Polska z prawie 1 mld euro z Instrumentu „Łącząc Europę” w sektorze transportu

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Polska z prawie 1 mld euro z Instrumentu „Łącząc Europę” w sektorze transportu

6 lipca 2017 r. Komitet Koordynacyjny CEF Transport zatwierdził rekomendację KE dotyczącą przyznania dofinansowania ze środków Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) dla 10 polskich projektów transportowych (w tym dla 2 projektów wielostronnych z polskim udziałem). Polska otrzymała 826,5 mln euro.

Mając na uwadze obecnie przyznane środki oraz wyniki poprzednich dwóch konkursów, Polska alokowała 100% środków udostępnionych w polskiej kopercie narodowej w ramach CEF (4,14 mld euro). Polska otrzymała dodatkowo środki początkowo zarezerwowane w kopertach innych krajów kohezyjnych (podział tych środków na koperty narodowe obowiązywał do końca 2016 r.).

Wsparcie w ramach III konkursu CEF otrzymały projekty wdrażające transport zrównoważony - przede wszystkim projekty kolejowe, a także projekty dotyczące inwestowania w budowę infrastruktury paliw alternatywnych oraz w ekologiczny transport miejski.

Beneficjentem wszystkich 4 projektów, które otrzymały dofinasowanie w ramach puli kohezyjnej w CEF jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., która tym samym jest największym beneficjentem środków CEF w Unii Europejskiej.

W wyniku konkursu kolejne wsparcie zostało przyznane na wdrażanie europejskiego projektu SESAR (technologiczny filar budowy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej), który jest realizowany m. in. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Przewiduje się, że jeszcze w tym roku dla wszystkich projektów, które otrzymały wsparcie CEF, zawarte zostaną umowy o udzielenie dotacji (tzw. Grant Agreements).

Pełna lista polskich projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu CEF - Transport 2016 w zał. poniżej.

/źródło: Ministerstwo Rozwoju/

 

Pliki do pobrania
Wyniki_CEF_2016_lista_projektow.pdf

okładka
1 PDFsam Biuletyn Marzec 2020 1
1 PDFsam poprawiona wersja 1

Filtry

fundusze
PL 1
f logo u
unia

Strona internetowa współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia