Budowa drogi S5 - decyzja Komisji Europejskiej

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Budowa drogi S5 - decyzja Komisji Europejskiej

12 czerwca 2017 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą dofinansowanie dla projektu Budowa drogi ekspresowej S5 Żnin - Gniezno, odc. Mielno - Gniezno. Wartość całkowita inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynosi 578 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 310 mln zł.

Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na lipiec br. To już 39. decyzja dla dużego projektu realizowanego ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a 23. decyzja wydana dla dużego projektu drogowego w tym programie.

Projekt obejmuje budowę drogi ekspresowej S5 o długości ponad 18 km na odcinku od granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego do Gniezna. W ramach inwestycji powstają także 3 węzły drogowe, a ponadto obiekty inżynierskie, Miejsca Obsługi Podróżnych, przejścia dla zwierząt, oświetlenie drogowe, urządzenie organizacji i bezpieczeństwa ruchu. Na całym odcinku drogi ekspresowej przewidziano przekrój drogowy dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym i szerokim pasem dzielącym z rezerwą na trzeci pas.

Inwestycja skróci czas podróży pomiędzy najważniejszymi ośrodkami w kraju oraz wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu, poziomu hałasu i emisji spalin na drogach alternatywnych. Przyczyni się także do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu podróżnych.

 

biu
okładka
1 PDFsam Biuletyn Marzec 2020 1

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia