Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zintegrowany Model Ruchu - CUPT

Podstawowym celem ZMR jest optymalizacja procesu planowania strategicznego w sektorze transportu. Jednocześnie ZMR jest narzędziem wspierającym wypełnienie warunku podstawowego Komisji Europejskiej w zakresie finansowania inwestycji transportowych w perspektywie 2021-2027.

ZMR jest również modelem przygotowanym do wspierania planowania na poziomie regionalnym i lokalnym, które może wynikać zarówno z modelu krajowego jak i powstających modeli regionalnych.

Zintegrowany Model Ruchu jest modelem 4-stopniowym, obejmującym sieć drogową, siatkę połączeń publicznego transportu zbiorowego w postaci sieci kolejowej i połączeń autobusowych, ponadto uwzględnia sieć dróg wodnych śródlądowych, porty morskie i lotnicze.

W modelu ruchu zastosowano podział na rejony komunikacyjne opowiadające podziałowi administracyjnemu Polski na poziomie gmin.
Model bazowy jest zbudowany przy użyciu oprogramowania PTV VISUM na rok 2015 oraz 2019. Na podstawie tych modeli opracowano modele prognostyczne obejmujące rok 2025 oraz rok 2030.

Szerokie zastosowanie modelu może służyć prowadzeniu kompleksowych analiz m.in. w zakresie:

  • wrażliwości instrumentów polityki transportowej;
  • zarządzania aktywami dla właścicieli infrastruktury;
  • przewozu towarów i logistyki;
  • zrównoważonego rozwoju;
  • emisyjności transportu w tym zmian klimatycznych;
  • użycia alternatywnych źródeł energii i paliw.
About ZMR (National Transport Model)

ZMR news

Kontakt ZMR

zmr@cupt.gov.pl

zmr zintegrowany model ruchu logotype min