Forum CUPT: Fundusze UE – szansa na zmniejszenie wykluczenia transportowego w Polsce
Streaming – Dzień 2:
Nagranie z Dnia 1:
Zapraszamy do udziału w 3. edycji Forum Centrum, które odbędzie się w dniach 21-22 czerwca 2023 roku we Wrocławiu w Hotelu Jasek Premium (ul. Sułowska 39). Tym razem skupimy się na temacie wykluczenia transportowego w Polsce i możliwościach, jakie oferują Fundusze Europejskie w celu jego zmniejszenia.
Dwudniowa konferencja pozwoli na wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między ekspertami z Polski i zagranicy.
Nie zwlekaj i zarejestruj się już teraz przez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc ograniczona.
Oblicza wykluczenia transportowego
Pierwszego dnia Forum będziemy mieć okazję wysłuchać prezentacje i wziąć udział w dyskusjach na temat różnych aspektów wykluczenia transportowego. Otwarcie konferencji poprowadzą przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
W ramach sesji pierwszej omówimy różne oblicza wykluczenia transportowego, takie jak brak odpowiednich przystanków czy wykluczenie komunikacyjne w mieście. Będziemy mieli okazję wysłuchać wystąpień takich ekspertów jak:
- Iwona Budych – Prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe,
- Annika Lundkvist – Współzałożyciel i Dyrektor Urban Transit Lab,
- dr inż. Paweł Zmuda-Trzebiatowski – Politechnika Poznańska.
Po przerwie rozpocznie się sesja poświęcona rozwiązaniom w zakresie wykluczenia transportowego. Będziemy mieli okazję wysłuchać rozmowy Pawła Engela, Zastępcy Dyrektora Departamentu Analiz Transportowych Centrum, z Damianem Stawikowskim – Prezesem Kolei Dolnośląskich. Następnie odbędzie się interaktywne World Cafe, podczas którego będziemy szukać sposobów na niwelowanie wykluczenia transportowego przy dwóch tematycznych stołach dyskusyjnych.
Moderatorzy, Paweł Engel i dr Bartosz Mazur, poprowadzą dyskusje na temat roli samochodu jako konieczności oraz problemów związanych ze zbiorowymi przewozami autobusowymi.
Po World Cafe podczas sesji trzeciej zajrzymy w różne zakątki świata, by poszukać inspiracji i przyjrzeć się temu, jak sobie radzą z problemem na świecie. Będą na nas czekały 3 krótkie prezentacje tematyczne moderowane przez konferansjera.
Rola Funduszy UE w walce z wykluczeniem transportowym
Drugiego dnia konferencji zastanowimy się nad rolą Funduszy UE w walce z wykluczeniem transportowym. W sesji czwartej będziemy mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat planów i wyzwań na nową perspektywę funduszową oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym na temat wpływu funduszy UE na transport publiczny w małych ojczyznach.
W tym drugim wezmą udział przedstawiciele:
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego,
- Centrum Unijnych Projektów Transportowych,
- Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
- Oławskich Przewozów Gminno-Powiatowych.
To będzie niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach finansowych oferowanych przez Unię Europejską w zakresie rozwoju transportu i walki z wykluczeniem, szczególnie, z uwagi na zaplanowane interesujące i niecodzienne 2 różne wizyty studyjne dla chętnych.
Wizyty studyjne
Istotnymi punktami programu będą wizyty studyjne na terenie Wrocławia.
Pierwsza wizyta studyjna zawędruje do zajezdni tramwajowej MPK Wrocław. Z kolei drugą poświęcimy transportowi szynowemu, która rozpocznie się i zakończy na dworcu kolejowym Wrocław Główny.
Zachęcamy do zgłaszania udziału w wizytach, szczególnie z uwagi na fakt, że z powodów bezpieczeństwa oraz innych ograniczeń, liczba miejsc jest ograniczona. Zgłosić się do udziału w wizycie można na stronie wydarzenia poprzez formularz zgłoszeniowy udziału w Forum CUPT umieszczony w dedykowanej zakładce na naszej stronie internetowej.
Dodatkowe informacje
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w 3. edycji Forum CUPT, które odbędzie się 21-22 czerwca 2023 roku.
Wszystkie szczegóły organizacyjne poznasz na stronie wydarzenia.
Nie przegap szansy na aktywny udział w tworzeniu bardziej dostępnego i zrównoważonego transportu w Polsce – zgłoś swój udział poprzez formularz dostępny w tym miejscu. Czekamy!
Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 9:00 w pierwszym dniu konferencji.
Różne

Konkurs REGIOSTARS 2025 – na tropie najlepszych projektów!
Komisja Europejska wyruszyła na polowanie… na najciekawsze projekty zrealizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich! Po raz kolejny w konkursie REGIOSTARS poszukiwane są przedsięwzięcia, które w ostatnich latach najbardziej przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców. Być może warto zgłosić projekt zrealizowany przez Twoją instytucję?
Więcej
Konsultacje publiczne przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2028-2035
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące kształtu przyszłych wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2028–2035, zapraszając Europejczyków do wyrażenia swojej opinii na temat kolejnego budżetu i polityk, które powinien on wspierać. Zobacz, jak możesz wziąć w tym udział!
Więcej
Wspólnie projektujemy transport dla każdego – jak zapewnić równy głos mieszkańcom w planowaniu miejskiej mobilności?
Włączenie mieszkańców w procesy decyzyjne dotyczące projektowania transportu miejskiego jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju miast. Jednak istotnym wyzwaniem jest zapewnienie, aby partycypacja społeczna była dostępna dla wszystkich bez wyjątku, niezależnie od ich sytuacji życiowej, ekonomicznej czy zdrowotnej.
Więcej
Forum Obywatelskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otwarte – „Kolej na dobre przesiadki”
5 października 2024 roku zainaugurowano pierwsze Forum Obywatelskie poświęcone przyszłości transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wydarzenie pod hasłem „Kolej na dobre przesiadki” zgromadziło mieszkańców, ekspertów i przedstawicieli władz, by wspólnie wypracować rozwiązania usprawniające system komunikacji transportowej w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tarnowskich Górach i okolicznych gminach.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15