Transport dostępny cyfrowo
Początek
07 maja 2020 10:00Zakończenie
07 maja 2020 13:00
Głównym zagadnieniem tego spotkania było pytanie: co zrobić, aby rozkłady jazdy i systemy sprzedaży biletów – zarówno w postaci stron internetowych, jak i aplikacji mobilnych – mogły służyć wszystkim, a więc także osobom niewidomym i słabowidzącym?
Podczas dyskusji wskazano potrzebę standaryzacji przy czym podkreślono również, że standardy są bardzo trudne do wprowadzenia w czasie stale zmieniającej się technologii. Zmiany dotyczące norm powinny zatem dotyczyć np. miejsca umieszczania informacji, a nie tylko technologii, w jakiej jest informacja przedstawiona. Nie może być jednak tak, że w każdym mieście jest inaczej, ponieważ powoduje to utrudnienia dla wszystkich, a nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Podkreślano również, że wykluczenie transportowe dotyczy nie tylko osób z niepełnosprawnościami ale, także np. obcojęzycznych podróżnych. Problem, który jest często powielany wśród projektantów nowej technologii jest to, że nie pamięta się o dostępności od samego początku kiedy projekt powstaje. Dopiero na gotowy produkt projektuje się „nakładkę” dostępnościową. Według specjalistów jest to błędem, gdyż dostępność powinna być uwzględniana już w fazie koncepcji projektu i od początku jego realizacji. Wskazywano także, że oparcie dostępności na cyfryzacji nie do końca jest słuszne. Osoby starsze nie mają takiego obeznania z nowoczesnymi technologiami jak pokolenia młodsze.
Podczas spotkania analizowano także temat agregowania danych pochodzących z różnych źródeł. Podkreślano, że jeśli dane dostępnościowe będą masowo otwarte to będzie to stymulować również rozwój na rynku komercyjnym. Zdaniem ekspertów dane dostępnościowe będą się nadal rozwijały, tylko pewnie nieco wolniej niż pozostałe.
W spotkaniu wzięło udział blisko 90 uczestników, w tym przedstawiciele administracji centralnej (Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Transportu Kolejowego), samorządowej, beneficjentów Funduszy UE, użytkowników wdrażanych rozwiązań, środowiska akademickiego i biznesu.
Więcej wydarzeń
Szkolenie z SL2021 w zakresie zawierania umów dla Beneficjentów FEnIKS/FEPW/KPO
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online z SL2021 w zakresie zawierania umów z perspektywy Beneficjenta w ramach programu operacyjnego FEnIKS/ FEPW/KPO.
Zapisać się można najpóźniej do 8 kwietnia przez formularz zgłoszeniowy. Zachęcamy do udziału.
WięcejPolska bramą Europy – jak zapewnić bezpieczeństwo i sprawność transportu?
Zapraszamy do udziału w dwudniowym bezpłatnym webinarium organizowanym w ramach Transportowego Obserwatorium Badawczego w formule online.
Zapisać się na wydarzenie można do 31 marca 2025 roku. Radzimy nie zostawiać na ostatnią chwilę, bo liczba miejsc ograniczona.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15