Beneficjent: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Priorytet: FEPW.04 Spójna sieć transportowa
Działanie: FEPW.04.02 Ponadregionalna infrastruktura kolejowa
Data zawarcia umowy: 30 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 4 czerwca 2024 r.
Data zakończenia: 31 marca 2028 r.
Wartość całkowita projektu: 1 155 769 520,47 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 939 650 016,64 PLN
Dofinansowanie: 798 702 514,14 PLN
Przedmiotem projektu są prace na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew. Wynikiem realizacji Projektu będzie modernizacja 16,020 km 2-torowych odcinków linii kolejowych i 50,461 km 1-torowych odcinków linii kolejowych.
Celem projektu jest uzyskanie poniższych wskaźników rezultatu:
- Wartość docelowa rocznej liczby użytkowników nowo wybudowanych, rozbudowanych, przebudowanych lub zmodernizowanych linii kolejowych – 8 084 734 851 pasażerokilometr/rok
- Wartość docelowa transportu towarowego koleją – 173 878 643 tonokilometr/rok
- Wartość docelowa oszczędności czasu dzięki udoskonalonej infrastrukturze kolejowej – 27 246 osobodni/rok.
Beneficjent: Polskie Koleje Państwowe S.A.
Priorytet: FEPW.04 Spójna sieć transportowa
Działanie: FEPW.04.02 Ponadregionalna infrastruktura kolejowa
Data zawarcia umowy: 23 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 1 kwietnia 2022 r.
Data zakończenia: 31 grudnia 2025 r.
Wartość całkowita projektu: 44 072 175,43 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 36 057 675,33 PLN
Dofinansowanie: 30 649 024,03 PLN
Przedmiotem projektu jest modernizacja istniejącego dworca Rzeszów Główny. W ramach realizacji projektu przewidziana jest modernizacja i przebudowa budynku dworca, budowa placu łączącego tunel podziemny prowadzący na perony i na parking podziemny.
Nadrzędnym celem projektu jest poprawa jakości świadczonych usług z zakresu obsługi pasażerów transportu kolejowego, co przyczyni się do poprawy konkurencyjności i atrakcyjności transportu kolejowego względem transportu drogowego.
Beneficjent: Polskie Koleje Państwowe S.A.
Priorytet: FEPW.04 Spójna sieć transportowa
Działanie: FEPW.04.02 Ponadregionalna infrastruktura kolejowa
Data zawarcia umowy: 23 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 1 lipca 2024 r.
Data zakończenia: 31 grudnia 2025 r.
Wartość całkowita projektu: 38 110 968,68 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 30 353 937,71 PLN
Dofinansowanie: 25 800 847,05 PLN
Przedmiotem projektu jest modernizacja istniejącego dworca w Chełmie (nadbudowa i rozbudowa budynku). Nadrzędnym celem projektu jest poprawa jakości świadczonych usług z zakresu obsługi pasażerów transportu kolejowego, co przyczyni się do poprawy konkurencyjności i atrakcyjności transportu kolejowego względem transportu drogowego.
Beneficjent: Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. z o. o.
Priorytet: FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.04.03 Infrastruktura lotnicza w TEN-T
Data zawarcia umowy: 18 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 1 marca 2024 r.
Data zakończenia: 30 czerwca 2027 r.
Wartość całkowita projektu: 37 372 320,00 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 30 380 000,00 PLN
Dofinansowanie: 15 190 000,00 PLN
Celem głównym projektu jest zakup nowego i wymiana dotychczas użytkowanego sprzętu służącego do kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu, dzięki czemu nastąpi znaczne zwiększenie przepustowości kontroli bezpieczeństwa oraz poziomu bezpieczeństwa wykonywanych operacji lotniczych.
Beneficjent: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Priorytet: FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.04.03 Infrastruktura lotnicza w TEN-T
Data zawarcia umowy: 19 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 7 lutego 2023 r.
Data zakończenia: 31 grudnia 2029 r.
Wartość całkowita projektu: 36 213 369,72 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 29 411 764,00 PLN
Dofinansowanie: 24 999 999,40 PLN
Konieczność realizacji projektu wynika z Rozporządzenia wykonawczego (EU) 2018/1048 ustanawiającego wymogi dotyczące korzystania z przestrzeni powietrznej i procedury operacyjne dotyczące nawigacji w oparciu o charakterystyki systemów (PBN). Rozporządzenie nakłada na kraje członkowskie UE obowiązek korzystania w lotnictwie cywilnym z technik nawigacyjnych opartych wyłącznie o PBN (Performance Based Navigation) od 06 czerwca 2030 r.
