Via Carpatia łączy Rzeszów i Lublin
Do użytku oddano prawie 20-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S19 Niedrzwica Duża – Kraśnik Północ, który pozwolił połączyć Rzeszów z Lublinem w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Via Carpatia.
Via Carpatia w Polsce
Droga ekspresowa S19 stanowi element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który docelowo ma za zadanie połączyć północną i południową część Europy. W Polsce projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Polski odcinek międzynarodowej trasy będzie miał ponad 700 km długości i przebiegnie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Szybciej z Rzeszowa do Lublina
Oddany do użytku odcinek znajduje się na terenie województwa lubelskiego, w powiecie lubelskim, na terenie gmin: Niedrzwica Duża, Strzyżewice oraz w powiecie kraśnickim, na terenie gmin Wilkołaz, Kraśnik. To ostatni odcinek S19, który połączył Lublin z Rzeszowem/Rzeszów z Lublinem. Stanowił on fragment zadania inwestycyjnego dla drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów, na odcinku Lublin – koniec obw. Kraśnika.
W ramach inwestycji powstało m.in. 17 obiektów inżynierskich, w tym 12 wiaduktów, dwa przejścia dla dużych zwierząt, most i dwie kładki. Zadanie projektowe obejmowało również budowę węzeł drogowy Wilkołaz.
Szczegóły projektowe
Beneficjent: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Numer i nazwa projektu: nr POIS.03.01.00-00-0051/19. Budowa drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów, odc. w. Lublin Węglin – w. Kraśnik Południe
Całkowita wartość projektu: 1 441 399 295,76 PLN
Wartość wydatków kwalifikowanych: 866 572 556,58PLN
Wartość dofinansowania UE: 736 586 673,09 PLN
Różne

Konkurs REGIOSTARS 2025 – na tropie najlepszych projektów!
Komisja Europejska wyruszyła na polowanie… na najciekawsze projekty zrealizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich! Po raz kolejny w konkursie REGIOSTARS poszukiwane są przedsięwzięcia, które w ostatnich latach najbardziej przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców. Być może warto zgłosić projekt zrealizowany przez Twoją instytucję?
Więcej
Konsultacje publiczne przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2028-2035
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące kształtu przyszłych wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2028–2035, zapraszając Europejczyków do wyrażenia swojej opinii na temat kolejnego budżetu i polityk, które powinien on wspierać. Zobacz, jak możesz wziąć w tym udział!
Więcej
Wspólnie projektujemy transport dla każdego – jak zapewnić równy głos mieszkańcom w planowaniu miejskiej mobilności?
Włączenie mieszkańców w procesy decyzyjne dotyczące projektowania transportu miejskiego jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju miast. Jednak istotnym wyzwaniem jest zapewnienie, aby partycypacja społeczna była dostępna dla wszystkich bez wyjątku, niezależnie od ich sytuacji życiowej, ekonomicznej czy zdrowotnej.
Więcej
Forum Obywatelskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otwarte – „Kolej na dobre przesiadki”
5 października 2024 roku zainaugurowano pierwsze Forum Obywatelskie poświęcone przyszłości transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wydarzenie pod hasłem „Kolej na dobre przesiadki” zgromadziło mieszkańców, ekspertów i przedstawicieli władz, by wspólnie wypracować rozwiązania usprawniające system komunikacji transportowej w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tarnowskich Górach i okolicznych gminach.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15