Polska i Słowacja zacieśniają współpracę w dziedzinie polityki spójności Unii Europejskiej
Polska i Słowacja postanowiły wzmocnić swoją współpracę, aby móc bardziej skutecznie wykorzystać politykę spójności Unii Europejskiej i osiągać wspólne cele rozwojowe. Dzisiaj w gmachu MFiPR zawarto porozumienie o współpracy w tym obszarze, które podpisali minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz minister inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji Republiki Słowackiej Peter Balík. Zacieśniona współpraca między Polską a Słowacją w dziedzinie polityki spójności stanowi ważny krok w kierunku budowania silnej i zjednoczonej Europy.
Wizyta delegacji słowackiego rządu w Warszawie była istotnym wydarzeniem w kontekście rozwijania tej współpracy. Delegację przewodniczyła wicepremier ds. planu odbudowy i funduszy europejskich, Lívia Vašáková. W spotkaniu uczestniczyli także minister inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji Republiki Słowackiej – Peter Balík, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Rozwoju Regionalnego – Barbora Lukáčova oraz eksperci rządu słowackiego.
W ramach porozumienia obie strony zadeklarowały wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zarządzaniu i wdrażaniu funduszy UE. Polska, będąc liderem w wykorzystaniu funduszy Polityki Spójności, wyraziła gotowość do dzielenia się swoimi sukcesami i najlepszymi rozwiązaniami z partnerami ze Słowacji.
Chodzi m. in. o uproszczenia w zakresie wdrażania funduszy unijnych, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne oraz działania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Aspekty współpracy
Kluczowym aspektem współpracy między Polską a Słowacją będzie polsko-słowacka współpraca transgraniczna. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie kontynuować współpracę ekspercką z Ministerstwem Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Słowacji, skupiając się na wykorzystaniu bardzo dobrych doświadczeń z realizacji programów współpracy transgranicznej.
Dobre praktyki z polskiego sektora transportu
Podczas dwudniowej wizyty delegacji słowackiej w Polsce odbyło się spotkanie ekspertów CUPT m. in. z Erną Dohnalikovą, Dyrektor Generalną słowackiego Ministerstwa Transportu. Rozmowy dwustronne miały na celu przekazanie know how CUPT jako instytucji pośredniczącej kompleksowo wspierającej beneficjentów w toku realizacji inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.
Przedstawiciele Centrum podzielili się także doświadczeniami w tworzeniu Zintegrowanego Modelu Ruchu. Z największym zainteresowaniem spotkały się tematy dotyczące relacji z wnioskodawcami i przygotowywania projektów w ramach różnych sektorów transportu, ze szczególnym naciskiem na inwestycje drogowe, ale także kontrole ex ante i monitorowanie bieżącej realizacji projektów.
Wizyta studyjna na dworcu Warszawa Zachodnia
Wizyta studyjna słowackich ministrów na inwestycji przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie była znaczącym wydarzeniem w trakcie spotkania. Dworzec Zachodni to jeden z największych projektów infrastrukturalnych realizowanych obecnie w stolicy Polski. Słowaccy goście mieli również okazję poznać szczegóły polskich rozwiązań w zakresie inwestycji w sektorze ochrony zdrowia.
Stosunki polsko-słowackie
Stosunki polsko-słowackie od wielu lat są na bardzo dobrym poziomie. Spotkania na najwyższym szczeblu, zarówno dwustronne, jak i wielostronne, odbywają się regularnie, co sprzyja wzmacnianiu współpracy i porozumienia między oboma krajami. Minister Grzegorz Puda podkreślił istotność tych relacji, zwłaszcza w sferze politycznej, a także zaznaczył, że Polska przygotowuje się do swojej Prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Efekty i dorobek polsko-słowackiego współdziałania będą miały znaczący wpływ na polską Prezydencję w Radzie UE.
zdjęcia: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Różne
19 lipca 2024 | RóżneRuszyły konsultacje HRJ
Wraz z Ministerstwem Infrastruktury, Centralnym Portem Komunikacyjnym, PKP Polskie Linie Kolejowe i Urzędu Transportu Kolejowego rozpoczynamy konsultacje z pasażerami i branżą kolejową w ramach Horyzontalnego Rozkładu Jazdy.
Więcej 10 maja 2024 | RóżneDOFE 2024 wystartowały
Dzisiaj wystartowały Dni Otwarte Funduszy Europejskiej w specjalnej edycji, bo połączonej z całorocznymi obchodami 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenia, które można będzie odwiedzić podczas DOFE, są bezpośrednio związane z inwestycjami lub projektami zrealizowanymi za sprawą środków unijnych.
Więcej 01 maja 2024 | Różne20 lat w UE i 350 mld zł inwestycji w polski transport
Dzisiaj obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się krajem członkowskim UE.
Więcej 18 kwietnia 2024 | Różne20 lat minęło jak jeden dzień. Świętujemy 20 lat Polski w UE
Dołącz do świętowania 20-lecia Polski w Unii Europejskiej! Organizujesz piknik, debatę, koncert, szkolenie czy wystawę? Dodaj swoje wydarzenie na mapie na stronie www.20lat.eu i świętuj razem z nami.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15