Koncepcja PBN została rozwinięta w ramach programu SESAR i jest głównym elementem koncepcji Zarządzania Przestrzenią Powietrzną. Projekt, realizując wymagania rozporządzenia PBN i usprawniając działanie europejskiej sieci zarządzania ruchem lotniczym, wpisuje się w założenia programu SESAR: modernizacji systemu zarządzania ruchem lotniczym i tworzenia cyfrowej europejskiej przestrzeni powietrznej. Projekt jest odpowiedzią na cel szczegółowy Programu FENIKS: Rozwój odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej, bezpiecznej, zrównoważonej i intermodalnej TEN-T. Zamierzenie wpisuje się w obszar priorytetowy dla infrastruktury lotniczej związany z systemem ochrony, bezpieczeństwa i zarządzaniem ruchem lotniczym dla istniejących portów lotniczych. Dostosowanie infrastruktury lotniczych urządzeń naziemnych do wymagań PBN przyczyni się do bardziej efektywnego zarządzania ruchem lotniczym i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej.
Zakres projektu obejmuje działania z obszaru budowy obiektów infrastruktury komunikacji, nawigacji i dozorowania oraz rozbudowy i modernizacji systemów zarządzania ruchem lotniczym wynikających z SESAR. Realizacja PBN wymaga odpowiedniej struktury przestrzeni, wyposażenia technicznego oraz infrastruktury. Na wypadek utraty sygnału GNSS i w celu utrzymania zdolności do zapewnienia służb konieczne jest wprowadzenie środków awaryjnych, do których należą m.in. pomoce konwencjonalne nawigacyjne oraz powiązana infrastruktura dozorowania i łączności. By spełnić wymogi PBN i móc zapewniać służby zgodnie z rozporządzeniem unijnym, PAŻP opracowała „PBN Transition Plan Poland”, który został zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego 26.01.2024 r. Dokument ten określa plany stopniowego wdrażania w polskiej przestrzeni powietrznej procedur lotu wykorzystywanych do nawigacji opartej wyłącznie o charakterystyki systemów zgodnych z koncepcją PBN. Definiuje również sieć MON (Minimum Operational Network), której konieczność utworzenia wynika wprost z rozporządzenia PBN. Wszystkie pomoce nawigacyjne, w tym ILS i DME, tworzą sieć MON i zapewniają usługi w przestrzeni powietrznej na wypadek utraty GNSS. Zwłaszcza w obecnej sytuacji konfliktu w Ukrainie, utrzymanie konwencjonalnych pomocy nawigacyjnych w celu zapewnienia usługi nawigacyjnej na wypadek utraty sygnału/zakłóceń sygnału GNSS jest niezwykle istotne.
Cele projektu:
– zapewnienie infrastruktury naziemnej CNS zgodnej z wymaganiami PBN (Rozporządzenie UE 2018/1048) i programu SESAR;
– utrzymanie sieci MON (Minimum Operational Network);
– zwiększenie bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej i zarządzaniem ruchem lotniczym;
– ograniczenie wpływu na środowisko (redukcja emisji zanieczyszczeń, hałasu, spalin i zużycia paliwa; zmniejszenie oddziaływania elektromagnetycznego).
Inwestycje PAŻP realizowane w ramach projektu: ILS/DME Bydgoszcz, DME Darłowo, OR/DME Grudziądz, DME Jawor (Legnica), DME TMA Kraków-Katowice oraz DME Augustów (Suwałki), stanowią elementy sieci MON wymaganej rozporządzeniem PBN.
Beneficjent: Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. z o.o.
Priorytet: FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.04.03 Infrastruktura lotnicza w TEN-T
Data zawarcia umowy: 18 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 2 stycznia 2025 r.
Data zakończenia: 31 października 2027 r.
Wartość całkowita projektu: 20 301 150,00 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 16 500 000,00 PLN
Dofinansowanie: 8 250 000,00 PLN
Przedmiotem projektu jest zakup trzech pojazdów ratowniczo-gaśniczych na potrzeby Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej Portu Lotniczego Poznań-Ławica Sp. z o.o., które zastąpią obecnie posiadane wyeksploatowane wozy.
Zakup specjalnie skonstruowanych pojazdów posłuży do przeprowadzania akcji ratowniczych i gaśniczych na terenie lotnisk, np. gaszenia pożarów: samolotów, budynków, urządzeń, płonącego paliwa lotniczego, umożliwienia ewakuacji pasażerów, zabezpieczania awaryjnych i lądowań samolotów.
Beneficjent: Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. z o. o.
Priorytet: FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.04.03 Infrastruktura lotnicza w TEN-T
Data zawarcia umowy: 18 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 1 marca 2024 r.
Data zakończenia: 26 lutego 2027 r.
Wartość całkowita projektu: 13 780 920,00 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 11 200 000,00 PLN
Dofinansowanie: 5 600 000,00 PLN
Celem głównym projektu jest zakup i wymiana posiadanego sprzętu służącego do utrzymania lotniska oraz zwiększenie dzięki temu efektywności pracy służb lotniska w celu zapewnienia niezbędnych standardów bezpieczeństwa w strefie operacyjnej.
Beneficjent: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów Sp. z o.o.
Priorytet: FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.04.03 Infrastruktura lotnicza w TEN-T
Data zawarcia umowy: 17 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 1 marca 2025 r.
Data zakończenia: 1 czerwca 2026 r.
Wartość całkowita projektu: 10 338 150,00 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 8 400 000,00 PLN
Dofinansowanie: 6 300 000,00 PLN
Zadanie obejmuje udzielenie zamówienia, dostawę oraz włączenie do eksploatacji systemu kontroli osób i bagażu planowanych do zakupu w ramach niniejszego projektu. Zakup będzie obejmował urządzenia do: prześwietlania osób (SSC), wykrywania materiałów wybuchowych w butach (SED), urządzeń do kontroli bagażu kabinowego – system wykrywania materiałów wybuchowych w bagażu podręcznym (EDSCB) wraz z systemem stołów transportowych, urządzeń do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych (ETD) oraz urządzeń do badania płynów (LEDS).
Beneficjent: Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Priorytet: FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.04.03 Infrastruktura lotnicza w TEN-T
Data zawarcia umowy: 17 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 1 marca 2024 r.
Data zakończenia: 31 grudnia 2025 r.
Wartość całkowita projektu: 30 775 215,00 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 25 000 000,00 PLN
Dofinansowanie: 18 750 000,00 PLN
Projekt obejmuje realizację nowego wjazdu na teren zastrzeżony Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka wraz z infrastrukturą towarzyszącą i ma na celu poprawę bezpieczeństwa w zakresie ruchu towarowego, osobowego, służb ratowniczych i operacyjnych, co wpisuje się w cel wsparcia w zakresie poprawy ochrony w obszarze obsługi ruchu pasażerskiego i towarowego. Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch etapach:
- etap pierwszy – projektowy;
- etap drugi – realizacja robót budowlanych (nadzór na robotami i budowa).
Realizacja projektu przyczyni się do:
- budowy efektywnego i odpornego systemu infrastrukturalnego o jak najniższym negatywnym wpływie na środowisko naturalne poprzez wykorzystanie m.in. istniejących obiektów układu drogowego podlegających częściowej przebudowie;
- obniżenia emisyjności szkodliwych substancji do środowiska poprzez obniżenie czasu oczekiwania na wjazd i wyjazd pojazdów na teren Portu;
- poprawy bezpieczeństwa transportu na terenie lotniska poprzez dywersyfikację punktów ruchu (rozdzielenie ruchu towarowego i osobowego).
Beneficjent: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów Sp. z o.o.
Priorytet: FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.04.03 Infrastruktura lotnicza w TEN-T
Data zawarcia umowy: 17 grudnia 2024 r.
Data rozpoczęcia: 1 marca 2025 r.
Data zakończenia: 1 czerwca 2026 r.
Wartość całkowita projektu: 5 172 150,00 PLN
Wartość kwalifikowalna projektu: 4 200 000,00 PLN
Dofinansowanie: 3 150 000,00 PLN
Przedmiotem projektu jest zakup i instalacja telewizyjnego systemu nadzoru (CCTV) na który składać się będą kamery IP (kamery protokołu internetowego), serwery wizyjne oraz oprogramowanie zarządzające pracą systemu. System uzupełniać będą dodatkowe oświetlenie ogrodzenia i bram wjazdowych zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 10 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla lotnisk użytku wyłącznego oraz sposobu i trybu przeprowadzania kontroli sprawdzającej.
Skontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15