Polityka Spójności: Jak otworzyć kolej na mieszkańców?
Projekt „Jak otworzyć kolej na mieszkańców?”, to część pilotażu w zakresie wzmocnienia zaangażowania obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach Polityki Spójności. Przedsięwzięcie realizowane jest pod patronatem Komisji Europejskiej, w ścisłej współpracy z przedstawicielami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a po stronie krajowej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Górnośląsko Zagłębiowską Metropolią oraz Spółdzielnią Socjalną FADO.
Działania w projekcie „Jak otworzyć kolej na mieszkańców?” pozwolą zbliżyć się do realnych potrzeb mieszkańców i na nie skutecznie odpowiedzieć. Udział użytkowników ruchu miejskiego jest niezbędny, aby móc dobrze zaprojektować przyszłość transportu w Metropolii.
Czasem drobna zmiana, na przykład w postaci usunięcia barierek czy niewielkich zmian w organizacji ruchu, może skrócić dojście do stacji czy przystanku o kilka minut.
Właśnie dlatego zapraszamy zainteresowanych procesem oraz wszystkich mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do rozmowy o węzłach przesiadkowych przy stacjach kolei metropolitalnej i rozpoczęcia wspólnego planowania razem z przyszłymi użytkownikami.
W ramach projektu proponujemy wspólne spacery po okolicy istniejących i przyszłych przystanków kolei metropolitalnej w 6 miastach i gminach na terenie GZM, podczas których porozmawiamy z mieszkańcami i zapytamy ich o zdanie w formie ankiet. O szczegółach opowiemy na spotkaniu otwierającym, które obędzie się 12 kwietnia 2023 roku w godzinach 17:00-19:00 w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ulicy Metalowców 4a.
Zależy nam na obecności każdego, komu bliski jest temat dostępnego i efektywnego transportu w Metropolii. Prosimy o zarejestrowanie się poprzez formularz.
Kontakt: mobilnosc@metropoliagzm.pl, 32 718 07 11.
Współpraca międzynarodowa
26 września 2024 | Współpraca międzynarodowaSzkolenie CUPT dla ukraińskich beneficjentów projektów „EU-Ukraine Solidarity Lanes”
W piątek, 20 września 2024 roku, Centrum Unijnych Projektów Transportowych zorganizowało specjalistyczne szkolenie online dla ukraińskich beneficjentów projektów realizowanych w ramach inicjatywy „Korytarzy Solidarnościowych” między Unią Europejską a Ukrainą.
Więcej 12 lipca 2024 | Współpraca międzynarodowaMiędzynarodowe spotkanie online społeczności Peer2Peer
Za nami kolejne międzynarodowe spotkanie społeczności Peer2Peer z zakresu zamówień publicznych z udziałem przedstawicieli Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zapraszamy na krótką relację z wydarzenia online.
Więcej 01 lipca 2024 | Współpraca międzynarodowaRelacja ze spotkania społeczności partycypacji obywatelskiej DG REGIO
Nie zwalniamy na arenie międzynarodowej. Wzięliśmy aktywny udział w spotkaniu online inicjatywy DG REGIO Peer 2 Peer Communities w obszarze budowania partycypacji obywatelskiej.
Więcej 14 maja 2024 | Współpraca międzynarodowaWizyta studyjna delegacji z Turcji: Najlepsze polskie praktyki dla pasażerów kolei z niepełnosprawnościami i ograniczoną mobilnością
Na początku maja, a dokładnie 7-9 maja, odbyła się wizyta studyjna dla ekspertów z Turcji zorganizowana przez CUPT we współpracy z wieloma polskimi instytucjami zajmującymi się problematyką dostępności w sektorze transportu kolejowego.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15