- Konkursy
- Zakończone
- Działanie 11.4 –...
Działanie 11.4 – Transport miejski (POIiŚ.11.4/1/22)
Składanie wniosku konkursowego
Status konkursu
Działanie 11.4 – Transport miejski (POIiŚ.11.4/1/22)
Składanie wniosku
Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 30 września 2022 r. do 14 listopada 2022 r. w formie określonej w Regulaminie Konkursu, tj. w formie pisemnej wraz z postacią elektroniczną osobiście albo przez posłańca (z możliwością otrzymania na miejscu potwierdzenia wpływu wniosku opatrzonego podpisem i datą), przesyłką kurierską w kancelarii siedziby CUPT w dni robocze w godzinach pracy urzędu (8:15-16:15) albo za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie elektronicznej przez ePUAP (adres skrytki: /CUPT/SkrytkaESP).
Rozstrzygnięcie konkursu
Lista projektów wybranych do dofinansowania [zaktualizowana]
Powodem aktualizacji listy jest:
- zmiana kursu EUR/PLN oraz
- zwiększenie alokacji przewidzianej dla działania 11.4 REACT-EU.
Dla Beneficjenta
Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Instytucja Pośrednicząca dla osi priorytetowych III/IV/V/VI/XI Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z siedzibą przy ul. Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, działając na podstawie art. 40 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 818 z późn. zm.), ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie w ramach:
Oś Priorytetowa XI – REACT – EU
Działanie 11.4 – Transport miejski
Przedmiot konkursu i typ projektów:
Dofinansowanie mogą uzyskać projekty dotyczące zakupu taboru autobusowego nisko- i zeroemisyjnego – z napędem elektrycznym, wodorowym lub gazowym (LNG i CNG) oraz taboru tramwajowego i trolejbusowego.
Szczegółowy zakres informacji dotyczący wydatków kwalifikowalnych, niekwalifikowalnych, a także podmiotów uprawnionych do ubiegania się o udzielenie wsparcia znajduje się w Regulaminie Konkursu.
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów:
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu dla Działania 11.4 wynosi: 150 000 000,00 zł. Na etapie zawierania umów o dofinansowanie, ostatecznie dostępna alokacja uzależniona będzie od aktualnego na dany moment kursu EUR/PLN.
Maksymalny poziom dofinansowania UE na poziomie projektu wynosi 85% wydatków kwalifikowalnych.
Termin, miejsce i forma składania wniosków o dofinansowanie:
Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 30 września 2022 r. do 14 listopada 2022 r. w formie określonej w Regulaminie Konkursu, tj. w formie pisemnej wraz z postacią elektroniczną osobiście albo przez posłańca (z możliwością otrzymania na miejscu potwierdzenia wpływu wniosku opatrzonego podpisem i datą), przesyłką kurierską w kancelarii siedziby CUPT w dni robocze w godzinach pracy urzędu (8:15-16:15) albo za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie elektronicznej przez ePUAP (adres skrytki: /CUPT/SkrytkaESP).
Adres siedziby CUPT: Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Wnioski, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane.
W przypadku, gdy uchybienie terminowi na złożenie wniosku o dofinansowanie wynikać będzie bezpośrednio z wystąpienia COVID-19, CUPT może uznać wniosek za złożony z zachowaniem terminu, jeżeli opóźnienie w złożeniu wniosku nie przekroczyło 14 dni, zgodnie z art. 8 specustawy funduszowej (Ustawa z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 694 z późn. zm.).
Data wpływu wniosku jest rozumiana jako:
- w przypadku formy pisemnej:
a. data dostarczenia WOD do siedziby CUPT w godzinach 815 – 1615 – w przypadku dostarczenia osobistego, przez posłańca, za pośrednictwem kuriera albo operatora pocztowego innego niż operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (data oznaczona na dowodzie wpływu do kancelarii CUPT),
albo
b. data nadania przesyłki w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (data oznaczona na pisemnym dowodzie nadania przesyłki),
albo - w przypadku formy elektronicznej: data wpływu WOD na adres skrytki ePUAP widniejąca na generowanym automatycznie Urzędowym Poświadczeniu Przedłożenia (UPP) w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Konkurs nie jest podzielony na rundy konkursu.
Gdzie szukać informacji:
Szczegółowe informacje zawarte są w Regulaminie konkursu, który podany jest do publicznej wiadomości na internetowej (www.cupt.gov.pl) oraz na portalu (www.funduszeeuropejskie.gov.pl).
Kontakt w sprawie konkursu:
Centrum Unijnych Projektów Transportowych, 00-844 Warszawa, Plac Europejski 2; tel. 22 262 05 00, fax 22 262 05 01
Pytania dotyczące procedury wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu można przesyłać na email: tabor-react@cupt.gov.pl, pisemnie lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.
Pytania wraz z odpowiedziami będą opublikowane na dedykowanej stronie konkursu www.cupt.gov.pl.
Pytania/wątpliwości powinny być zgłoszone najpóźniej do 7 listopada 2022 r. Pytania/wątpliwości, które wpłyną po tym terminie pozostaną bez odpowiedzi.
Odpowiedzi udzielone do 17.10.2022 roku
Jednocześnie pragnę poinformować, że poniższe stanowisko nie stanowi oficjalnego rozstrzygnięcia CUPT i ma charakter wyłącznie roboczy. Stanowi wstępną opinię, sporządzoną wyłącznie w oparciu o informacje przekazane drogą mailową i ulec może modyfikacji przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy.
Odpowiedzi na zadane pytania
Ad.1 W ramach Osi Priorytetowej XI – REACT-EU Działania 11.4 – Transport miejski możliwe jest dofinansowanie projektu, który został zakończony, tj. tabor został odebrany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie niezależnie od tego, czy wszystkie dotyczące tego projektu płatności zostały przez beneficjenta dokonane. Projekt taki uznawany jest za ,,dojrzały’’. Niemniej kwalifikowalne są wydatki poniesione w okresie od 1 lutego 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku zgodnie z założeniami Osi priorytetowej XI REACT-EU.
Ad.2 Wniosek o dofinansowanie należy wypełnić na załączonym na stronie konkursu wzorze, usuwając szare pola, które stanowią instrukcję wypełnienia poszczególnych pól.
Ad.3 Tak, zarówno analiza kosztów i korzyści, jak i studium wykonalności projektu są dokumentami które należy złożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulaminu konkursu – lista załączników do wniosku o dofinansowanie. Szczegółowe wymagania dot. SW i AKK znajdują się w załączniku 11 do Regulaminu konkursu.
W uzgodnieniu z IZ (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) w Regulaminie konkursu w § 4 ust. 1 wskazano 46 dniowy termin naboru (od 30 września 2022 r. do 14 listopada 2022 r.). Regulamin Konkursu dopuszcza skrócenie terminu na składania wniosków o dofinansowanie projektu, jednakże zgodnie z ustawą wdrożeniową nie może być krótszy niż 7 dni, licząc od dnia rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie projektu. W przypadku zmian dotyczących konkursu, Instytucja ogłaszająca konkurs (IOK) podaje na bieżąco informacje o zmianach na stronie internetowej IOK oraz portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl, wraz z ich uzasadnieniem. Jednocześnie informujemy, że na ten moment IOK nie planuje skrócenia terminu naboru, określonego w § 4 ust. 1 Regulaminu konkursu.
Zgodnie z regulaminem konkursu par. 2 ust 2: O dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Listę średnich miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie zawiera załącznik nr 9 do Regulaminu.
W związku z powyższym należy podkreślić, zarówno miasta średnie jak i miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, kwalifikują się do udziału w przedmiotowym konkursie.
Możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie w przypadku kiedy to Gmina/Miasto będzie Beneficjentem Projektu a Spółka MPK podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych. Przez podmiot upoważniony należy rozumieć jednostkę na którą bezpośrednio wystawiane są faktury i która samodzielnie dokonuje płatności na rzecz wykonawcy.
W przypadku gdy Wnioskodawca planuje uznać za kwalifikowalne część wydatków, które zostały już poniesione przez inny podmiot, a jednocześnie wskazuje ten podmiot jako upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w przyszłości lub w sytuacji kiedy nie zostały poniesione żadne wydatki i wskazany podmiot będzie upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w przyszłości należy w WoD podać podstawowe informacje dotyczące tego podmiotu zgodnie z instrukcją do WOD i złożyć załącznik nr 10 do WOD oraz upoważnienie do ponoszenia wydatków stanowiące załącznik nr 11 do WOD. Jeżeli na etapie składania WOD w/w załączniki nie zostaną załączone, Wnioskodawca zostanie wezwany do złożenia dokumentów na etapie oceny merytorycznej. Data podpisania umowy współpracy pomiędzy Gminą i Spółką miejską może być z datą późniejszą niż nastąpiło rozliczenie przedmiotu projektu. Należy to odpowiednio przedstawić w zawartym porozumieniu w kontekście przyszłych rozliczeń.
W przypadku gdy Wnioskodawca planuje uznać za kwalifikowalne wydatki, które zostały już poniesione przez inny podmiot, a jednocześnie nie wskazuje tego podmiotu jako upoważnionego do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w przyszłości, w WoD należy podać podstawowe informacje dotyczące tego podmiotu zgodnie z instrukcją do WOD oraz dołączyć oświadczenie, w którym Wnioskodawca potwierdza, że wydatki poniesione przez ten podmiot zostały poniesione zgodnie z zasadami kwalifikowania wydatków i przyjmuje na siebie odpowiedzialność również za prawidłowość poniesienia wydatków przez ten podmiot (zał. 8.1 do WoD , pkt. 15). Jednakże w celu uregulowania zasad współpracy rekomendujemy także i w tym przypadku podpisanie oraz załączenie do WOD porozumienia określającego mi.in. role w realizacji projektu, wzajemne zobowiązania, przepływy finansowe, odpowiedzialność wobec dysponenta środków unijnych.
Jednocześnie należy pamiętać, że opisane powyżej przypadki powinny mieć odzwierciedlenie w studium wykonalności, modelu AKK oraz (dot. SUMP) we wniosku o dofinansowanie ze względu na wpływ na zapewnienie trwałości projektu. Jednocześnie, w kontekście późniejszych rozliczeń w projekcie proszę o rozważenie sytuacji w której spółka która już poniosła koszty będzie Beneficjentem w projekcie.
Na ten moment, nie jest planowane ogłoszenie naboru na drugi typ projektu, tj. inwestycje infrastrukturalne.
Ad.1 Zgodnie z regulaminem konkursu paragraf 2 ust. 2 oraz SzOOP POIŚ o dofinansowanie mogą się ubiegać:
- jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia (zgodnie z SzOOP POIŚ: forma prawna – kod 403, kod 430),
- zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu (zgodnie z SzOOP POIŚ: forma prawna – kod 115, kod 116 kod 117),
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego (zgodnie z SzOOP POIŚ: forma prawna – kod 115, kod 116 kod 117). Listę średnich miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie zawiera załącznik nr 9 do Regulaminu.
Ad.2 Wykaz załączników i dokumentów jakie należy złożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie określa załącznik nr 3 do regulaminu konkursu (lista załączników do WoD), gdzie m.in wraz z wnioskiem o dofinansowanie należy złożyć dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym (załącznik nr 12 do WoD).
Poziom dofinansowania dla przedmiotowego konkursu został ustalony przez IZ PO IiŚ. Zgodnie z Regulaminem konkursu, zaakceptowanym przez IZ PO IiŚ, w §2 pkt. 3 określa się maksymalny poziom dofinansowania w wysokości 85% wydatków kwalifikowalnych projektu. Jednocześnie w każdym przypadku i typie beneficjenta poziom dofinansowania jest taki sam i wynosi 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych wskazanym w zał. nr 11 do Regulaminu Konkursu pn. „Wstępne warunki konkursu” przedmiotem projektów objętych konkursem jest zakup taboru (koszty kwalifikowalne):
- tramwajowego,
- trolejbusowego,
- autobusowego zeroemisyjnego (o napędzie elektrycznym i wodorowym) wraz z infrastrukturą ładowania/tankowania,
- autobusowego niskoemisyjnego o napędzie gazowym (CNG, LNG).
Kosztem niekwalifikowalnym w projektach są:
- koszty osobowe,
- koszty poniesione na budowę stacji tankowania gazu,
- leasing taboru,
- wydatki nieprzewidziane.
Przedmiotem konkursu jest co do zasady zakup nowego taboru a nie jego modernizacja. W związku z powyższym koszty modernizacji posiadanych tramwajów przez pracowników tj. koszty osobowe, części itp. nie mogą zostać uznane za kwalifikowane w ramach konkursu.
Ad. 1 Zakup nowych tramwajów, które w stosunku jeden do jednego miałyby zastąpić w eksploatacji stare wyeksploatowane tramwaje, oznaczałby wymianę taboru elektrycznego na tabor elektryczny. Przy założeniu braku materialnego wpływu na prognozy ruchu, oznacza to brak korzyści z efektów zewnętrznych, a jedynie korzyści ze zmiany nakładów odtworzeniowych i kosztów utrzymania. Przy wysokich nakładach na zakup taboru, nie pozwoli to na uzyskanie ENPV>0. Zgodnie z zapisami Załącznika nr 11 do Regulaminu Konkursu „Zakup tramwajów musi wiązać się ze zmianami podziału międzygałęziowego w transporcie pasażerskim, a tym samym zmianami w prognozach ruchu aby mógł być efektywny ekonomicznie”.
Ad.2 Zgodnie z zapisami Załącznika nr 11 do Regulaminu Konkursu w zakresie tramwajów „Wszystkie analizy dotyczące projektu należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w perspektywie finansowej 2014-2020 wskazanymi m.in. w Niebieskiej Księdze. Nowa edycja. Sektor Transportu Publicznego w miastach, aglomeracjach, regionach, Inicjatywa JASPERS, sierpień 2015 oraz Wytycznych w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020.”. Standardowy katalog efektów z przejęcia pasażerów z transportu drogowego i ograniczenia kongestii (pash, pojkm) obejmuje oszczędności kosztów czasu w przewozach pasażerskich, wypadków, eksploatacji pojazdów, zmian klimatycznych (emisji CO2), zanieczyszczenia powietrza (emisji niskich), hałasu. Korzyścią jest również wartość rezydualna.
