Dostępne miejsca higieny na kolei
Początek
23 kwietnia 2020 10:00Zakończenie
23 kwietnia 2020 13:00
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tym razem przybrało ono formę webinarium.
Wzięło w nim udział blisko 50 uczestników, w tym przedstawiciele administracji państwowej (Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Urząd Transportu Kolejowego), samorządowej, beneficjentów funduszy UE (w tym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla którego CUPT pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej), użytkowników wdrażanych rozwiązań, środowiska akademickiego i biznesu.
Tematem przewodnim była kwestia miejsc higieny na dworcu i w taborze kolejowym. Webinarium rozpoczęło się od prezentacji obowiązujących przepisów i pokazania złych i dobrych praktyk na podstawie konkretnych przykładów.
Podczas dwóch paneli dyskusyjnych uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z charakterystyką procesu projektowania toalet i zastanawiali się jakie czynniki wpływają na decyzje dotyczące ich wielkości, usytuowania i organizacji. Kwestię rozpatrywano również w kontekście stosowania zasad projektowania uniwersalnego. Uczestnicy dyskutowali nad tym, czy możliwe jest wypracowanie rozwiązań w pełni uniwersalnych i odpowiadających wszystkim. Adekwatnym wnioskiem jest chyba wypowiedź pani dr Pauliny Toty: „Wydaje się, że możliwe jest przynajmniej zbliżanie się do jak największej dostępności – czy naprawdę jesteśmy w stanie osiągnąć pełną uniwersalność wszystkich rozwiązań, jest już pytaniem niemal filozoficznym”. Dostępność się zmienia, bo świat i potrzeby ludzi oraz technologia się zmienia, co nie oznacza że nie należy dążyć do wprowadzania rozwiązań jak najlepszych i adekwatnych do potrzeb. Wszyscy zgodzili się, że potrzebna jest do tego edukacja, zwłaszcza na uczelniach. Konieczne jest również dokształcanie projektantów, którzy kształceni byli w czasach kiedy o dostępności w ogóle nie myślano.
Podkreślano również, że przepisy prawne dotyczące projektowania toalet oraz ich oznaczania nie są precyzyjne i dają dużą dowolność. Potrzebna jest standaryzacja i unifikacja, ale oczywiście rozsądna.
Podczas spotkania próbowano także odpowiedzieć na pytanie dlaczego toalety w pociągu różnią się od siebie i jak zrealizować zasady projektowania uniwersalnego tej przestrzeni w pojeździe.
Wszystkie kwestie rozpatrywano z punktu widzenia różnych grup interesariuszy: zamawiających, projektantów, osób obsługujących i bezpośrednich użytkowników rozwiązań.
Spotkanie umożliwiło wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy wszystkimi interesariuszami. Niebawem dostępne będą szczegółowe materiały ze spotkania. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej CUPT i profilu na Twitterze.
W zakładce Dobre praktyki znajduje się ekspertyza Dostępne miejsca higieny w przestrzeni publicznej. Zachęcamy do lektury.
Zachęcamy do lektury Biuletynu CUPT oraz zapoznanie się z rubryką „Transport dla wszystkich”, w której znajdziecie Państwo m.in. relacje z organizowanych wydarzeń CUPT oraz wiele innych ciekawych materiałów dotyczących Dostępności Plus.
Więcej wydarzeń
Warsztaty kolejowe: Fundusze UE na infrastrukturę pasażerską – perony i dworce w projektach rozliczanych ze wsparciem Funduszy Europejskich
Zapraszamy do siedziby CUPT na wydarzenie w ramach tegorocznego cyklu warsztatów kolejowych, współorganizowanych przez nas i Fundację Pro Kolej.
Podczas czerwcowego spotkania, które tradycyjnie już, organizujemy w formule wyłącznie offline skupimy się na pasażerskiej infrastrukturze kolejowej, czyli na dworcach i peronach, z uwzględnieniem Funduszy Europejskich oraz ich wpływu na wspomniane obiekty.
WięcejAdaptacja projektów transportowych do zmian klimatu
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie w formule online. Szkolenie kierujemy do wnioskodawców/beneficjentów w ramach programu operacyjnego FEnIKS i FEPW. Tematyka przewodnia szkolenia – przygotowanie analizy klimatycznej w zakresie adaptacji do zmian klimatu.
Okienko zgłoszeniowe pozostaje otwarte do 29 kwietnia. Liczba miejsc ograniczona. Zachęcamy do rejestracji.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15