Odcinek S5 już otwarty

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Ludzie przecinający wstęgę

4 maja oddano do użytku obwodnicę Gniezna. Ponad 18-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Gniezna, poprawi bezpieczeństwo i umożliwi szybką podróż.

- Dziś oddajemy do użytku, dwa miesiące przed planowanym terminem, długo wyczekiwaną przez mieszkańców Gniezna obwodnicę - mówił podczas uroczystego otwarcia drogi Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. - Nowa droga ekspresowa pozwoli im odetchnąć od natłoku pojazdów oraz znacząco poprawi jakość i bezpieczeństwo komunikacji w mieście oraz w regionie. Gratuluję i dziękuję wszystkim, dzięki którym było możliwe sprawne przeprowadzenie inwestycji.

Dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe ma 18,5 km. W ramach inwestycji wybudowano: 4 mosty w ciągu drogi S5, 5 wiaduktów w ciągu S5, 9 wiaduktów nad S5, przejście dla zwierząt. Są dwa miejsca obsługi podróżnych. Powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego, oświetlenie i sprawne odwodnienie jezdni. Na 15 stanowiskach archeologicznych o łącznej powierzchni ok. 9 ha przeprowadzono badania archeologiczne. Objęły one obszar o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego i stanowiły uzupełnienie wiedzy o przeszłości Polski.

Otwarty właśnie odcinek S5 pozwala na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Gniezna, co poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Kierowcom przejeżdżającym przez tę część Polski umożliwi szybką i bezpieczną podróż. Nowa trasa jest w całości zlokalizowana w sieci kompleksowej TEN-T. Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, powstały odcinek w docelowym układzie drogowym zapewni sprawne połączenie autostrady A1 Gdańsk-Katowice z autostradą A2 Poznań-Warszawa, a za jej pośrednictwem także z drogami ekspresowymi S11 oraz S5 do Wrocławia. W drugiej połowie 2019 r. planowane jest ukończenie dalszych odcinków S5, aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza.

Koszt realizacji projektu pn. „Budowa drogi ekspresowej S5 Żnin - Gniezno, odc. Mielno - Gniezno" to 578 072 000 zł. W tym z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 GDDKiA otrzymała dofinansowanie w wysokości 310 540 306 zł.


Zdj. GDDKiA
Źródło: MiB, GDDKiA

biu
okładka
1 PDFsam Biuletyn Marzec 2020 1

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia