Transport elektryczny – czy da się to okiełznać?
Początek
18 maja 2022 09:00Zakończenie
19 maja 2022 14:00W dniach 18-19 maja 2022 r. w ramach prac Transportowego Obserwatorium Badawczego zorganizowaliśmy konferencję dedykowaną elektromobilności w miejskim transporcie publicznym.
Konferencja składała się z 5 sesji tematycznych i była okazją do dyskusji nad aktualnymi zagadnieniami dotyczącymi elektromobilności w kontekście wykorzystania funduszy UE w nowej perspektywie finansowej. Wzięli w niej udział wybitni naukowcy, środowisko beneficjentów funduszy UE, administracja rządowa i samorządowa, środowisko biznesowe. Celem było pokazanie dotychczasowych osiągnięć naukowych w kontekście możliwości wykorzystana ich wyników w projektach transportowych projektowanych na nową perspektywę finansową. Głównymi celami tej Konferencji TOB były prezentacja i wymiana doświadczeń w zakresie wpływu funduszy unijnych oraz badań naukowych na elektromobilność.
Spotkanie opierało się na:
- prezentacji projektów dotyczących elektromobilności,
- wymianie doświadczeń w zakresie planowania i wdrażania projektów w zakresie elektrycznego transportu miejskiego w tym w zakresie analizy kosztów i korzyści elektromobilności na przykładzie realizacji projektów finansowanych z funduszy UE.
Wydarzenie w liczbach
- 2 dni;
- 5 sesji tematycznych;
- 30 panelistów i prelegentów;
- prawie 9 h transmisji;
- każdego dnia ponad 220 uczestników;
- 2 patronaty honorowe: Ministra Infrastruktury i Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej;
- 2 patronaty medialne: Media Logistyka – portal, czasopismo, podcast i czasopismo Transport miejski i regionalny,
Pierwszego dnia eksplorowaliśmy elektromobilność i liczyliśmy jej koszty i korzyści w transporcie finansowym. Z dyskusji wynika, że transport elektryczny ma zarówno swoje dobre jak i złe strony.
Drugiego dnia próbowaliśmy temat okiełznać za pomocą modelowania. Zastanawialiśmy się, czy pieniądze to wszystko, liczyliśmy ile elektromobilności w elektromobilności oraz myśleliśmy co zrobić, aby było jej więcej.
Wszystkie prelekcje i dyskusje potwierdziły, że elektromobilność to technologia przyszłości oraz próba odpowiedzi na największe problemy komunikacyjne współczesnych społeczeństw. Rozwój elektromobilności ma ogromny potencjał w zakresie poprawy jakości powietrza, zmniejszenia hałasu pochodzenia komunikacyjnego oraz zwiększenia komfortu życia, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Warto pamiętać, że problematyka elektromobilności opisuje zagadnienia związane z koncepcją wykorzystania różnych pojazdów z napędem elektrycznym, nie tylko samochodów osobowych i autobusów, ale także rowerów, motocykli czy hulajnóg. Należy zatem rozpatrywać te zagadnienia w szerokim ujęciu. Dotyczą one bowiem wszystkich aspektów związanych z projektowaniem, produkcją, nabywaniem, użytkowaniem, a także utylizacją pojazdów elektrycznych. Szczególnego podkreślenia wymagają kwestie technologiczne dotyczące konstrukcji pojazdów oraz budowy infrastruktury ładowania, jak i kwestie społeczne czy prawne.
Skontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15