Ad.3 Analiza ekonomiczna zakładająca przejęcia z transportu drogowego opiera się przede wszystkim na kosztach jednostkowych dla transportu drogowego. Przykładowo zmniejszenie określonej prognozą ruchu liczby pojazdokilometrów na drogach (mniej samochodów, pasażerowie przesiadają się do tramwaju) powoduje uniknięcie określonej wielkości emisji CO2 w transporcie drogowym, a monetyzacja tej wielkości wymaga kosztów jednostkowych dla transportu drogowego, które znajdują się w ww. tablicach. Szczegółowa metodyka jest opisana m.in. w Niebieskiej Księdze. Nowa edycja. Sektor Transportu Publicznego w miastach, aglomeracjach, regionach, Inicjatywa JASPERS, sierpień 2015 oraz Vademecum Beneficjenta Analiza kosztów i korzyści projektów transportowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej Unii Europejskiej, CUPT, 2016 (dokument do pobrania znajduje się na stronie CUPT)
Zgodnie z Załącznikiem nr 11 do Regulaminu Konkursu „przykładowy szablon AKK ma zastosowanie jedynie do projektów polegających na wymianie taboru 1:1, które nie wymagają przygotowania prognozy ruchu”.
Ad. 4 W ramach konkursu rekomendowanym rozwiązaniem jest wymiana taboru w stosunku 1:1, jednak dopuszczalny jest zakup nowego taboru w celu poszerzenia oferty pasażerskiej (np. na nowych liniach). Należy jednak wziąć pod uwagę, iż z punktu widzenia analizy kosztów i korzyści, zakup nowych tramwajów w celu zastąpienia wyeksploatowanych tramwajów niesie ryzyko braku spełnienia kryterium merytorycznego „Efektywność ekonomiczna”.
Dodatkowe kryteria merytoryczne II stopnia, w tym przedmiotowe, należą do grupy kryteriów dostępowych, gdzie ocena jest 0/1. Ocenie podlega stan zaawansowania procedury w zakresie postępowania o udzielenie zamówienia dla wszystkich kluczowych postępowań na dzień złożenia pierwszej wersji wniosku o dofinansowanie. Jeśli na dzień złożenia pierwszej wersji wniosku o dofinansowanie nie wszczęto wszystkich kluczowych postępowań niezbędnych do zrealizowania pełnego zakresu projektu wówczas złożony wniosek o dofinansowanie zostanie oceniony negatywnie.
Zgodnie z zapisami zawartymi w regulaminie Konkursu §2 ust. 1, przedmiotem konkursu jest zakupu taboru autobusowego nisko- i zeroemisyjnego – z napędem elektrycznym, wodorowym lub gazowym (LNG i CNG) oraz taboru tramwajowego i trolejbusowego. Zakup autobusów niskoemisyjnych z silnikami diesla EURO 6 nie wpisuje się w typ projektów możliwych do sfinansowania zgodnie z zapisami regulaminu konkursu oraz SZOOP POIiŚ w ramach Działania 11.4 Transport miejski.
Na etapie oceny kryterium merytorycznego I stopnia tj. Stan zaawansowania realizacji projektu, na mocy art. 45 ust. 3 ustawy wdrożeniowej, istnieje możliwość poprawy/uzupełnienia projektu w zakresie niniejszego kryterium. W przypadku, gdy któreś z kryterium nie może być ocenione z powodu wątpliwości wymagających złożenia wyjaśnień lub wniosek wymaga uzupełnienia/poprawienia, punktacja dotycząca danego kryterium przyznawana jest po złożeniu wyjaśnień lub po uzupełnieniu/poprawieniu wniosku. Reasumując, warunek posiadania podpisanych umów z dostawcami może być spełniony najpóźniej na moment złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie.
Ad. 1 Każdy złożony w ramach konkursu wniosek o dofinansowanie, spełniający warunki formalne, będzie podlegał ocenie merytorycznej pod względem spełnienia kryteriów wyboru projektów, które zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący POIiŚ, w sposób opisany w § 6 Regulaminu. Zgodnie z zapisami § 2 ust. 3 Regulaminu 85 % to maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu ze środków UE. Dopuszczalna jest sytuacja kiedy projekt będzie dofinansowany poniżej maksymalnego poziomu.
Ad. 2 W rozumieniu art. 100 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego nr 1303/2013, projekt duży to taki, którego całkowite koszty kwalifikowalne przekraczają kwotę 50 000 000 EUR. Jednocześnie informujemy, iż realizacja projektu dużego wymagałaby uzyskania decyzji Komisji Europejskiej w przypadku pozytywnej oceny i przyznania dofinansowania w ramach przedmiotowego konkursu.
Ad.3 Nie każdy operator publicznego transportu zbiorowego może być wnioskodawcą. Wnioskodawcą może być wyłącznie operator świadczący usługi na zlecenie miast i ich obszarów funkcjonalnych objętych instrumentem ZIT oraz miast średnich, w tym tracących funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa.
Ad.4 Zapis § 4 ust. 2 Regulaminu wynika z obowiązku nałożonego na IOK w ustawie wdrożeniowej (j.t. Dz. U. z 2020 r. poz. 818 z późn. zm.)w art. 41 ust. 2 pkt. 13, który mówi, że ,,2. Regulamin konkursu określa w szczególności (…) informację w zakresie możliwości skrócenia terminu składania wniosków o dofinansowanie projektu.” Art. 42 ustawy wskazuje, iż termin składania wniosków o dofinansowanie projektu nie może być krótszy niż 7 dni, licząc od dnia rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie projektu. W związku z powyższym termin składania wniosków nie może trwać mniej niż 7 dni od daty rozpoczęcia naboru wniosków lub daty wejścia w życie zmiany Regulaminu. Jednakże w ramach ogłoszonego konkursu, na ten moment, nie przewiduje się skrócenia terminu naboru wniosków o dofinansowanie.
Ad. 5 Zgodnie z terminem wskazanym w § 7 ust. 3 wzoru umowy o dofinansowanie, wniosek o płatność końcową należy złożyć w terminie 30 dni po upływie okresu kwalifikowalności. W przypadku upływu terminu kwalifikowalności w dniu 31.12.2023 r., wniosek o płatność końcową należy złożyć najpóźniej do 30.01.2024 r. Natomiast w trakcie realizacji projektu beneficjent zobowiązany jest do składania wniosków o płatność, w terminach określonych w ,,Zaleceniach w zakresie wzoru wniosku o płatność beneficjenta w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.
Ad. 1 Celem Konkursu jest wybór do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 projektów dotyczących zakupu taboru autobusowego nisko- i zeroemisyjnego – z napędem elektrycznym, wodorowym lub gazowym (LNG i CNG) oraz taboru tramwajowego i trolejbusowego.
Istnieje możliwość:
- zakupu taboru autobusowego i trolejbusowego (dodatkowy tabor do obsługi dodatkowej oferty transportu publicznego):
- zakupu taboru autobusowego i trolejbusowego polegających na wymianie (jeden do jednego) autobusu o napędzie konwencjonalnym (Diesel) lub innym, na autobus zero- lub niskoemisyjny lub trolejbus
Ad. 2 Tak, zgodnie z zapisami w załączniku XI do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 w przykładowym szablonie analizy kosztów i korzyści (CASE STUDY) podano wyliczenia odnośnie wozokm.
Ad. 3 Tak, jest to jedna z możliwości wykazania, przy odpowiednim uargumentowaniu, poprawy skomunikowania obszaru funkcjonalnego miasta dzięki zakupywanemu taborowi.
Ad. 4 Zgodnie z zasadami oceny kryterium jest spełnione, jeśli projekt spełnia co najmniej jedno z czterech poniższych warunków:
- Przedsięwzięcie wynika ze strategii ponadregionalnej (tj. strategii przyjętej przez Radę Ministrów: Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do 2020, Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 Strategia Polski Zachodniej 2020, Strategia Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030) lub
- Projekt realizowany jest w partnerstwie z podmiotem z przynajmniej jednego innego województwa objętego strategią ponadregionalną. Partnerstwo rozumiane jest zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. 2014 poz. 1146) lub
- Projekt realizowany jest na terenie więcej niż jednego województwa, przy czym co najmniej jedno z województw objęte jest strategią ponadregionalną oraz jest zgodny z celami strategii ponadregionalnej lub
- Projekt jest komplementarny z projektem wynikającym ze strategii ponadregionalnej.
Ad.5 Zgodnie z Państwa prośbą, poniżej przedstawiam linki do strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/strategia-ue-dla-regionu-morza-baltyckiego
https://www.balticsea-region-strategy.eu/pa-transport-about
Ad. 6 Dany Projekt może wpisywać się w cele LPR lub znajdować się w obszarze rewitalizacji wyznaczonym w uchwale Rady Miasta – przedmiotowe winno być opisane zarówno we wniosku o dofinansowanie jak i studium wykonalności. Jeżeli nie posiadają Państwo aktualnego LPR należy powołać się na dotychczas obowiązujący i wskazać konkretne cele które zostaną uaktualnione/wpisane w opracowywany obecnie Program Rewitalizacji.
Ad. 7 Zgodnie z Załącznikiem nr XI do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 koszt zakupu stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest kosztem kwalifikowanym. Stacje ładowania wymagające posadowienia (roboty budowlane) również są kwalifikowalne, niemniej należy pamiętać, że za wydatki kwalifikowalne uznaje się te, które zostaną poniesione do 31.12.2023 r. Ponadto zgodnie z dodatkowym kryterium merytorycznym II stopnia nr 17 pn. „Gotowość projektu do funkcjonowania bezpośrednio po zakończeniu inwestycji” należy pamiętać, że infrastruktura ładowania musi być dostępna najpóźniej w momencie dostawy ostatniej sztuki autobusu. Zapewnienie spełnienia przedmiotowego warunku oraz synchronizacja działań będą weryfikowane zarówno na etapie oceny WoD oraz późniejszej realizacji (w przypadku podpisania UoD).
Ad. 8 Nie ma zamkniętego katalogu dokumentów strategicznych, w realizację których powinien/może wpisywać się projekt. Projekt powinien być co do zasady zgodny lub komplementarny z przyjętymi celami, założeniami, itp.
Ad. 9 Dołączenie Deklaracji Natura 2000 oraz Deklaracji Gospodarka wodna nie dotyczy projektów wyłącznie zakupowych.
Ad. 10 Tak, wskazane dokumenty będą wystarczające.
Ad. 11 Załącznik nr 15 dotyczy tych Wnioskodawców, którzy prowadzą taką politykę. Przedmiotowe dokumenty są niezbędne dla uzyskania punktów w ramach kryterium merytorycznego I stopnia nr 2 pn. „Promocja transportu zbiorowego”.
Ad.1 Zgodnie z §2 ust. 2 Regulaminu Konkursu Wnioskodawcą może być operator publicznego transportu zbiorowego.
Ad.2 Zgodnie pkt 1 dokumentu pn. „Wstępne warunki konkursu”, stanowiącym Załącznik nr 11 do Regulaminu Konkursu, możliwe jest uzyskanie dofinansowania dla infrastruktury ładowania/tankowania z wyłączeniem budowy stacji tankowania gazu.
Ad.3 W przedmiotowym naborze nie określono limitu minimalnej/maksymalnej wartości projektu oraz minimalnej/maksymalnej wartości wydatków kwalifikowanych projektu. Natomiast maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu ze środków UE wynosi 85%. (par. 2 ust. 3 . Regulaminu Konkursu).
Ad. 1:
- Zgodnie z Załącznikiem nr 3 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 Lista załączników do wniosku o dofinansowanie wymaganym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest załącznik nr 12: „Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym”, czyli obowiązująca umowa o świadczenie usług publicznych w zakresie pasażerskiego transportu zbiorowego (dalej: umowa przewozowa).
- Regulamin konkursu nie wymaga, aby już na etapie składania dokumentacji aplikacyjnej okres obowiązywania umowy przewozowej obejmował okres amortyzacji środków trwałych przewidzianych do dofinansowania czy nawet okres trwałości projektu. Na etapie składania i oceny wniosku o dofinansowanie wymagane jest jedynie posiadanie obowiązującej umowy przewozowej.
- W przypadku wygaśnięcia umowy na realizację usług publicznych w zakresie komunikacji miejskiej w okresie realizacji projektu, okresie trwałości projektu lub okresie rozliczania dotacji w kwocie rekompensaty dopuszczalne jest złożenie przez Wnioskodawcę oświadczenia wskazującego, że wraz z upływem ważności umowy aktualnej na moment złożenia wniosku o dofinansowanie zawrze nową umowę (Załącznik 8.1 do wniosku o dofinansowanie pkt 32) .
- Jednocześnie, po zawarciu umowy o dofinansowanie, beneficjent będzie zobowiązany, w przypadku wygaśnięcia umowy przewozowej (będącej podstawą zgodności dofinansowania z przepisami o pomocy publicznej) do przekazania dokumentów potwierdzających, że dojdzie do całkowitego rozliczenia dofinansowania w sposób zgodny z przepisami o pomocy publicznej. W szczególności dokumentami takimi mogą być kopie zawartych umów przewozowych. Ww. kwestie powinny zostać szczegółowo opisane w dokumentacji aplikacyjnej.
- Więcej szczegółów znajdzie Pan w Wytycznych w zakresie dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym (MIR/H/2014-2020/30(1)/10/2014) oraz Regulaminie konkursu, zwłaszcza punkt 32 Formularza oświadczeń (załącznik 8.1 do WoD).
Ad. 2 Wytyczne w zakresie analizy ekonomicznej obowiązujące w perspektywie finansowej 2014-2020 m.in. w Niebieska Księga. Nowa edycja. Sektor Transportu Publicznego w miastach, aglomeracjach, regionach, Inicjatywa JASPERS, sierpień 2015 oraz Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020.” wskazują dopuszczalne korzyści ekonomiczne, które nie obejmują „dodatkowych indywidualnych korzyści ekonomicznych”. Ponadto tryb konkursowy wymaga spójnych zasad dla poszczególnych typów projektów, co wyklucza autorskie kategorie korzyści. W przypadku, gdy projekt dotyczy zakupu dodatkowego taboru do obsługi dodatkowej oferty transportu publicznego i będzie prowadził do przejęcia pasażerów z transportu drogowego, możliwe jest uwzględnienie korzyści wynikających ze zmiany środka transportu tj. oszczędności kosztów czasu w przewozach pasażerskich, wypadków, eksploatacji pojazdów, zmian klimatycznych (emisji CO2), zanieczyszczenia powietrza (emisji niskich), hałasu. Korzyścią jest również wartość rezydualna.
Co do zasady zgodnie z założeniami programowymi w działaniu 11.4 Transport miejski jedynym i głównym wskaźnikiem rezultatu bezpośredniego jest – Liczba przewozów komunikacją miejską w nowym taborze komunikacji miejskiej. Niemniej w tym przypadku mamy do czynienia z nowym autobusem wystawienniczym zakupiony po niższej cenie który nie wykonywał pracy przewozowej. Wobec czego wskazany przez Państwa typ autobusu może stanowić koszt kwalifikowalny. Przedmiotowe winno być dokładnie opisane, zarówno we wniosku o dofinansowanie jak i studium wykonalności. Jednocześnie prosimy wykazać w zapisach zgodność dokonanego zakupu z przepisami ustawy pzp oraz fakt posiadania gwarancji na autobus tożsamej jak autobusu nowego.
Ad.1 Zgodnie z opisem kryterium projekt otrzyma punkt jeśli nowy tabor zostanie objęty systemem ITS wspierającym transport zbiorowy.
Dokumentacja konkursowa nie precyzuje konkretnej liczby sygnalizacji na linii komunikacyjnej/trasie, objętej ITS. O przyznaniu punktów w tym zakresie decydować będzie między innymi opis znajdujący się we wniosku o dofinansowanie oraz studium wykonalności. Projekt otrzyma punkty jeżeli system ITS funkcjonuje najpóźniej w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie zgodnie z zał. nr 4 do Regulaminu konkursu (kryteria wyboru projektu).
- W związku z powyższym, możliwe jest uzyskanie punktu jeśli system ITS obejmuje wybrane sygnalizacje na linii komunikacyjnej/trasie objętej ITS pod warunkiem, że jest to system dynamiczny, który odzwierciedla bieżąca sytuację ruchową w czasie rzeczywistym. System musi obejmować wykorzystanie danych do sterowania ruchem lub informacji pasażerskiej dostępnej na przystanku lub poprzez dedykowane aplikacje. Punktu nie przyznaje się za stosowanie systemów będących wyłącznie statycznym systemem informacji pasażerskiej. Za system statyczny uznaje się wszelkie rozwiązania, które nie pozwalają na odzwierciedlenie bieżącej sytuacji ruchowej w czasie rzeczywistym lub nie obejmują oddziaływania pojazdu komunikacji publicznej na system w czasie rzeczywistym. System ITS nie może służyć wyłącznie gromadzeniu danych o ruchu.
- Możliwe jest uzyskanie punktu jeśli system ITS obejmuje jedną z kilku linii komunikacyjnych objętych projektem.
Ad.2 Zgodnie z opisem kryterium projekt otrzyma punkt jeśli nowy tabor będzie poruszał się po trasach, na których (w całości lub części) obowiązuje uprzywilejowanie transportu zbiorowego w ruchu publicznym. Dokumentacja konkursowa nie precyzuje konkretnej liczby linii objętych uprzywilejowaniem, a jedynie informuje, że tabor, będący przedmiotem projektu, zostanie objęty systemem uprzywilejowania. O przyznaniu punktów w tym zakresie decydować będzie między innymi opis znajdujący się we wniosku o dofinansowanie oraz studium wykonalności. Projekt otrzyma punkty jeżeli system, który promuje transport zbiorowy, np. poprzez uprzywilejowanie transportu publicznego, funkcjonuje najpóźniej w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie projektu zgodnie z zał. nr 4 do Regulaminu konkursu (kryteria wyboru projektu).
- Systemem uprzywilejowujący transport zbiorowy w ruchu miejskim nie musi obejmować wszystkich tras/linii komunikacyjnych objętych projektem.
- Systemem uprzywilejowujący transport zbiorowy w ruchu miejskim powinien obejmować przynajmniej część jednej z tras objętych projektem.
- Wystarczające jest, aby buspasy obejmowały tylko odcinki jednej z kilku tras, która będzie obsługiwana przez tabor zakupiony w ramach projektu.
Ad.3 Zgodnie z opisem kryterium działania związane z promocją transportu zbiorowego muszą funkcjonować najpóźniej w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie. W związku z tym, w przypadku wprowadzenia bezpłatnej komunikacji od 2023 roku lub w momencie wprowadzenia nowego taboru do ruchu, projekt nie uzyska punktu w niniejszym kryterium.
Ad.4 W ramach kryterium „Zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu” należy rozróżnić środki zabezpieczone przez Wnioskodawcę i podmiot upoważniony (jeśli dotyczy) na etapie realizacji projektu oraz jego wdrażania (faza operacyjne).
Środki na wkład własny oraz wydatki niekwalifikowalne na etapie realizacji projektu mogą być zabezpieczone w różnej formie. Dla jst może to być uchwała budżetowa, Wieloletnia Prognoza Finansowa, czy umowy kredytowe. Dla operatorów publicznego transportu zbiorowego – uchwały o zabezpieczeniu środków na realizację projektu, umowy kredytowe lub inne dokumenty potwierdzające możliwości finansowe Wnioskodawcy zgodnie z przypisem dolnym znajdującym się w zał. nr 3 do regulaminu konkursu do pkt. 9.2.2 (Dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie projektu).
Jeśli chodzi o utrzymanie projektu konieczne dokumenty to umowa przewozowa na realizację usług publicznych w zakresie komunikacji miejskiej (obowiązująca na dzień podpisania umowy o dofinansowanie projektu) oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa, zabezpieczająca środki na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji, podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej (okres odniesienia dla jakiego będą przeprowadzone analizy finansowa i ekonomiczna tj. 15 lat, w tym etap realizacji projektu i etap operacyjny, np. 2+13). WPF Miasta musi uwzględniać, że wynagrodzenie z tytułu umowy przewozowej powinno pokrywać koszty finansowe oraz zapewnić płynność finansową Operatora w całym okresie analizy. We wniosku o dofinansowanie należy wskazać pozycję z WPF, w której zostały zabezpieczone te środki. Jednocześnie środki muszą być zabezpieczone w takiej wysokości aby zapewnić trwałości projektu, w tym utrzymanie założonej oferty przewozowej. Ponadto w sytuacji, gdy Beneficjentem jest Operator, spójność AKK z WPF dotyczy pozycji, które mają swoje odzwierciedlenie zarówno w WPF jak i sprawozdaniach finansowych operatora. W szczególności dotyczy to poziomu wypłacanej rekompensaty.
W przypadku wygaśnięcia umowy na realizację usług publicznych w zakresie komunikacji miejskiej w okresie realizacji projektu, okresie trwałości projektu lub okresie rozliczania dotacji w kwocie rekompensaty dopuszczalne jest złożenie przez Wnioskodawcę oświadczenia wskazującego, że wraz z upływem ważności umowy aktualnej na moment złożenia wniosku o dofinansowanie zawrze nową umowę (Załącznik 8.1 do wniosku o dofinansowanie pkt 32).
Ad.5 Kryterium merytorycznego I stopnia „Stan zaawansowania realizacji projektu” jest oceniane na dzień złożenia ostatniej wersji wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku wątpliwości w zakresie realizacji zaplanowanego harmonogramu projektu wnioskodawca jest wzywany do przedłożenia wyjaśnień bądź aktualizacji dokumentacji aplikacyjnej. Niniejsze kryterium dotyczy wszystkich kluczowych umów z wykonawcami niezbędnych do zrealizowania pełnego zakresu rzeczowego projektu (nie dotyczy np. działań związanych z promocją projektu).
Zgodnie z § 2, ust. 2 Regulaminu konkursu o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Listę średnich miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie zawiera załącznik nr 9 do Regulaminu. Biorąc pod uwagę powyższe, uprzejmie informujemy że Gmina wiejska X nie może być wnioskodawcą w przedmiotowym konkursie, Natomiast Miasto X znajdujące się wśród miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze (zał. nr 9 do Regulaminu konkursu) może być wnioskodawcą w przedmiotowym konkursie.
Zgodnie z §2 ust. 2 Regulaminu Konkursu nr Nr POIiŚ.11.4/1/22 „o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. W związku z powyższym operatorzy publicznego transportu zbiorowego miasta X mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu.
Ad. 1 Każdy złożony w ramach konkursu wniosek o dofinansowanie, spełniający warunki formalne, będzie podlegał ocenie kryteriami w tym również kryterium merytorycznego I stopnia tj. Stan zaawansowania realizacji projektu, na mocy art. 45 ust. 3 ustawy wdrożeniowej, w sposób opisany w § 6 Regulaminu. W przypadku, gdy któreś z kryterium nie może być ocenione z powodu wątpliwości wymagających złożenia wyjaśnień lub wniosek wymaga uzupełnienia/poprawienia, istnieje możliwość poprawy/uzupełnienia projektu w tym zakresie. Punktacja dotycząca danego kryterium przyznawana będzie po złożeniu wyjaśnień lub po uzupełnieniu/poprawieniu wniosku. Reasumując, warunek posiadania podpisanych umów może być spełniony najpóźniej na moment złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie.
Ad. 2 W uzgodnieniu z IZ (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) w Regulaminie konkursu w § 4 ust. 1 wskazano 46 dniowy termin naboru (od 30 września 2022 r. do 14 listopada 2022 r.). Regulamin Konkursu dopuszcza skrócenie terminu na składania wniosków o dofinansowanie projektu, jednakże zgodnie z ustawą wdrożeniową nie może być krótszy niż 7 dni, licząc od dnia rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie projektu. W przypadku zmian dotyczących konkursu, Instytucja ogłaszająca konkurs (IOK) podaje na bieżąco informacje o zmianach na stronie internetowej IOK oraz portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl, wraz z ich uzasadnieniem. Jednocześnie informujemy, że na ten moment IOK nie planuje skrócenia terminu naboru, określonego w § 4 ust. 1 Regulaminu konkursu.
Przyjęcie zasady, że “w obydwu wariantach należy przyjąć trasy i rozkłady, a więc i również pracę eksploatacyjną [pojkm] jak w wariancie ‘z projektem’” możliwe jest jeśli wystąpił co najmniej jeden z wymienionych poniżej przypadków:
- zmiana pracy eksploatacyjnej wynika z optymalizacji tras i rozkładów jazdy, która jest niezależna od realizacji inwestycji tj. nastąpiłaby również w przypadku kontynuacji świadczenia usług taborem dotychczasowym,
- zmiana trasy, rozkład nastąpił na skutek zmiany charakterystyki operacyjnej kupowanego taboru np. wydłużony postój na pętli w celu naładowania baterii (zmiana pracy eksploatacyjnej o maksymalnie 10%).
Przyjęcie zasady, że “w obydwu wariantach należy przyjąć trasy i rozkłady, a więc i również pracę eksploatacyjną [pojkm] jak w wariancie ‘z projektem’” możliwe jest jeśli wystąpił co najmniej jeden z wymienionych poniżej przypadków:
- zmiana pracy eksploatacyjnej wynika z optymalizacji tras i rozkładów jazdy, która jest niezależna od realizacji inwestycji tj. nastąpiłaby również w przypadku kontynuacji świadczenia usług taborem dotychczasowym
- zmiana trasy, rozkład nastąpił na skutek zmiany charakterystyki operacyjnej kupowanego taboru np. wydłużony postój na pętli w celu naładowania baterii (zmiana pracy eksploatacyjnej o maksymalnie 10%).
O dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu mogą ubiegać się jedynie wnioskodawcy wskazani w § 2 ust. 2 oraz w Załączniku nr 9 Regulaminu Konkursu. W związku z tym, gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta, które nie znajdują się na liście miast średnich wskazanych w Załączniku nr 9 do Regulaminu konkursu oraz miasta i ich obszary funkcjonalne nie objęte instrumentem ZIT nie mogą być wnioskodawcami w przedmiotowym naborze. W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie przez jednostkę spoza wymienionego w Regulaminie Konkursu katalogu wnioskodawców, zostanie on odrzucony na etapie oceny formalnej wniosku.
Ad 1. Jeżeli projekt dotyczy wymiany autobusów jeden do jednego, w ramach istniejącej oferty transportu publicznego, należy założyć, że nie wystąpi wzrost liczby pasażerów w WI w stosunku do W0 („analizy transportowe projektu nie powinny zakładać wzrostu liczby pasażerów komunikacji miejskiej dzięki realizacji projektu”). Wystarczające jest krótkie przedstawienie istniejącego popytu, w ramach danych posiadanych przez Wnioskodawcę oraz przedstawienie jak liczba pasażerów może się zmieniać (tak samo w wariancie bez projektu, jak w wariancie z projektem) w kolejnych latach (na podstawie modelu ruchu lub wskaźników przyjętych przez Wnioskodawcę np. w dokumentach strategicznych). Jeżeli Wnioskodawca zakłada, że liczba pasażerów będzie stała (np. taka, jak w ostatnim roku dla którego Wnioskodawca posiada dane), należy takie założenie uzasadnić.
Ad 2. Tak, można. W studium wykonalności zalecane jest wtedy wskazanie w jakich odstępach czasu prowadzone są badania wielkości popytu i dlaczego nie były prowadzone po 2018 roku.
Ad 3. Tak, konieczne jest przedstawienie danych dot. stacji ładowania, ponieważ są one niezbędne do realizacji założonej pracy eksploatacyjnej.
Zgodnie z § 2, ust. 2 Regulaminu konkursu o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Listę średnich miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie zawiera załącznik nr 9 do Regulaminu.
Biorąc pod uwagę powyższe, uprzejmie informujemy iż Gmina X wchodzi w skład obszaru realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych X-X-X w związku z czym Wnioskodawcą może być Gmina Miasta X.
Wskaźnik rezultatu pn. ,,Liczba przewozów komunikacją miejską w nowym taborze komunikacji miejskiej” odnosi się do liczby pasażerów przewożonych taborem zakupionym w ramach projektu. Wartość docelowa wskaźnika jest wykazywana dla pełnego roku kalendarzowego od zakończenia projektu. Za przewiezionego pasażera środkami komunikacji miejskiej należy przyjąć jednokrotny przejazd.
Ad. 1 O dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu mogą ubiegać się jedynie wnioskodawcy wskazani w § 2 ust. 2 oraz w Załączniku nr 9 Regulaminu Konkursu. W związku z tym, gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta, które nie znajdują się na liście miast średnich wskazanych w Załączniku nr 9 do Regulaminu konkursu oraz miasta i ich obszary funkcjonalne nie objęte instrumentem ZIT nie mogą być wnioskodawcami w przedmiotowym naborze. W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie przez jednostkę spoza wymienionego w Regulaminie Konkursu katalogu wnioskodawców, zostanie on odrzucony na etapie oceny formalnej wniosku.
Ad. 2 Zgodnie z paragrafem 2 pkt 2 Regulaminu konkursu „o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. W związku z powyższym dopuszcza się udział spółek komunalnych w konkursie. W takim przypadku konieczne jest dołączenie do dokumentacji porozumienia partnerskiego zawartego pomiędzy spółką specjalnego przeznaczenia a jst wraz z upoważnieniem spółki do ponoszenia wydatków.
W uzgodnieniu z IZ (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) w Regulaminie konkursu w § 4 ust. 1 wskazano 46 dniowy termin naboru (od 30 września 2022 r. do 14 listopada 2022 r.). Regulamin Konkursu dopuszcza skrócenie terminu na składania wniosków o dofinansowanie projektu, jednakże zgodnie z ustawą wdrożeniową nie może być krótszy niż 7 dni, licząc od dnia rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie projektu. W przypadku zmian dotyczących konkursu, Instytucja ogłaszająca konkurs (IOK) podaje na bieżąco informacje o zmianach na stronie internetowej IOK oraz portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl, wraz z ich uzasadnieniem. Jednocześnie informujemy, że na ten moment IOK nie planuje skrócenia terminu naboru, określonego w § 4 ust. 1 Regulaminu konkursu.
Informujemy, że nabór dotyczący zakupu taboru autobusowego nisko- i zeroemisyjnego – z napędem elektrycznym, wodorowym lub gazowym (LNG i CNG) oraz taboru tramwajowego i trolejbusowego został ogłoszony w dniu 23.09.2022 r. na stronie CUPT. Poniżej linki do ogłoszenia:
Informujemy, że na ten moment, nie jest planowane ogłoszenie naboru na drugi typ projektu, tj. inwestycje infrastrukturalne.
Tak, zgodnie z Wykazem listy załączników do wniosku o dofinansowanie załącznik nr 12 Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym, jest obligatoryjny na etapie aplikowania o dofinansowanie.
Jednocześnie przypominam, że zgodnie z Wytycznymi w zakresie dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym, Warszawa, 19 października 2015 r. , w przypadku gdy:
- o dofinansowanie wystąpiła jednostka samorządu terytorialnego, przekazanie przedsiębiorcy dofinansowania albo składników nabytych z udziałem dofinansowania nie może nastąpić przed podpisaniem umowy o świadczenie usług publicznych (pkt 116 Wytycznych);
- o dofinansowanie ubiega się operator (niezależnie od jego statusu), a nie jednostka samorządu terytorialnego, zawarcie umowy o dofinansowanie jest możliwe wyłącznie wówczas gdy operator ten zawarł z właściwą jednostką samorządu terytorialnego umowę o świadczenie usług publicznych, w ramach której ma zostać udzielone dofinansowanie ze środków funduszy UE w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych (pkt 118 Wytycznych);
- o dofinansowanie wystąpił przedsiębiorca, przyznanie przedsiębiorcy dofinansowania, rozumiane jako zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ze środków funduszy UE, nie może nastąpić przed zawarciem umowy o świadczenie usług publicznych (pkt 116 Wytycznych);
W przypadku umów, których okres obowiązywania kończy się w czasie oceny dokumentacji konkursowej do WoD należy załączyć nową umowę przewozową.
W przypadku umów, których okres obowiązywania kończy się w okresie realizacji projektu, trwałości projektu lub w okresie rozliczania dotacji w kwocie rekompensaty, we wniosku o dofinansowanie ( w części A.5.1) należy zawrzeć informację – zobowiązanie do zawarcia nowej umowy przewozowej wraz z podaniem jej podstawowych parametrów. Po zawarciu umowy przewozowej jej kopię należy niezwłocznie przekazać do CUPT.
Ad. 1 Tak, w ramach konkursu dopuszczalne jest wycofanie większej liczby pojazdów niż ilość planowanego do zakupu taboru. Przedmiotowe należy uzasadnić/opisać we wniosku o dofinansowanie oraz szerzej w Studium Wykonalności.
Ad. 2 Zgodnie z zał. nr 5 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 Beneficjent winien udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne, tj. 15% kosztów kwalifikowalnych i 100% kosztów niekwalifikowalnych oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej na dzień złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie. Jednocześnie kwoty wykazane w tych analizach znajdują odzwierciedlenie w zatwierdzonej wieloletniej prognozie finansowej organizatora transportu stanowiącej załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Ad.3 Środki na wkład własny oraz wydatki niekwalifikowalne na etapie realizacji projektu mogą być zabezpieczone w różnej formie. Dla jst może to być uchwała budżetowa, Wieloletnia Prognoza Finansowa, czy umowy kredytowe. Dla operatorów publicznego transportu zbiorowego – uchwały o zabezpieczeniu środków na realizację projektu, umowy kredytowe lub inne dokumenty potwierdzające możliwości finansowe Wnioskodawcy zgodnie z przypisem dolnym znajdującym się w zał. nr 3 do regulaminu konkursu do pkt. 9.2.2 (Dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie projektu).
Ad. 4 Tak, jedynym dokumentem potwierdzającym zabezpieczenie środków na utrzymanie projektu jest Uchwała WPF Organizatora Transportu Publicznego, gdzie należy wskazać konkretne kwotę i pozycję w której zostały zabezpieczone te środki. Przedmiotowe dane muszą być spójne z danymi znajdującymi się w arkuszu kalkulacyjnym.
Ad. 5 Zabezpieczenie środków na utrzymanie projektu powinno być uwzględnione w WPF w wydatkach bieżących, w wysokości zgodnej z przeprowadzoną analizą. Jeżeli wydatki na utrzymanie projektu są ponoszone przez przewoźnika wykonującego przewozy na podstawie umowy PSC objętej rekompensatą, prawidłowe jest ujęcie rekompensaty w WPF. Rekompensata w WPF powinna być zgodna z wyliczeniami trwałości przewoźnika w arkuszu kalkulacyjnym analizy kosztów i korzyści załączonym do dokumentacji aplikacyjnej, w tym być wystarczająca do utrzymania jego trwałości finansowej. Jeżeli rekompensata zapisana w WPF jest wyższa od wyliczonej, jest to dopuszczalne. Jeżeli rekompensata zapisana w WPF jest niższa od wyliczonej, należy zaktualizować WPF tak, aby dołączony do dokumentacji aplikacyjnej WPF uwzględniał rekompensatę w prawidłowej wysokości na dzień złożenia ostatecznej wersji wniosku. Jeżeli struktura WPF w zakresie rekompensaty nie uwzględnia podziału na poszczególne lata, rozpisanie rekompensaty w latach może być zawarte w zatwierdzonym załączniku do WPF.
Ad. 6 Aby spełnić kryterium merytoryczne II stopnia „Zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu” Wnioskodawca musi udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji, podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej (okres odniesienia dla jakiego będą przeprowadzone analizy finansowa i ekonomiczna).
Ad. 7 Na potrzeby analizy finansowo-ekonomicznej należy przyjąć koszt jednostkowy paliwa w wysokości średniego kosztu ponoszonego przez wnioskodawcę w roku 2021. Takie podejście jest podyktowane konieczności zapewnienia porównywalności efektywności poszczególnych projektów złożonych w konkursie. Opcjonalnie własne prognozy ceny nośników energii dopuszczalne są jedynie na potrzeby przygotowania analizy trwałości beneficjenta z projektem.
Ad. 8 Na potrzeby analizy finansowo-ekonomicznej należy przyjąć koszt jednostkowy energii elektrycznej w wysokości średniego kosztu z roku 2021. Takie podejście jest podyktowane konieczności zapewnienia porównywalności efektywności poszczególnych projektów złożonych w konkursie. Opcjonalnie własne prognozy ceny nośników energii dopuszczalne są jedynie na potrzeby przygotowania analizy trwałości beneficjenta z projektem.
Ad. 9 Zastosowanie szablonu nie jest obowiązkowe. Obowiązująca jest jedynie zawarta w szablonie metodyka wyliczania korzyści ekonomicznych dla projektów wymiany autobusów 1:1. Możliwe są zmiany w szablonie lub zastosowanie własnego, o ile zasady metodyki nie ulegną zmianie i będą poprawnie uwzględnione wszystkie wymagane elementy analizy kosztów i korzyści (trwałość finansowa, analiza wrażliwości i in.).
Ad. 10 Wytyczne w zakresie analizy ekonomicznej obowiązujące w perspektywie finansowej 2014-2020 m.in. w Niebieska Księga. Nowa edycja. Sektor Transportu Publicznego w miastach, aglomeracjach, regionach, Inicjatywa JASPERS, sierpień 2015 oraz Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020.” wskazują dopuszczalne korzyści ekonomiczne, które nie obejmują „dodatkowych indywidualnych korzyści ekonomicznych”. Ponadto tryb konkursowy wymaga spójnych zasad dla poszczególnych typów projektów, co wyklucza autorskie kategorie korzyści. W przypadku, gdy projekt dotyczy zakupu dodatkowego taboru do obsługi dodatkowej oferty transportu publicznego i będzie prowadził do przejęcia pasażerów z transportu drogowego, możliwe jest uwzględnienie korzyści wynikających ze zmiany środka transportu tj. oszczędności kosztów czasu w przewozach pasażerskich, wypadków, eksploatacji pojazdów, zmian klimatycznych (emisji CO2), zanieczyszczenia powietrza (emisji niskich), hałasu. Korzyścią jest również wartość rezydualna.
Kryterium „Stan zaawansowania realizacji projektu” w ramach grupy kryteriów merytorycznych I stopnia dotyczy wszystkich kluczowych umów z wykonawcami niezbędnych do zrealizowania pełnego zakresu projektu i będzie weryfikowane w oparciu o ostateczną wersję wniosku o dofinansowanie. Oznacza to, że jeśli na dzień złożenia pierwszej wersji WOD nie są podpisane wszystkie kluczowe umowy, ale w trakcie oceny dokumentacji, do momentu złożenia ostatecznej wersji WOD, zostaną one zawarte to projekt uzyska 2 pkt. za przedmiotowe kryterium.
Ad.1 Dokumentacja konkursowa nie precyzuje w jakim stopniu linia autobusowa obsługiwana przez nowo zakupiony tabor, musi znajdować się na obszarze rewitalizacji lub na obszarze zdegradowanym, aby spełnić kryterium zgodności z lokalnym planem rewitalizacji wyznaczonym w uchwale Rady Miasta, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. W związku z powyższym wyjaśniamy, iż dopuszczalne jest aby nowo zakupiony tabor poruszał się zarówno na linii autobusowej w całości jak i w części linii przebiegającej przez obszar rewitalizacji lub na obszarze zdegradowanym. Jednocześnie przebieg takiej linii musi zostać szczegółowo opisany w dokumentacji aplikacyjnej (Wniosek o dofinansowanie, Studium Wykonalności oraz w postaci graficznej na mapie stanowiącej załącznik nr 5 do wniosku o dofinansowanie).
Ad. 2 Jako główny ciąg komunikacyjny miasta należy rozumieć m.in. obszar o podstawowym znaczeniu w układzie drogowym/torowym miasta o dużej przelotowości ruchu komunikacyjnego. Jest to obszar w którym kumulują się duże potoki pasażerskie. Należy podkreślić, że dokumentacja konkursowa nie obliguje do tego aby cały zakupiony tabor poruszał się wyłącznie po głównych ciągach komunikacyjnych miasta. Ocena przedmiotowego kryterium dokonywana jest indywidulanie na podstawie opisu przedstawionego w WoD i SW, gdzie powinno być zawarte odpowiednie uzasadnienie zastosowanego rozwiązania.
Ad. 3 Wskaźnik rezultatu pn. ,,Liczba przewozów komunikacją miejską w nowym taborze komunikacji miejskiej” odnosi się do liczby pasażerów przewożonych taborem zakupionym w ramach projektu. Wartość docelowa wskaźnika jest wykazywana dla pełnego roku kalendarzowego od zakończenia projektu. Za przewiezionego pasażera środkami komunikacji miejskiej należy przyjąć jednokrotny przejazd.
Wskaźnik odnosi się do liczby kursów nowego taboru zakupionego w ramach projektu.
Ad.1 Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z załącznikiem 11 pkt. 1 do Regulaminu Konkursu wydatki związane z leasingiem stanowią koszt niekwalifikowalny. Wykup taboru dotyczyłby zakupu taboru już używanego co jest niedopuszczalne zgodnie z założeniami programowymi w działaniu 11.4 Transport miejski , gdzie obligatoryjnym wskaźnikiem rezultatu bezpośredniego jest – Liczba przewozów komunikacją miejską w nowym taborze komunikacji miejskiej. Został on wpisany w Katalog Wskaźników Obowiązkowych dla działania 11.4 Transport miejski. Wszystkie wskaźniki znajdujące się w Katalogach są obowiązkowe dla danego działania, typu projektu oraz kategorii interwencji. Należy je wykazać we wniosku o dofinansowanie i zamieścić w części dotyczącej wskaźników wykonania rzeczowego. W związku z tym, zakup autobusu dzierżawionego nie będzie zgodny z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, Szczegółowym opisem osi priorytetowych POIiŚ dla działania 11.4 Transport miejski. Projekt taki nie spełni kryterium horyzontalnego kryterium formalnego nr 2 pn. „Zgodność z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, „Szczegółowym opisem osi priorytetowych POIiŚ” oraz regulaminem konkursu (w przypadku projektów wybieranych w trybie konkursowym)”.
Ad.2 Zgodnie z załącznikiem 11 pkt. 1 do Regulaminu Konkursu wydatki związane z leasingiem stanowią koszt niekwalifikowalny. Dodatkowo informujemy, że wszelki wykup taboru dotyczył by zakupu taboru używanego co również jest niedopuszczalne zgodnie z założeniami programowymi w działaniu 11.4 Transport miejski. Jedynym i głównym wskaźnikiem rezultatu bezpośredniego dla inwestycji taborowych w działaniu 11.4 jest wskaźnik: Liczba przewozów komunikacją miejską w nowym taborze komunikacji miejskiej.
Szanowny Panie,
zgodnie z paragrafem 2 pkt 2 Regulaminu konkursu „o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. W związku z powyższym potwierdzamy samodzielny udział jednostek organizacyjnych i spółek specjalnego przeznaczenia, zarządców infrastruktury służącej transportowi miejskiemu a także operatorów publicznego transportu zbiorowego w konkursie.
Ad. 1 Dokumenty wymienione w puncie F.3.3. w podpunktach a), b) i c) oraz F.3.4 wniosku o dofinansowanie, które należy przedstawić w Załączniku 6 do wniosku o dofinansowanie wymagane są tylko w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na realizację projektów infrastrukturalnych lub infrastrukturalno-zakupowych, natomiast w ramach projektów zakupowych dokumenty te nie są wymagane. Listę załączników obligatoryjnych w ramach przedmiotowego konkursu określa zał. nr 3 do Regulaminu Konkursu pn. Lista załączników do wniosku o dofinansowanie.
Ad.2 Zgodnie z zał. nr 5 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 Wnioskodawca winien udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu tj. 15% kosztów kwalifikowalnych, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej na dzień złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie. Jednocześnie kwoty wykazane w tych analizach znajdują odzwierciedlenie w zatwierdzonej wieloletniej prognozie finansowej organizatora transportu stanowiącej załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Ad. 3 Środki na wkład własny oraz wydatki niekwalifikowalne na etapie realizacji projektu mogą być zabezpieczone w różnej formie. Dla operatorów publicznego transportu zbiorowego potwierdzeniem zabezpieczenia środków są: uchwały spółki o zabezpieczeniu środków na realizację projektu, umowy kredytowe lub inne dokumenty potwierdzające możliwości finansowe Wnioskodawcy zgodnie z przypisem dolnym znajdującym się w zał. nr 3 do regulaminu konkursu do pkt. 9.2.2 (Dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie projektu). Dokumentem potwierdzającym zabezpieczenie środków na utrzymanie projektu jest Uchwała WPF Organizatora Transportu Publicznego, gdzie należy wskazać konkretną kwotę i pozycję w której zostały zabezpieczone te środki. Przedmiotowe dane muszą być spójne z danymi znajdującymi się w arkuszu kalkulacyjnym.
Każdy złożony w ramach konkursu wniosek o dofinansowanie, spełniający warunki formalne, będzie podlegał ocenie kryteriami w tym również kryterium merytorycznego I stopnia tj. Stan zaawansowania realizacji projektu, na mocy art. 45 ust. 3 ustawy wdrożeniowej, w sposób opisany w § 6 Regulaminu.
W przypadku, gdy któreś z kryterium nie może być ocenione z powodu wątpliwości wymagających złożenia wyjaśnień lub wniosek wymaga uzupełnienia/poprawienia, istnieje możliwość poprawy/uzupełnienia projektu w tym zakresie. Punktacja dotycząca danego kryterium przyznawana będzie po złożeniu wyjaśnień lub po uzupełnieniu/poprawieniu wniosku. Reasumując, warunek posiadania podpisanych umów może być spełniony najpóźniej na moment złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie.
Ad. 1 Zgodnie z zasadami oceny kryterium „Ponadregionalność projektu” jest spełnione, jeśli projekt spełnia co najmniej jedno z czterech poniższych warunków:
- Przedsięwzięcie wynika ze strategii ponadregionalnej (tj. strategii przyjętej przez Radę Ministrów: Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do 2020, Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 Strategia Polski Zachodniej 2020, Strategia Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030) lub 2. Projekt realizowany jest w partnerstwie z podmiotem z przynajmniej jednego innego województwa objętego strategią ponadregionalną. Partnerstwo rozumiane jest zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. 2014 poz. 1146) lub 3. Projekt realizowany jest na terenie więcej niż jednego województwa, przy czym co najmniej jedno z województw objęte jest strategią ponadregionalną oraz jest zgodny z celami strategii ponadregionalnej lub 4. Projekt jest komplementarny z projektem wynikającym ze strategii ponadregionalnej.
Ad. 2 Punkty w ramach kryterium „Projekt jest zgodny z lokalnym programem rewitalizacji” otrzyma projekt pod warunkiem, że w dokumentacji wykazano, że projekt stanowi element spójnej koncepcji inwestycyjnej zmierzającej do kompleksowej rewitalizacji obszaru wyznaczonego w lokalnym programie rewitalizacji lub projekt znajduje się w obszarze rewitalizacji wyznaczonym w uchwale Rady Miasta, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Reasumując dany projekt może wpisywać się w cele LPR lub znajdować się w obszarze rewitalizacji wyznaczonym w uchwale Rady Miasta – przedmiotowe winno być szczegółowo opisane i uzasadnione zarówno we wniosku o dofinansowanie jak i studium wykonalności.
Ad. 3 Zgodnie z §2 ust. 2 Regulaminu Konkursu nr Nr POIiŚ.11.4/1/22 „o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
W związku z powyższym wnioskodawcą może być operator świadczący usługi na zlecenie miast i ich obszarów funkcjonalnych objętych instrumentem ZIT oraz miast średnich, w tym tracących funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa.
Ad. 4 Dokumentacja konkursowa nie precyzuje na jaki okres powinna zostać zawarta umowa, promesa lub inny dokument potwierdzający zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej lub paliwa (gazowego lub wodorowego) w ilości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania taboru zakupionego w ramach projektu. O przyznaniu punktów będzie decydował fakt posiadania ww. dokumentów oraz potwierdzenie zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej lub paliwa (gazowego lub wodorowego) w ilości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania taboru zakupionego w ramach projektu. Jednak należy zwrócić uwagę również na kryterium Gotowości do funkcjonowania bezpośrednio po zakończeniu projektu oraz zachowania trwałości projektu przez okres 5 lat od dokonania ostatniej płatności na rzecz projektu. W tym czasie powinny być zapewnione dostawy energii bądź paliwa dla autobusów dla ich prawidłowej, nie zakłóconej eksploatacji.
Zgodnie z załącznikiem 11 pkt. 1 do Regulaminu Konkursu wydatki związane z leasingiem stanowią koszt niekwalifikowalny. Dodatkowo informujemy, że wszelki wykup taboru dotyczył by zakupu taboru używanego co również jest niedopuszczalne zgodnie z założeniami programowymi w działaniu 11.4 Transport miejski. Jedynym i głównym wskaźnikiem rezultatu bezpośredniego jest – Liczba przewozów komunikacją miejską w nowym taborze komunikacji miejskiej. Został on wpisany w Katalog Wskaźników Obowiązkowych dla działania 11.4 Transport miejski. Wszystkie wskaźniki znajdujące się w Katalogach są obowiązkowe dla danego działania, typu projektu oraz kategorii interwencji. Należy je wykazać we wniosku o dofinansowanie i zamieścić w części dotyczącej wskaźników wykonania rzeczowego. W związku z tym, zakup autobusu leasingowego lub dzierżawionego nie będzie zgodny z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, Szczegółowym opisem osi priorytetowych POIiŚ dla działania 11.4 Transport miejski. Projekt taki nie spełni kryterium horyzontalnego kryterium formalnego nr 2 pn. „Zgodność z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, „Szczegółowym opisem osi priorytetowych POIiŚ” oraz regulaminem konkursu (w przypadku projektów wybieranych w trybie konkursowym)”.
Ad.1 Zgodnie z regulaminem konkursu o dofinansowanie mogą ubiegać się miasta i ich obszary objęte instrumentem ZIT, miasta średnie oraz miasta średnie, których lista została zamieszczona w Załączniku nr 9 do regulaminu konkursu a także działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Ad.2 Miasto X, będące w obszarze realizacji ZIT X –X – X, może być wnioskodawcą w przedmiotowym naborze.
Ad.3 Y Sp. z o.o., jako operator publicznego transportu zbiorowego, może być Wnioskodawcą w niniejszym naborze.
W ramach niniejszego konkursu mogą ubiegać się wnioskodawcy wskazani w § 2 ust. 2 oraz w Załączniku nr 9 Regulaminu Konkursu. W związku z tym, miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT mogą być wnioskodawcami w przedmiotowym naborze. W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie przez gminę wchodzącą w skład obszaru funkcjonalnego ZIT spełniony jest warunek dostępowy z zastrzeżeniem, że gmina realizuje usługę publicznego transportu zbiorowego komunikacji miejskiej w rozumieniu zapisów szoop POIiŚ 2014-2020.
Ad. 1 Do wniosku o dofinansowanie na potwierdzenie spełnienia kryterium merytorycznego II stopnia pn. „zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu” należy dołączyć dokumenty potwierdzające zapewnienie środków na wkład własny projektu, tj. 15% wydatków kwalifikowalnych, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej.
Ad. 2 Środki na wkład własny oraz wydatki niekwalifikowalne na etapie realizacji projektu mogą być zabezpieczone w różnej formie. Dla operatorów publicznego transportu zbiorowego – uchwały o zabezpieczeniu środków na realizację projektu, umowy kredytowe lub inne dokumenty potwierdzające możliwości finansowe Wnioskodawcy zgodnie z przypisem dolnym znajdującym się w zał. nr 3 do regulaminu konkursu do pkt. 9.2.2 (Dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie projektu).
Tak, zgodnie z Wykazem listy załączników do wniosku o dofinansowanie załącznik nr 12 Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym, jest obligatoryjny na etapie aplikowania o dofinansowanie. Zgodnie z Wytycznymi w zakresie dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym, Warszawa, 19 października 2015 r., w przypadku gdy:
- o dofinansowanie wystąpiła jednostka samorządu terytorialnego, przekazanie przedsiębiorcy dofinansowania albo składników nabytych z udziałem dofinansowania nie może nastąpić przed podpisaniem umowy o świadczenie usług publicznych (pkt 116 Wytycznych);
- o dofinansowanie ubiega się operator (niezależnie od jego statusu), a nie jednostka samorządu terytorialnego, zawarcie umowy o dofinansowanie jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy operator ten zawarł z właściwą jednostką samorządu terytorialnego umowę o świadczenie usług publicznych, w ramach której ma zostać udzielone dofinansowanie ze środków funduszy UE w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych (pkt 118 Wytycznych);
- o dofinansowanie wystąpił przedsiębiorca, przyznanie przedsiębiorcy dofinansowania, rozumiane jako zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ze środków funduszy UE, nie może nastąpić przed zawarciem umowy o świadczenie usług publicznych (pkt 116 Wytycznych).
W przypadku umów, których okres obowiązywania kończy się w czasie oceny dokumentacji konkursowej do WoD należy załączyć nową umowę przewozową. W przypadku umów, których okres obowiązywania kończy się w okresie realizacji projektu, trwałości projektu lub w okresie rozliczania dotacji w kwocie rekompensaty, we wniosku o dofinansowanie ( w części A.5.1) należy zawrzeć informację – zobowiązanie do zawarcia nowej umowy przewozowej wraz z podaniem jej podstawowych parametrów. Po zawarciu umowy przewozowej jej kopię należy niezwłocznie przekazać do CUPT.
W załączniku nr 11 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 wskazano wydatki, które są wyłączone z kwalifikowalności w ramach przedmiotowego konkursu, tj. koszty osobowe, koszty poniesione na budowę stacji tankowania gazu, leasing taboru oraz wydatki nieprzewidziane. Wszystkie pozostałe, które są zgodne z katalogiem wydatków kwalifikowalnych określonym w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 oraz w załączniku nr 7 do SzOOP pn. Szczegółowe warunki kwalifikowalności kosztów pośrednich, nadzoru nad robotami budowlanymi oraz wkładu niepieniężnego w ramach PO IiŚ na lata 2014-2020 (również zał. nr 15 do wzoru UoD) należy uznać za kwalifikowalne.
Wskazane nierówności są prawidłowe.
W odniesieniu do poszczególnych kosztów informuję co następuje:
- przygotowanie dokumentacji (projektowej, SW, przetargowej) może zostać uznane za kwalifikowalne, jeżeli będzie świadczone w formie usługi zewnętrznej. Z kwalifikowalności wyłączony jest koszt przygotowania formularza wniosku o dofinansowanie.
- Jeżeli projekt obejmowałby również budowę infrastruktury ładowania autobusów, to nadzór budowlany może zostać uznany za kwalifikowalny. Zgodnie ze Szczegółowymi warunkami kwalifikowalności kosztów pośrednich… „wydatki związane z zapewnieniem odpowiedniego, zgodnego z prawem, nadzoru nad prowadzonymi robotami budowlanymi mogą być uznane za kwalifikowalne zarówno w przypadku, gdy zawierany jest odrębny kontrakt na nadzór nad robotami budowlanymi, jak również, gdy nadzór nad robotami budowlanymi jest realizowany przez pracowników beneficjenta posiadających odpowiednie kwalifikacje”. Warunkiem koniecznym uznania wydatków poniesionych na nadzór nad robotami budowlanymi za kwalifikowalne jest ich szczegółowe opisanie oraz uzasadnienie we wniosku o dofinansowanie oraz zatwierdzenie w umowie o dofinansowanie.
- promocja projektu może zostać uznana za kwalifikowalną. Szczegółowa charakterystyka głównych działań informacyjno-promocyjnych powinna być zawarta w punkcie I.2 i I.3. W punktach tych należy uwzględnić działania obowiązkowe oraz te o największym zasięgu w grupie docelowej, które generują maksymalne wydatki z zaplanowanego budżetu na ogół działań informacyjno-promocyjnych danego projektu infrastrukturalnego. Informacje podane w tych punktach służyć będą wyłącznie celom monitoringowym.
Za obowiązkowe działania informacyjno-promocyjne należy przyjąć:
- oznaczenie znakiem Unii Europejskiej i znakiem Funduszy Europejskich wszystkich działań informacyjno-promocyjnych dotyczących projektu, dokumentów związanych z realizacją projektu podawanych do wiadomości publicznej, dokumentów i materiałów przeznaczonych dla uczestników projektów;
- umieszczenie opisu projektu na stronie internetowej (jeśli beneficjent ma stronę internetową);
- przekazywanie osobom i podmiotom uczestniczącym w projekcie informację, że projekt uzyskał dofinansowanie np. w formie odpowiedniego oznakowania konferencji, wystaw, stoisk targowych.
Produkcja i dystrybucja przedmiotów promocyjnych typu gadżety nie jest rekomendowanym narzędziem promocji projektu. Oznacza to, że tego typu przedmioty promocyjne mogą być wykorzystane tylko jako element wspierający inne działanie. Wydatki na cele reprezentacyjne, których nie można jednoznacznie uznać za związane z promocją projektu, są niedozwolone. Opis oraz wskazówki jak wypełnić obowiązki informacyjno-promocyjne beneficjenta, określone w przepisach unijnych, a także gdzie znaleźć pomoc w razie potrzeby, zostały zawarte w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji.
- koszty zarządzania projektem w formie usługi świadczonej przez firmę zewnętrzną mogą zostać uznane za kwalifikowalne (pozostałe niezbędne wydatki poniesione przez beneficjenta w związku z przygotowaniem bądź realizacją projektu, tj. zarówno w okresie przygotowania projektu jak i jego realizacji). Koszty osobowe związane z zarządzaniem projektem przez pracowników Wnioskodawcy są niekwalifikowalne w ramach przedmiotowego konkursu.
Ad.1. Tak, w ramach konkursu dopuszczalne jest wycofanie większej liczby pojazdów, niż ilość planowanego do zakupu taboru. Przedmiotowe należy uzasadnić/opisać we wniosku o dofinansowanie oraz szerzej w Studium Wykonalności. Konieczne jest jednak szczegółowe wyjaśnienie wpływu takiego rozwiązania na ofertę przewozową, gdyż co do zasady nie powinna być ona pogorszona w stosunku do oferty przed realizacją projektu.
Ad.2. Zgodnie z zał. nr 5 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 Beneficjent winien udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne, tj. 15% kosztów kwalifikowalnych i 100% kosztów niekwalifikowalnych oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo ekonomicznej i wykonalności finansowej na dzień złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie. Jednocześnie kwoty wykazane w tych analizach powinny znaleźć odzwierciedlenie w zatwierdzonej wieloletniej prognozie finansowej organizatora transportu, stanowiącej załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Ad.3. Środki na wkład własny oraz wydatki niekwalifikowalne na etapie realizacji projektu mogą być zabezpieczone w różnej formie. Dla jednostek samorządu terytorialnego, może to być uchwała budżetowa, Wieloletnia Prognoza Finansowa, czy umowy kredytowe. Natomiast dla operatorów publicznego transportu zbiorowego – uchwały o zabezpieczeniu środków na realizację projektu, umowy kredytowe lub inne dokumenty potwierdzające możliwości finansowe Wnioskodawcy, zgodnie z przypisem dolnym znajdującym się w zał. nr 3 do regulaminu konkursu do pkt. 9.2.2 (dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie projektu). Zatem promesa kredytowa może stanowić zabezpieczenie środków na realizację projektu.
Ad.4. Jedynym dokumentem potwierdzającym zabezpieczenie środków na utrzymanie projektu jest Uchwała WPF Organizatora Transportu Publicznego, którą należy załączyć do wniosku o dofinansowanie. W przypadku operatora świadczącego usługi publicznego transportu miejskiego należy również złożyć oświadczenie (lub zapisać w treści wniosku o dofinansowanie), w którym wskazana zostanie informacja, że w ramach planowanej rekompensaty dla operatora uwzględnione zostały środki na utrzymanie projektu będącego przedmiotem konkursu, wskazanie pozycji, w której zostały one zabezpieczone (numer, nazwa pozycji), wraz z określeniem kwoty w rozbiciu na poszczególne lata. Przedmiotowe dane muszą być spójne z danymi znajdującymi się w arkuszu kalkulacyjnym.
Ad.5. Aby spełnić kryterium merytoryczne II stopnia „Zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu” Wnioskodawca musi udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji, podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej (okres odniesienia, dla jakiego będą przeprowadzone analizy finansowa i ekonomiczna). W przypadku krótszego okresu odniesienia w Wieloletniej Prognozie Finansowej, niż tym wynikającym z analizy finansowo-ekonomicznej, należy zmienić WPF wydłużając okres odniesienia. Zmieniony dokument należy przedłożyć do CUPT.
Ad.6. Na potrzeby analizy finansowo-ekonomicznej należy przyjąć koszt jednostkowy paliwa w wysokości średniego kosztu ponoszonego przez Wnioskodawcę w roku 2021. Takie podejście jest podyktowane koniecznością zapewnienia porównywalności efektywności poszczególnych projektów złożonych w konkursie. Opcjonalnie własne prognozy ceny nośników energii dopuszczalne są jedynie na potrzeby przygotowania analizy trwałości Beneficjenta z projektem.
Ad.7. Należy wykonać rzetelną prognozę kształtowania się ceny realnej wodoru (bez uwzględnienia inflacji). Metodyka i założenia prognozy będą podlegały weryfikacji w ramach procesu oceny.
Ad.8. Wytyczne w zakresie analizy ekonomicznej obowiązujące w perspektywie finansowej 2014-2020, m.in. w „Niebieska Księga. Nowa edycja. Sektor Transportu Publicznego w miastach, aglomeracjach, regionach, Inicjatywa JASPERS, sierpień 2015 oraz Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020” wskazują dopuszczalne korzyści ekonomiczne, które nie obejmują „dodatkowych indywidualnych korzyści ekonomicznych”. Ponadto, tryb konkursowy wymaga spójnych zasad dla poszczególnych typów projektów, co wyklucza autorskie kategorie korzyści. W przypadku, gdy projekt dotyczy zakupu dodatkowego taboru do obsługi dodatkowej oferty transportu publicznego i będzie prowadził do przejęcia pasażerów z transportu drogowego, możliwe jest uwzględnienie korzyści wynikających ze zmiany środka transportu, tj. oszczędności kosztów czasu w przewozach pasażerskich, wypadków, eksploatacji pojazdów, zmian klimatycznych (emisji CO2), zanieczyszczenia powietrza (emisji niskich), hałasu. Korzyścią jest również wartość rezydualna.
Ad.9. Nie. Tak samo jak dla pojazdów elektrycznych, należy uwzględnić emisję CO2 w procesie produkcji wodoru, zgodnie z danymi dostawcy, zgodnie z podejściem well-to-tank. Emisja CO2 w procesie produkcji będzie zależała od źródła pochodzenia wodoru, metody produkcji i emisji CO2 związanej z np. produkcją energii elektrycznej, użytej do produkcji wodoru.
Ad.10. Dopuszczalne jest dostosowanie przez Wnioskodawcę szablonu modelu opracowanego przez CUPT lub wykonanie własnego modelu.
Ad.11.
- Zgodnie z Załącznikiem nr 3 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 „Lista załączników do wniosku o dofinansowanie”, wymaganym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest załącznik nr 12: „Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym”, czyli obowiązująca umowa o świadczenie usług publicznych w zakresie pasażerskiego transportu zbiorowego (dalej: umowa przewozowa).
- W przypadku wygaśnięcia umowy na realizację usług publicznych w zakresie komunikacji miejskiej w okresie realizacji projektu, okresie trwałości projektu lub okresie rozliczania dotacji w kwocie rekompensaty, dopuszczalne jest złożenie przez Wnioskodawcę oświadczenia wskazującego, że wraz z upływem ważności umowy aktualnej na moment złożenia wniosku o dofinansowanie zawrze nową umowę (Załącznik 8.1 do wniosku o dofinansowanie pkt 32).
- Jednocześnie, po zawarciu umowy o dofinansowanie, beneficjent będzie zobowiązany, w przypadku wygaśnięcia umowy przewozowej (będącej podstawą zgodności dofinansowania z przepisami o pomocy publicznej), do przekazania dokumentów potwierdzających, że dojdzie do całkowitego rozliczenia dofinansowania w sposób zgodny z przepisami o pomocy publicznej. W szczególności dokumentami takimi są kopie zawartych umów przewozowych. Ww. kwestie powinny zostać szczegółowo opisane w dokumentacji aplikacyjnej.
- Więcej szczegółów znajdą Państwo w Wytycznych w zakresie dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym (MIR/H/2014-2020/30(1)/10/2014) oraz Regulaminie konkursu, zwłaszcza punkt 32 Formularza oświadczeń (załącznik 8.1 do WoD).
Ad.12. Należy podkreślić, że istotne jest, aby zakupiony tabor realizował usługę publicznego transportu zbiorowego komunikacji miejskiej w rozumieniu zapisów SzOOP POIiŚ 2014- 2020. Jednocześnie, przebieg takiej linii wraz taborem musi zostać szczegółowo opisany w dokumentacji aplikacyjnej (Wniosek o dofinansowanie, Studium Wykonalności oraz przedstawione w postaci graficznej na mapie stanowiącej załącznik nr 5 do wniosku o dofinansowanie).
Ad.13. Nie ma zamkniętego katalogu dokumentów strategicznych, w realizację których powinien/może wpisywać się projekt. Projekt powinien być co do zasady zgodny lub komplementarny z przyjętymi celami, założeniami itp. dokumentów strategicznych.
Ad.14. Dołączenie Deklaracji Natura 2000 oraz Deklaracji Gospodarka wodna nie dotyczy projektów wyłącznie zakupowych.
Ad. 15. Zgodnie z wymaganą listą załączników do Wniosku o Dofinansowanie, proszę o załączenie wymienionych przez Państwa dokumentów w ramach załącznika nr 12.
Ad.16. Załącznik nr 15 odnosi się do kryterium: Promocja transportu zbiorowego. Jeżeli zatem Wnioskodawca dysponuje dokumentami potwierdzającymi politykę miasta w zakresie podjętych działań wspierających komunikację publiczną – proszę o ich załączenie w ramach przedmiotowego załącznika. Dokumenty te wraz odpowiednimi zapisami w Studium Wykonalności oraz Wniosku o Dofinansowanie będą stanowiły podstawę do przyznania punktów w ww. kryterium. Działania związane z promocją transportu zbiorowego muszą funkcjonować najpóźniej w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie.
Ad.17. Zgodnie z Państwa prośbą, poniżej przedstawiam linki do strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego:
- https://www.gov.pl/web/infrastruktura/strategia-ue-dla-regionu-morza-baltyckiego
- https://www.balticsea-region-strategy.eu/pa-transport-about.
Ad.18. Zgodnie z przypisem dotyczącym przedmiotowego kryterium: „Nie oznacza to wymogu objęcia inwestycją całego obszaru funkcjonalnego miasta (tj. by część inwestycji leżała poza granicami administracyjnymi danej jst wchodzącej w skład miejskiego obszaru funkcjonalnego), ale by inwestycja była skomunikowana z innym operującym na obszarze funkcjonalnym miasta środkiem transportu”. Zgodnie z Państwa informacją jednym z przystanków na jednej z tras planowanych do zakupu autobusu jest dworzec PKP. Mając na uwadze, iż projekt komunikuje się z innym działającym na obszarze operatorem, w tym przypadku PKP, należy założyć, iż przedmiotowe kryterium będzie spełnione.
Ad. 1 Zgodnie z § 2, ust. 2 Regulaminu konkursu o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Listę średnich miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie zawiera załącznik nr 9 do Regulaminu. W myśl zapisów regulaminu nie ma wyłączenia miast Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – Polski Wschodniej oraz ich obszarów funkcjonalnych. W związku z tym, Miasto X i Y mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu.
Ad. 2 Każde miasto objęte instrumentem ZIT może być Wnioskodawcą oraz uzyskać dofinansowanie w konkursie. Każdy podmiot wchodzący w skład obszaru funkcjonalnego ZIT może przystąpić do konkursu odrębnie, jeśli tylko jest on zgodny z katalogiem Beneficjentów wskazanym w § 2 ust. 2 Regulaminu Konkursu, a projekt wpisuje się w realizację celów działania 11.4 transport miejski. Istnieje również możliwość wyodrębnienia w projekcie podmiotów upoważnionych do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych oraz partnerów w rozumieniu art. 33 ustawy wdrożeniowej.
Przyjęcie zasady “w obydwu wariantach należy przyjąć trasy i rozkłady, a więc i również pracę eksploatacyjną [pojkm] jak w wariancie ‘z projektem’” możliwe jest, jeśli wystąpił co najmniej jeden z wymienionych poniżej przypadków:
- zmiana pracy eksploatacyjnej wynika z optymalizacji tras i rozkładów jazdy, która jest niezależna od realizacji inwestycji tj. nastąpiłaby również w przypadku kontynuacji świadczenia usług taborem dotychczasowym,
- zmiana trasy, rozkład nastąpił na skutek zmiany charakterystyki operacyjnej kupowanego taboru np. wydłużony postój na pętli w celu naładowania baterii (zmiana pracy eksploatacyjnej o maksymalnie 10%).
Zgodnie z § 2 pkt. 2 Regulaminu Konkursu „o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Listę średnich miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie zawiera załącznik nr 9 do Regulaminu.” Starostwo Powiatowe nie jest ujęte w tym katalogu.
Ad. 1 Za zakończenie projektu należy rozumieć faktyczne dokonanie ostatniej zapłaty/płatności w ramach projektu za odebrany rzeczowo cały zakres projektu.
Ad. 2 Wszystkie postępowania i przetargi realizowane w ramach projektu muszą być zgodne z ustawą PZP obowiązującą w momencie ogłoszenia postępowania przetargowego oraz z wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków jak również SzOOP POIŚ.
Ad. 3 Zgodnie z Regulaminem konkursu paragraf 2 ust. 3 „Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu ze środków UE wynosi 85%”. W ramach XI osi priorytetowej POIiŚ, w działaniu 11.4 Transport miejski luka w finansowaniu nie jest liczona, ponieważ projekty realizowane w ramach przedmiotowego działania nie są projektami generującymi dochód.
Ad. 4 Przedmiotem konkursu jest zakup taboru do obsługi komunikacji miejskiej, a każdy projekt powinien wpisywać się w cele osi priorytetowej XI zgodnie z SzOOP POIiŚ 2014-2020.
Ad. 5 Należy złożyć wszystkie dokumenty zgodnie z wymaganiami konkursowymi. Regulamin konkursu nie różnicuje projektów zakończonych i niezakończonych. Lista załączników do wniosku o dofinansowanie stanowi Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22. Jednak w przypadku projektu zakończonego dokumentami potwierdzającymi zapewnienie środków na wkład własny i wydatki niekwalifikowalne mogą być dowody dokonania płatności (np. faktura wraz z wyciągiem bankowym) za zakupiony w ramach projektu tabor oraz zawarta umowa z wykonawcą, wraz z aneksami zwiększającymi wartość umożliwiające ustalenie właściwej kwoty oraz potwierdzenie dokonania pełnej płatności. Jednocześnie należy pamiętać, że do spełnienia kryterium merytorycznego II stopnia pn. „zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu” konieczne jest również przedstawienie dokumentów potwierdzających zapewnienie środków na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej.
Ad. 6-8 Okres realizacji projektu może obejmować datę rozpoczęcia przed 01.02.2020 r. z zastrzeżeniem, że kwalifikowalne będą wyłącznie wydatki poniesione od 01.02.2020 r. do 21.12.2023 r.
Zgodnie z dokumentacją konkursową m.in. załącznikami nr 3, 4 i 10 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 na potwierdzenie spełnienia kryterium merytorycznego II stopnia pn. „zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu” należy w załączniku nr 9.2.2 przedstawić dokumenty potwierdzające zapewnienie środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej. W przypadku projektu zakończonego dokumentami potwierdzającymi zapewnienie środków na wkład własny i wydatki niekwalifikowane mogą być dowody dokonania płatności (np. faktura wraz z wyciągiem bankowym) za zakupione w ramach projektu autobusy oraz zawarta umowa z wykonawcą wraz z aneksami zwiększającymi wartość umożliwiające ustalenie właściwej kwoty oraz potwierdzenie dokonania pełnej płatności. Jednocześnie należy pamiętać, że do spełnienia ww. kryterium konieczne jest przedstawienia również dokumentów potwierdzających zapewnienie środków na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej.
Ad. 1. Zmiana tras przejazdu taboru tramwajowego zakupionego w ramach przedmiotowego konkursu, po rozpoczęciu fazy eksploatacyjnej projektu, nie ma wpływu na spełnianie kryterium „Gotowość projektu do funkcjonowania bezpośrednio po realizacji zakończenia inwestycji”. Potwierdzeniem spełnienia kryterium będzie wykazanie możliwości włączenie zakupionego taboru do istniejącej trakcji tramwajowej. Jednakże ostateczna ocena spełnienia ww. kryterium zostanie przeprowadzona na podstawie złożonej dokumentacji aplikacyjnej, w związku z czym prosimy o szczegółowe opisanie przedstawionej przez Państwa sytuacji w studium wykonalności oraz skrótowo we wniosku o dofinansowanie. Jednocześnie informuję, że istnieje możliwość poprawy/uzupełnienia projektu w zakresie niniejszego kryterium na etapie oceny spełnienia kryteriów wyboru (zgodnie z art. 45 ust 3 ustawy wdrożeniowej).
Ad. 2. Biorąc pod uwagę, że opisana sytuacja nie dotyczy wymiany taboru tramwajowego w stosunku 1:1, a zakupu dodatkowych tramwajów, Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku o dofinansowanie dokument potwierdzający zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej w ilości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania taboru zakupionego w ramach projektu.
Ad. 3. W przypadku zakupu taboru tramwajowego wystarczającym dokumentem będzie aktualnie obowiązująca umowa z X wraz z wnioskiem o zwiększenie mocy przyłączeniowej.
Kryteria wyboru projektów przygotowane na postawie uchwał Komitetu Monitorującego POIiŚ są dokumentem przygotowanym dla całej danej osi, w tym przypadku dla osi XI REACT-EU. W związku z czym w ww. dokumencie znajdują się kryteria wyboru dla wszystkich typów oraz wszystkich rodzajów wyboru w osi XI.
W ramach przedmiotowego naboru (inwestycje taborowe, tryb wyboru konkursowy) projekty oceniane są:
- horyzontalnymi kryteriami formalnymi – od s. 6 zał. nr 4 do Regulaminu konkursu;
- kryteriami merytorycznymi I stopnia, w tym właściwymi kryteriami horyzontalnymi – odpowiednio od s. 132 oraz od s. 8;
- horyzontalnymi kryteriami merytorycznymi II stopnia – od s. 11;
- dodatkowymi kryteriami merytorycznymi II stopnia – od s. 136.
Przywołane powyżej kryteria z zał. nr 4 do Regulaminu konkursu (Kryteria wyboru projektów) są spójne z załącznikiem nr 5 do Regulaminu konkursu (Wzory list sprawdzających służących do oceny wniosku o dofinansowanie).
Zgodnie z § 2, ust. 2 Regulaminu konkursu o dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia, zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Listę średnich miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie zawiera załącznik nr 9 do Regulaminu. Odnosząc się do powyższego oraz do zapisów SzOOP wnioskodawcami mogą być operatorzy publicznego transportu zbiorowego (uznawana forma prawna to spółki partnerskie, spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) realizujący usługę publicznego transportu zbiorowego komunikacji miejskiej w rozumieniu zapisów SzOOP POIiŚ 2014-2020 dla ww. jednostek.
Zgodnie z zał. nr 5 do Regulaminu konkursu Nr POIiŚ.11.4/1/22 Wnioskodawca winien udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu tj. 15% kosztów kwalifikowalnych, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej na dzień złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie.
Środki na wkład własny mogą być zabezpieczone w Planie finansowo-rzeczowym Spółki oraz w uchwale zgromadzenia wspólników, ale jeśli w planie finansowo-rzeczowym wskazane będzie, ze projekt częściowo finansowany będzie z kredytu bankowego, należy do wniosku załączyć co najmniej promesę kredytową (jeśli umowa kredytowa nie została jeszcze podpisana).
Ad. 1. Tak, należy udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu (15% wydatków kwalifikowalnych w projekcie) oraz na wszystkie wydatki niekwalifikowalne. Dodatkowo, należy zabezpieczyć środki na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej.
Ad. 2. Uchwała WPF jest koniecznym dokumentem do potwierdzenia zabezpieczenia środków na utrzymanie projektu. Zabezpieczenie środków na utrzymanie projektu powinno być uwzględnione w WPF w wydatkach bieżących, w wysokości zgodnej z przeprowadzoną analizą. Jeżeli wydatki na utrzymanie projektu są ponoszone przez przewoźnika wykonującego przewozy na podstawie umowy PSC objętej rekompensatą, prawidłowe jest ujęcie rekompensaty w WPF. Rekompensata w WPF powinna być zgodna z wyliczeniami trwałości przewoźnika w arkuszu kalkulacyjnym analizy kosztów i korzyści, załączonym do dokumentacji aplikacyjnej, w tym być wystarczająca do utrzymania jego trwałości finansowej.
Ad. 3. Zabezpieczenie środków na utrzymanie projektu powinno być uwzględnione w WPF w wydatkach bieżących, w wysokości zgodnej z przeprowadzoną analizą. Jeżeli wydatki na utrzymanie projektu są ponoszone przez przewoźnika wykonującego przewozy na podstawie umowy PSC objętej rekompensatą, prawidłowe jest ujęcie rekompensaty w WPF. Rekompensata w WPF powinna być zgodna z wyliczeniami trwałości przewoźnika w arkuszu kalkulacyjnym analizy kosztów i korzyści załączonym do dokumentacji aplikacyjnej, w tym być wystarczająca do utrzymania jego trwałości finansowej.
Jeżeli rekompensata zapisana w WPF jest wyższa od wyliczonej, jest to dopuszczalne. Jeżeli rekompensata zapisana w WPF jest niższa od wyliczonej, należy zaktualizować WPF przed złożeniem dokumentacji aplikacyjnej tak, aby dołączyć do niej WPF z rekompensatą w prawidłowej wysokości. Jeżeli struktura WPF w zakresie rekompensaty nie uwzględnia podziału na poszczególne lata, rozpisanie rekompensaty w latach może być zawarte w zatwierdzonym załączniku do WPF (objaśnieniu do uchwały).
Ad. 4. Zgodnie z kryterium merytorycznym II stopnia nr 18 „Zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu”, należy udokumentować zapewnienie środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej. Kwoty wykazane w tych analizach mają znaleźć odzwierciedlenie w zatwierdzonej wieloletniej prognozie finansowej organizatora transportu, stanowiącej załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Ad. 5. Na potrzeby analizy finansowo-ekonomicznej należy przyjąć koszt jednostkowy paliwa w wysokości średniego kosztu ponoszonego przez wnioskodawcę w roku 2021. Takie podejście jest podyktowane z konieczności zapewnienia porównywalności efektywności poszczególnych projektów złożonych w konkursie. Opcjonalnie, własne prognozy ceny nośników energii dopuszczalne są jedynie na potrzeby przygotowania analizy trwałości beneficjenta z projektem.
Ad. 6. Analogicznie jak dla poprzedniego pytania, na potrzeby analizy finansowo-ekonomicznej należy przyjąć koszt jednostkowy energii elektrycznej w wysokości średniego kosztu z roku 2021. Takie podejście jest podyktowane z konieczności zapewnienia porównywalności efektywności poszczególnych projektów złożonych w konkursie. Opcjonalnie własne prognozy ceny nośników energii dopuszczalne są jedynie na potrzeby przygotowania analizy trwałości beneficjenta z projektem.
Ad. 7. Pozyskanie dofinansowania na zakup elektrycznych autobusów w ramach przedmiotowego naboru jest możliwe po spełnieniu warunków konkursu, w tym kryterium merytorycznego „Efektywność ekonomiczna”. Wskaźnik ENPV w przedmiotowym naborze wylicza się zgodnie z metodyką przedstawioną w Załączniku nr 11, a jeżeli projekt polega na wymianie taboru autobusowego jeden do jednego, to szczegółowa metodyka jest zawarta w szablonie arkusza kalkulacyjnego stanowiącym Załącznik nr 12.
W odpowiedzi pytania uprzejmie informuję, że o dofinansowanie mogą ubiegać się spółki specjalnego przeznaczenia oraz operatorzy publicznego transportu zbiorowego działający w imieniu zarówno miasta, jak i miasta średniego.
Ad. 1. W ramach trwającego naboru Działania 11.4 – Transport miejski (POIiŚ.11.4/1/22), Wnioskodawca może złożyć jeden Wniosek o dofinansowanie.
Ad. 2. Na etapie złożenia Wniosku o dofinansowanie obligatoryjnym załącznikiem jest Deklaracji organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 oraz Deklaracji właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną. Projekt, w którym przewidziano budowę ładowarek dla autobusów elektrycznych jest traktowany jako projekt mieszany, co do którego stosuje się również odpowiednie wymogi dla zakresu infrastrukturalnego projektu. Listę załączników obligatoryjnych w ramach przedmiotowego konkursu określa zał. nr 3 do Regulaminu Konkursu pn. „Lista załączników do wniosku o dofinansowanie”.
Ad. 3. Jeśli zakres, objęty wnioskiem o dofinansowanie (WoD), wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU), wówczas należy ją obligatoryjnie załączyć do WoD wraz z obwieszczeniem o jej wydaniu najpóźniej do dnia zakończenia naboru wniosków. Jeśli na etapie
składania WoD, w ramach konkursu, będą Państwo posiadać pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót, związanych bezpośrednio z zakresem rzeczowym projektu, to należy je przedstawić i opisać w punkcie F w formularzu wniosku (jednak posiadanie pnb na dzień składania dokumentacji aplikacyjnej nie jest wymogiem obligatoryjnym, tak jak w przypadku posiadania DŚU). Jeśli wydano pozwolenie na budowę na dzień złożenia WoD, czy też dokonano zgłoszenia wykonania robót budowlanych, które poprzedzono uzyskaniem decyzji środowiskowej, wówczas należy do WoD zamieścić odpowiednio:
- w przypadku pozwolenia na budowę – obwieszczenie, informujące społeczeństwo o wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę,
- w przypadku zgłoszenia – zaświadczenie organu o braku wniesienia sprzeciwu.
Zaleca się, aby każda decyzja o pozwoleniu na budowę opatrzona była klauzulą ostateczności.
Jednak pozwolenie na budowę nie jest obligatoryjnym załącznikiem do WoD.
Ponadto przypominam o konieczności przedstawienia w dokumentacji aplikacyjnej dokument/ów, potwierdzający/ch zabezpieczenie dostaw energii w ilości niezbędnej do zapewnienia funkcjonowania projektu w okresie jego utrzymania.
Ad. 4 Punktacja dotycząca danego kryterium przyznawana będzie po złożeniu wyjaśnień lub po uzupełnieniu/poprawieniu wniosku, załączników. Zgodnie z Regulaminem konkursu, wszystkie kryteria merytoryczne II stopnia w tym dodatkowe muszą być ocenione pozytywnie (tj. otrzymać ocenę 1), aby projekt mógł otrzymać ocenę pozytywną i otrzymać dofinansowanie.
W odpowiedzi na pytania nr 1 i 3 uprzejmie informuję, że przy założeniu, że projekt będzie projektem z pomocą publiczną (rozliczaną w ramach rekompensaty), brak jest możliwości łączenia wsparcia na projekt z różnych źródeł finansowania (a więc wsparcia udzielanego przez CUPT ze wsparciem udzielonym ze środków krajowych przez NFOŚiGW). Przy takim założeniu, w przypadku pytania nr 2 wskazać należy, że udzielenie przez CUPT dofinansowania w ramach niniejszego konkursu możliwe będzie po zrezygnowaniu przez Wnioskodawcę na etapie składania wniosku o dofinansowanie ze wsparcia udzielonego przez NFOŚiGW. W takim przypadku należy jednak wziąć pod uwagę ryzyko braku zakwalifikowania Państwa projektu do dofinansowania w ramach niniejszego konkursu, biorąc pod uwagę wynik oceny po przeprowadzonej przez CUPT procedury oceny wszystkich projektów złożonych w ramach konkursu.
W odpowiedzi na zapytanie uprzejmie informuję, że gmina, jako JST występująca na zakup taboru – autobusów zeroemisyjnych po otrzymaniu dofinansowania w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowalnych realizacji inwestycji, może wnieść aportem, a także może przekazać w nieodpłatne użytkowanie lub wydzierżawić nabyty tabor. Informacja nt. planowanego przekazania taboru oraz formy przekazania powinna być wskazana we WoD oraz znaleźć odzwierciedlenie w wyliczeniu rekompensaty wypłacanej na podstawie umowy przewozowej.
Natomiast w opisanych w zapytaniu trzech przypadkach, tj. wniesienia aportem-przekazania –dzierżawy taboru występuje pomoc publiczna i zasadniczo nie można jej uniknąć. Jednak ta pomoc nie wpływa na wysokość dofinansowania.
Poza tym, w odniesieniu do kwestii identyfikacji pomocy publicznej informuję, że analiza taka prowadzana jest w odniesieniu do całego projektu i jego wszystkich potencjalnych beneficjentów. Oznacza to, że na etapie oceny WoD analizie poddawane jest zarówno samo dofinansowanie udzielane wnioskodawcy wraz przedmiotem tego dofinansowania, jak również dalsze wykorzystanie przedmiotu dofinansowania – w Państwa przypadku zakupionego zeroemisyjnego taboru autobusowego w odniesieniu m. in. do jego operatora oraz użytkowników.
Z przesłanego pytania wynika, że zakupione autobusy będą przekazane przez wnioskodawcę do przewoźnika – spółki komunalnej, której gmina powierzyła w trybie bezpośrednim usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie miasta i gminy X i z którą w dniu 2 grudnia 2019 r. zawarła umowę w powyższym zakresie na okres 10 lat.
Podstawowym aktem normatywnym regulującym na poziomie unijnym kwestie obowiązku świadczenia usług publicznych w transporcie pasażerskim jest przywołane w Państwa pytaniu Rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70.
Zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych to zobowiązanie, którego dany operator nie podjąłby się bez świadczenia wzajemnego, w szczególności rekompensaty, w takim samym zakresie lub na takich samych zasadach, biorąc pod uwagę swój interes gospodarczy, a którego podjęcie jest konieczne z punktu widzenia organów władzy publicznej ze względu na interes publiczny.
Rekompensata z tytułu świadczenia usług publicznych podlega ocenie w świetle art. 107 ust. 1 TFUE, ponieważ operatorzy otrzymujący dofinansowanie prowadzą działalność o charakterze gospodarczym, w związku z czym są przedsiębiorcami w rozumieniu przyjętym w orzecznictwie TSUE.
Składniki majątkowe (np. tabor) dofinansowane z programów operacyjnych i następnie wykorzystywane przez przewoźnika do świadczenia usług publicznych stanowią część rekompensaty. Oznacza to, że kwalifikacja prawna dofinansowania ze środków funduszy UE w zakresie przepisów o pomocy publicznej powinna być dokonywana przez pryzmat oceny charakteru rekompensaty przekazywanej operatorowi przez organizatora publicznego transportu zbiorowego.
Kryteriami pozwalającymi ustalić, czy dane wsparcie przyznane w związku ze świadczeniem usług publicznych stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, są cztery kryteria wskazane w wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-280/006 Altmark. Łączne spełnienie tych kryteriów powoduje, że rekompensata z tytułu świadczenia usług publicznych nie stanowi pomocy publicznej. W sytuacji, gdy w danym przypadku kryteria określone w orzeczeniu TSUE w sprawie Altmark nie zostały spełnione, rekompensata z tytułu świadczenia usług publicznych w transporcie stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Ma to miejsce zwłaszcza w odniesieniu do operatorów, którym zostało powierzone świadczenie usług publicznych w sposób władczy, np. spółka komunalna spełniająca kryteria podmiotu wewnętrznego. W takich przypadkach należy przyjąć, że środki przekazywane przez jednostkę samorządu terytorialnego operatorom w formie rekompensaty (w tym przekazany czy w inny sposób udostępniony majątek w postaci autobusów) stanowią pomocą publiczną w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Jest to pomoc zgodna z zasadami rynku wewnętrznego na podstawie art. 93 TFUE i nie podlega obowiązkowi notyfikacji, o ile przy jej udzielaniu zachowane zostały wszystkie zasady wynikające z rozporządzenia nr 1370/2007.
Odnośnie pytania dotyczącego podatku VAT od zakupionych autobusów, informujemy, że zgodnie z SzOOP dla Osi priorytetowej XI „REACT-EU” dla działania 11.4 ,,Transport miejski’’, podatek VAT stanowi wydatek niekwalifikowalny. W związku z powyższym nie ma możliwości kwalifikowania podatku VAT w projektach z ww. działania we wskazanej osi priorytetowej, nawet jeśli nie istnieje podstawa prawna do jego odzyskania przez Wnioskodawcę.
Załącznik nr 3 do Regulaminu:
Załącznik 13 jest załącznikiem obligatoryjnym. Należy przedstawić dokument potwierdzający zabezpieczenie dostaw w okresie utrzymania projektu (pod projektowaną ilość dostaw energii). Podstawowym założeniem, stawianym przed Wnioskodawcą jest sprawna i efektywna realizacja projektu, a jedną z jej determinantów jest zabezpieczenie dostaw energii dla nieprzerwanej pracy taboru, a więc złożenie w ramach dokumentacji aplikacyjnej dokumentu potwierdzającego powyższe.
Załącznik 15 – samo przedstawienie systemu transportowego jest niewystarczające. Należy przedstawić dokument, z którego wynikają konkretne działania związane z obsługą komunikacji publicznej na terenie miasta, gminy, tj. np. Uchwały dot. przyjęcia planów transportowych, cen i opłat za usługi przewozowe, Strategie rozwoju miasta/gminy, itp.
Regulamin konkursu/ Kryteria wyboru projektów:
Zgodnie z zał. nr 11 do Regulaminu konkursu (wstępne warunki konkursu):
Przedmiotem projektów objętych konkursem jest zakup taboru (koszty kwalifikowalne):
- tramwajowego,
- trolejbusowego,
- autobusowego zeroemisyjnego (o napędzie elektrycznym i wodorowym) wraz z infrastrukturą ładowania/tankowania,
- autobusowego niskoemisyjnego o napędzie gazowym (CNG, LNG).
W związku z powyższym stacje ładowania autobusów elektrycznych są wydatkiem kwalifikowalnym.
W SzOOP POIiŚ został wskazany typ Beneficjenta, który może ubiegać się o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach działania 11.4 Transport miejski. Znajdują się w tym katalogu jednostki samorządu terytorialnego (w tym ich związki, stowarzyszenia i porozumienia) – miasta wojewódzkie i ich obszary funkcjonalne objęte instrumentem ZIT, miasta średnie, w tym tracące funkcje społeczno-gospodarcze, o których mowa w rozdziale 3.1.2 Umowy Partnerstwa oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne i spółki specjalnego przeznaczenia (forma prawna – kod 403, kod 430), zarządcy infrastruktury służącej transportowi miejskiemu, operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz. U. z 2015, poz. 2009), pod kodem 403 zostały wskazane wspólnoty samorządowe tj. gminy.
Reasumując: gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach przedmiotowego konkursu, ponadto Gmina X jest częścią Powiatu X, który jest członkiem Obszaru Metropolitalnego X-X-X, który pełni funkcję ZIT w województwie X.
Niemniej jednak, zwracam uwagę, iż przedmiotem projektu nie może być tabor o ograniczonym zakresie obsługi, tj. przeznaczony jedynie do przewozu jednej, konkretnej grupy docelowej użytkowników. Przedmiotem konkursu jest zakup taboru dla obsługi miejskiego publicznego transportu zbiorowego, a projekt powinien wpływać na poprawę skomunikowania obszaru funkcjonalnego poprzez m.in. integrację węzłów przesiadkowych, centrum miasta, ważnych ośrodków edukacji, sportu, kultury, skupiska miejsc pracy, osiedli mieszkaniowych itp. Powyższe kwestie będą podlegały weryfikacji na etapie oceny merytorycznej projektu.
Uprzejmie informuję, iż Centrum Unijnych Projektów Transportowych zgodnie z „Zaleceniami dla instytucji zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w zakresie procedur kontrolnych oraz systemu rocznych rozliczeń” odstępuje od przeprowadzenia kontroli ex-ante postępowań, dla których nie zostały podpisane umowy o dofinansowanie w ramach projektu.
O dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu mogą ubiegać się jedynie wnioskodawcy wskazani w § 2 ust. 2 oraz w Załączniku nr 9 Regulaminu Konkursu. W związku z tym, gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta, które nie znajdują się na liście miast średnich wskazanych w Załączniku nr 9 do Regulaminu konkursu oraz miasta i ich obszary funkcjonalne nie objęte instrumentem ZIT nie mogą być wnioskodawcami w przedmiotowym naborze. W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie przez jednostkę spoza wymienionego w Regulaminie Konkursu katalogu wnioskodawców, zostanie on odrzucony na etapie oceny formalnej wniosku.
Ad. 1. W pkt 6 oświadczenia powinno zostać uwzględnione zabezpieczenie środków na wkład własny oraz wydatki niekwalifikowalne w projekcie.
Ad. 2. Otrzymane dofinansowanie nie musi być przeznaczone na spłatę zobowiązania finansowego. Jednocześnie do dokumentacji aplikacyjnej należy załączyć umowę kredytową (zał. 9.2.2) oraz uwzględnić fakt zawarcia umowy w dokumentacji aplikacyjnej, w tym w modelu obliczeniowym.
O dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu mogą ubiegać się jedynie wnioskodawcy wskazani w § 2 ust. 2 Regulaminu konkursu oraz w Załączniku nr 9 do Regulaminu. Powiat nie znajduje się na tej liście, w związku z tym w przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie przez jednostkę spoza wymienionego w Regulaminie Konkursu katalogu wnioskodawców, zostanie on odrzucony na etapie oceny formalnej wniosku.
W przypadku operatora publicznego transportu zbiorowego, z punktu widzenia niniejszego konkursu nie ma znaczenia fakt podpisania przezeń umowy z organizatorem w ramach ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Przytoczony fundusz dotyczy bowiem transportu pozamiejskiego, który nie jest przedmiotem zainteresowania niniejszego konkursu. Istotne jest jedynie to, czy operator działa jako operator publicznego transportu zbiorowego z ramienia podmiotu wymienionego w Załączniku nr 9 do Regulaminu.
Uprzejmie informuję:
- W przypadku opisanym przez Państwa możliwe jest skompresowanie plików.
- Dokumentacja aplikacyjna może zostać przesłana w kilku wiadomościach.
- Wyrażamy zgodę na zaszyfrowanie hasłem plików zawierających dane wrażliwe, przy założeniu, że hasło dostępowe zostanie Instytucji udostępnione.
Tak, aby spełnić kryterium merytoryczne II stopnia nr 14 pn. „Ogłoszenie postępowania o udzielenie zamówienia” należy ogłosić przetarg przed dniem złożenia pierwszej wersji wniosku o dofinansowanie. Kryterium dotyczy wszystkich kluczowych postępowań niezbędnych do zrealizowanie pełnego zakresu projektu (tabor, infrastruktura ładowania drogowego transportu publicznego – jeśli dotyczy) i jest weryfikowane na dzień złożenia pierwszej wersji wniosku o dofinansowanie. Jest to kryterium 0/1, tzn., że nie spełnienie kryterium spowoduje negatywną ocenę wniosku o dofinansowanie. W przypadku wątpliwości co do terminu wszczęcia postępowania, możliwe jest na etapie oceny merytorycznej II stopnia wezwanie Wnioskodawcy do wyjaśnień w zakresie przedmiotowego kryterium.
Ad. 1. Zgodnie z par. 3, ust. 4 Regulaminu konkursu dokumenty sporządzone przez samego wnioskodawcę powinny być opatrzone podpisem osoby go reprezentującej lub osoby przez nią upoważnionej, natomiast kopie dokumentów sporządzonych przez inne podmioty powinny być opatrzone potwierdzeniem za zgodność z oryginałem przez osobę reprezentującą wnioskodawcę lub osobę przez nią upoważnioną. W związku z powyższym, dokumenty, które zostały wytworzone przez Miasto powinny zostać potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę reprezentującą wnioskodawcę lub osobę przez nią upoważnioną – jeśli wniosek będzie składany w formie papierowej. W przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej należy złożyć wersję elektroniczną dokumentów (pdf).
Ad. 2. Prosimy o złożenie obowiązujących wersji wymienionych przez Państwa dokumentów. W przypadku, gdy któryś z dokumentów będzie budził wątpliwości bądź będzie wymagana kompletna dokumentacja, na etapie oceny wniosku o dofinansowanie zostaną Państwo poproszeni o uzupełnienie dokumentów.
W odpowiedzi na Pana pytanie potwierdzam przyjęty tok postępowania. Takie rozwiązanie powinno zostać opisane w studium wykonalności wraz z uzasadnieniem, że jest możliwe technicznie, aby autobusy o niższej normie EURO wykonywały założoną w W0 pracę eksploatacyjną 190 tys. wzkm.
Jeśli realizacja danego projektu wiąże się z „ingerencją w grunt”, robotami ziemnymi – wymagane jest pozyskanie deklaracji. Wyjątkiem są typy projektów wymienione w instrukcji do WoD w pkt F.4 i F.5 , dla których nie ma obowiązku przedkładania tych deklaracji.
Po pozytywnej ocenie dokumentacji aplikacyjnej, możliwe będzie uzyskanie dofinansowania UE na zakup autobusów elektrycznych zarówno do obsługi istniejących, jak i nowych linii autobusowych.
Informacje o ww. działaniu dostępne są w „Szczegółowym opisie osi priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” na stronie internetowej POIiŚ w zakładce „Zapoznaj się z prawem i dokumentami” lub bezpośrednio pod linkiem.
Historia aktualizacji załączników
Załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu – „Wzór listy sprawdzającej – kryteria merytoryczne I i II stopnia” – uspójniono treść załącznika z treścią Załącznika nr 4 do Regulaminu konkursu – „Kryteria wyboru projektów”.
Materiały szkoleniowe ze szkolenia dla wnioskodawców w zakresie zakupu taboru autobusowego nisko- i zeroemisyjnego – z napędem elektrycznym, wodorowym lub gazowym (LNG i CNG) oraz taboru tramwajowego i trolejbusowego
- Regulamin konkursu 2022-09-23 10:45 440 KB | mswo Pobierz pliki
- Zał. nr 1 do regulaminu - Regulamin pracy KOP 2022-09-23 10:45 53 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 3 do regulaminu - Lista załączników do WoD 2022-09-23 10:45 121 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 4 do regulaminu - Kryteria wyboru projektów 2022-09-23 10:45 2 MB | pdf Pobierz pliki
- Zał. nr 5 do regulaminu - Wzór listy sprawdzającej - kryteria formalne 2022-09-23 10:45 113 KB | mswo Pobierz pliki
- Zał. nr 5 do regulaminu - Wzór listy sprawdzającej - warunki formalne 2022-09-23 10:45 29 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 5 do regulaminu - Wzór listy sprawdzającej - kryteria merytoryczne I i II stopnia 11.10.2022 2022-10-17 12:37 210 KB | mswo Pobierz pliki
- Zał. nr 6 do regulaminu - Wzór umowy o dofinansowanie 2022-09-23 10:45 3 MB | x-7z Pobierz pliki
- Zał. nr 8 do regulaminu - Ogłoszenie o konkursie 2022-09-23 10:45 123 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 9 do regulaminu - Lista miast średnich 2022-09-23 10:45 179 KB | pdf Pobierz pliki
- Oświadczenie Wnioskodawcy zał. 8.1 do WoD 2022-09-23 10:45 42 KB | DOCX Pobierz pliki
- Oświadczenie Wnioskodawcy zał. 8.2 do WoD 2022-09-23 10:45 19 KB | DOCX Pobierz pliki
- Oświadczenie Wnioskodawcy zał. 8.3 do WoD 2022-09-23 10:45 17 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. 12 do regulaminu Szablon akk 11.4_autobusy 2022-09-23 10:45 161 KB | vnd. Pobierz pliki
- Zał. nr 2 do regulaminu - Wzór wniosku o dofinansowanie wraz z instrukcją wypełniania 2022-09-23 10:45 407 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 7 do regulaminu - Harmonogram konkursu 2022-09-23 10:45 44 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 10 do regulaminu - Mapowanie kryteriów 2022-09-23 10:45 14 KB | vnd. Pobierz pliki
- Zał. nr 11 do regulaminu - Wstępne warunki konkursu 2022-09-23 10:45 72 KB | DOCX Pobierz pliki
Skontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15