Transport drogowy w Zielonym Ładzie
Początek
30 marca 2021 10:00Zakończenie
30 marca 2021 13:0030 marca br. odbyło się 15 spotkanie Transportowego Obserwatorium Badawczego pod hasłem: Transport drogowy w Zielonym Ładzie.
Europejski sektor transportu drogowego odgrywa kluczową rolę w osiąganiu celów założonych w Europejskim Zielonym Ładzie poprzez dostarczanie odpowiednich rozwiązań, dzięki którym środowisko drogowe i infrastruktura będą bardziej zrównoważone, przyczyniając się w ten sposób do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Sposoby, w jakie Państwa Członkowskie zdecydują się wypełnić swoje obowiązki w zakresie klimatu do 2030 roku, będą różnorodne. Realistyczne i przystępne kosztowo rozwiązania powinny stanowić znaczną ich część. Sektor transportowy jest jedynym sektorem w UE, w którym do tej pory nie poczyniono prawie żadnego postępu klimatycznego, a w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia przewidywane jest w nim także najszybsze tempo wzrostu. Ze względu na brak postępów w sektorze transportowym, generowane przez niego emisje, które stanowiły niecałą jedną szóstą całkowitych emisji gazów cieplarnianych w UE, obecnie przekraczają już jedną czwartą. Niestety ma to negatywny wpływ na środowisko a więc na zdrowie i życie ludzi. 44 tys. osób umiera co roku w Polsce na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Przez pyły zawieszone umiera o 8% osób więcej zarażonych covid-19
Podczas spotkania TOB wspólnie z zaproszonymi ekspertami zadawaliśmy sobie pytanie jak to zmienić? Co równie ważne czy jesteśmy w stanie zmienić to tylko zmieniając transport? Celem spotkania było w szczególności zebranie informacji o możliwych działaniach na rzecz redukcji emisji z transportu drogowego oraz czasookresu w którym możliwa będzie redukcja szkodliwych emisji. Rozmawiano także o kosztach wdrożenia tych działań w skali kraju, miasta oraz przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. W gronie znakomitych gości, ekspertów ze świata administracji, nauki i biznesu wymieniano się wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami na temat możliwości redukcji wpływu transportu na środowisko a także metod ich wyliczenia i zaplanowania.
Więcej wydarzeń
Mobilność bez granic: SUMP jako pomost między strategiami rozwoju miast i regionów
Grudniowe bezpłatne webinarium w ramach cyklu Transportowego Obserwatorium Badawczego poświęcimy zagadnieniu związanemu ze Zrównoważonym Planem Mobilności Miejskiej (SUMP) oraz jego rolą w integrowaniu lokalnych i regionalnych strategii rozwoju. Zgłosić swój udział można do 29 listopada przez formularz kontaktowy.
Do zobaczenia na webinarium.
Więcej 25 listopada 2024 Webinarium jednodniowe liczba miejsc ograniczonaTransport publiczny uwzględniający potrzeby osób ze spektrum autyzmu – czy to możliwe?
Centrum Unijnych Projektów Transportowych zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Dostępność 2030+”, które odbędzie się 25 listopada 2024 roku. Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada br. na poniższym formularzu.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15