Dotarliśmy z S3 do Czech
Budowę odcinka Bolków-Kamienna Góra dofinansowano ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Rzecz jasna, za przyznaniem dofinansowania stoi m.in. CUPT, ale budowa jest całkowitą zasługą GDDKiA. Całkowity koszt inwestycji pochłonął ok. 1,9 mld zł, z czego ponad 900 mln zł pochodzi ze środków UE.
Cała trasa S3 w Polsce będzie miała 470 km długości. Po całkowitym zakończeniu inwestycji ze Świnoujścia do granicy z Czechami będzie można przejechać w nieco ponad 4 godziny.
Geneza S3
Jak zapewne wiesz, S3 jest częścią Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (CETC) i europejskiej trasy E65, która łączy szwedzkie Malmö w Szwecji z Chanią w Grecji. Innymi słowy jest to korytarz drogowy od Bałtyku do Adriatyku.
Póki co wybudowanym odcinkiem „eski” dojedziesz tylko do węzła Lubawka, czyli jakieś 3 km od granicy państwa. Tym ostatnim odcinkiem do granicy można będzie dotrzeć ostatecznie nawet do Pragi (nie tej warszawskiej) – stolicy naszych południowych sąsiadów, ale po zakończeniu prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. To właśnie wtedy, czyli ok. 2027 roku (według zapowiedzi czeskiej strony), Wrocław i Dolny Śląsk zyskają szybkie połączenie ze stolicą Czech. Więcej informacji o organizacji ruchu po otwarciu odcinka Bolków-Kamienna znajdziesz na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Najbardziej spektakularnymi elementami konstrukcyjnymi zrealizowanej inwestycji w ramach odcinka Bolków-Kamienna Góra, niewątpliwie, są dwa nowoczesne tunele drogowe o długości ponad 2,3 km, które pozwalają na odciążenie naziemnej sieci transportowej.
POIiŚ 2014-2020

Dofinansowanie dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na prace na odcinku Kiełpinek – Glincz
Dzisiaj, 12 grudnia 2023 r., podpisaliśmy umowę z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o dofinansowanie dla projektu „Prace na odcinku Kiełpinek – Glincz”.
Więcej
Nowe publikacje o dostępności w transporcie
Dobrze zaprojektowana, wdrożona i zadbana dostępność ma ogromne znaczenie w rozwijaniu wielu kompetencji zarówno społecznych, jak i zawodowych. Dlatego wydaliśmy trzy kolejne publikacje dotyczące zagadnień związanych z dostępnością w transporcie – serdecznie zachęcamy do lektury!
Więcej
Zmieniamy polską kolej – nowa publikacja od CUPT i Ministerstwa Infrastruktury
Z okazji 15. edycji Międzynarodowych Targów Trako 2023 wydaliśmy nową edycję publikacji „Zmieniamy polską kolej”, dedykowaną w szczególności dla wszystkich pasjonatów kolejnictwa i profesjonalistów z branży. Serdecznie zachęcamy do lektury!
Więcej
Fundusze europejskie dla nowoczesnego transportu – nowa publikacja od CUPT
Zachęcamy do zapoznania się z naszą najnowszą publikacją, promującą efektywne wykorzystanie funduszy europejskich na rzecz rozwoju transportu w Polsce.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15