renowacja budynku dworcowego, który powstał w latach 1924-1925, obejmie elementy historyczne, m.in. charakterystyczną mozaikę w holu głównym i drewniane sufity. Wyremontowana i podświetlona zostanie elewacja gmachu wraz z detalami architektonicznymi.

Projekt przebudowy kompleksu dworcowego Gliwicach, w powiązaniu z innymi rodzajami transportu publicznego (komunikacją autobusową i tramwajową, kolejowym ruchem lokalnym i dalekobieżnym), będzie miał bezpośredni wpływ na poprawę jakości transportu publicznego. Stworzone zostaną warunki do kompleksowej i sprawnej obsługi podróżnych w kolejowej komunikacji międzynarodowej i krajowej. Dla pasażerów wysiadających z pociągów możliwy będzie dostęp do innych niż kolej środków komunikacji publicznej, a dla podróżujących pociągiem ułatwione zostaną możliwości przesiadki np. z kolei dalekobieżnych na lokalne i aglomeracyjne.

Inwestycja w Gliwicach wpłynie pozytywnie na walory estetyczne dworca kolejowego oraz samego miasta. Przełoży się również na jakość usług świadczonych na dworcu, a także, dzięki modernizacji infrastruktury dworcowej i instalacji monitoringu, bezpieczeństwo podróżnych i osób korzystających z obiektu.

biu
okładka
1 PDFsam Biuletyn Marzec 2020 1

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia