- Konkursy
- Zakończone
- E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny...
E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0
Składanie wniosku konkursowego
Status konkursu
E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0
Składanie wniosku
Wnioski można składać od 13 maja do 14 czerwca 2024 r. poprzez dedykowaną aplikację WOD2021. Przy czym kolejność ich składania wniosków nie ma wpływu na ich ocenę.
Pytania w zakresie procedury wyboru przedsięwzięć oraz składania wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach konkursu można przesyłać na email: kpo_autobusy@cupt.gov.pl oraz pisemnie.
Pytania wraz z odpowiedziami opublikujemy w zakładce FAQ poniżej.
Pytania/wątpliwości można zgłaszać najpóźniej do 7 czerwca 2024 r. Po tym terminie wszystkie zgłoszone pozostaną bez odpowiedzi.
Rozstrzygnięcie konkursu
Dla Beneficjenta
Centrum Unijnych Projektów Transportowych – Jednostka Wspierająca Plan Rozwojowy, z siedzibą przy ul. Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach:
Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności
Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność
Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski]
Przedmiot konkursu
Wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia dotyczące zakupu zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG), wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania/tankowania (jeśli dotyczy), w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydy HEV/MHEV, hybrydy plug-in (PHEV) dla:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii),
z zastrzeżeniem, że w ramach przedmiotowego naboru maksymalna liczba niskoemisyjnego taboru autobusowego, w tym taboru zasilanego olejem napędowym, nie może przekroczyć 187 sztuk, przy zachowaniu łącznego progu 363 sztuk taboru niskoemisyjnego w ramach inwestycji zapisanego w treści Decyzji Wykonawczej Rady 15835/1/23 z dnia 8 grudnia 2023 r. Dodatkowo, Wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie zakupu łącznie nie więcej niż 15 sztuk taboru niskoemisyjnego w ramach wszystkich złożonych przez siebie wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w niniejszym Konkursie.
Wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem może obejmować tabor zasilany napędem z jednej grupy rodzaju napędów, tj. zero- lub niskoemisyjnym. Nie dopuszcza się określania w jednym wniosku zakresu rzeczowego obejmującego zakup taboru z różnych grup rodzaju napędów, przy czym w ramach Konkursu preferowanym rodzajem napędu jest napęd zeroemisyjny. Istnieje możliwość złożenia kilku wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem przez tego samego Wnioskodawcę, odrębnie dla każdej grupy rodzaju napędów. Tabor powinien być przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej zdolności ruchowej.
Szczegółowe informacje dotyczące wydatków kwalifikowalnych, jak również niekwalifikowalnych związanych z zakresem inwestycji określono w Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu.
Potencjalni Wnioskodawcy:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Kwota środków przeznaczonych na wsparcie przedsięwzięć
Kwota środków przeznaczona na wsparcie przedsięwzięć w ramach konkursu wynosi 1 403 459 752,03 zł. Na etapie zawierania umów o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego, ostatecznie dostępna alokacja uzależniona będzie od aktualnego na dany moment kursu EUR/PLN.
Maksymalny poziom wsparcia na poziomie przedsięwzięcia wynosi 95% wydatków kwalifikowalnych.
- W przypadku, gdy Wnioskodawcą jest organizator publicznego transportu zbiorowego, poziom wsparcia przedsięwzięć będzie uzależniony od dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawców oraz (jeśli dotyczy) od dochodów podmiotów, na terenie których zlokalizowana będzie linia komunikacyjna (wyliczany jako średnia dla obszaru, na którym zlokalizowana będzie linia komunikacyjna obsługiwana przez zakupiony w ramach przedsięwzięcia tabor), zgodnie z poniższymi założeniami:
95%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień[1] względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi G/P/P-G/W ≤ 0,5 Gg/Pp/Ww;
90%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi 0,5 Gg/Pp/Ww < G/P/P-G/W ≤ 0,8 Gg/Pp/Ww;
85%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi 0,8 Gg/Pp/Ww < G/P/P-G/W ≤ 1,3 Gg/Pp/Ww;
80%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi G/P/P-G/W > 1,3 Gg/Pp/Ww.
- W przypadku, gdy wnioskodawcą jest operator publicznego transportu zbiorowego, poziom wsparcia zależy od wskaźników liczonych wg. ww. założeń dla organizatora/ów publicznego transportu zbiorowego, na terenie którego/ych operator będzie świadczył usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego poprzez obsługę pozamiejskich linii komunikacyjnych taborem wchodzącym w skład zakresu rzeczowego przedsięwzięcia.
Termin, miejsce i forma składania wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem
Wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem należy składać w formie określonej w Regulaminie Konkursu, w aplikacji WOD2021 na stronie https://wod.cst2021.gov.pl/, w terminie od 13 maja 2024 r. do 14 czerwca 2024 r. Kolejność składania wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem nie ma wpływu na wyniki oceny.
Gdzie szukać informacji:
Centrum Unijnych Projektów Transportowych,
Plac Europejski 2,
00-844 Warszawa
tel. 22 262 05 00, fax 22 262 05 01.
Pytania dotyczące procedury wyboru przedsięwzięć oraz składania wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach konkursu można przesyłać na email: kpo_autobusy@cupt.gov.pl. Odpowiedzi na zadane pytania będą udzielane na bieżąco.
Pytania wraz z odpowiedziami będą opublikowane w zakładce poniżej.
Pytania/wątpliwości powinny być zgłoszone najpóźniej do 7 czerwca 2024 r. Pytania/wątpliwości, które wpłyną po tym terminie pozostaną bez odpowiedzi.
Załączniki
- Regulamin Konkursu.
[1] wskaźniki G/P/P-G/W – wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin/powiatów/województw, stanowiące podstawę do wyliczenia rocznych kwot części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat do budżetu państwa na 2024 r. dla gmin/powiatów/województw (wg zasad określonych w ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – Dz.U. z 2021 r. poz. 1672, z późn. zm.). Dla związków powiatowo – gminnych oraz porozumień zawartych pomiędzy powiatami a gminami oblicza się wskaźnik P-G, będący średnią wskaźników G dla gmin wchodzących w skład związku powiatowo -– gminnego/porozumienia, z wyłączeniem powiatu. Średnią dla kraju przyjmuje się wartość Gg/Pp/Ww. W przypadku wyliczania dochodu dla związków międzygminnych i związków powiatów lub ich porozumień powinna być to średnia z wyliczonych wskaźników dla każdego z członków związku/porozumienia.
źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/wskazniki-dochodow-podatkowych-gmin-powiatow-i-wojewodztw-na-2024-r
Odpowiedzi na zadane pytania
W ramach naboru pn.: „E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0”, informujemy, że zgodnie z Regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem z planu rozwojowego (dalej: Regulamin), o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
a) organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
b) operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Wobec powyższego, Regulamin przewiduje możliwość ubiegania się o wsparcie przez operatora publicznego transportu zbiorowego, który zawarł z organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, na linii komunikacyjnej określonej w umowie. Jednocześnie podkreślę, że zgodnie z Regulaminem Przedmiotem Konkursu jest zakup nowego zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG) w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydowego HEV/MHEV, hybrydowego plug-in (PHEV), dla: obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych oraz wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Wszystkie szczegóły, w tym regulamin i inna dokumentacja w zakresie naboru, znajduje się na stronie CUPT w tej lokalizacji.
W ramach Konkursu o objęcie przedsięwzięcia wsparciem dot. zakupu nowego zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG) w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydowego HEV/MHEV, hybrydowego plug-in (PHEV) mogą ubiegać się:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Zgodnie z Regulaminem konkursu wsparciem mogą zostać objęte Przedsięwzięcia dot.:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Mając na uwadze powyższe oraz zawarte informacje w pytaniu, informujemy, że w ramach przedmiotowego konkursu może obiegać się Spółka XS.A jako operator publicznego transportu zbiorowego jak również Związek Powiatowo-Gminny X jako organizatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Przedmiotem konkursu jest Wsparcie jakie mogą uzyskać przedsięwzięcia dotyczące zakupu zeroemisyjnego taboru autobusowego. Wobec tego „Miejskie Przedsiębiorstwo X” aby uzyskać wsparcie powinno udowodnić, opisać: montaż finansowy przedsięwzięcia na etap realizacji oraz etap operacyjny, wraz z wyszczególnieniem kwoty wsparcia z KPO oraz kwoty wkładu własnego, wraz z kosztami niekwalifikowalnymi. Jeśli poza wsparciem z KPO przedsięwzięcie otrzyma dofinansowanie z innego programu, również należy to opisać. Źródła finansowania wkładu własnego powinny zostać opisane i udowodnione. Należy udowodnić w USW, w jaki sposób zabezpieczone zostały wystarczające środki na utrzymanie projektu w okresie 15 lat (tj. okresie wyliczenia wskaźnika redukcji emisji). Należy wskazać, w jakiej pozycji WPF zabezpieczono środki na funkcjonowanie transportu publicznego….” na podstawie Załącznika nr 6 – Warunki Konkursu (Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności Komponent E – Zielona, inteligentna mobilność Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy)) ust. 3 Wspólne założenia przedsięwzięć pkt. E Udowodnienie trwałości finansowej i instytucjonalnej. Zgodnie z zapisami Załącznika nr 6 Warunki Konkursu, szczegółowo opisane są warunki jakie powinny zostać spełnione tzn. jakie należy załączyć dokumenty aby „przedsięwzięcie” zostało ocenione i uzyskało wsparcie finansowe i w jakiej wysokości % (wsparcie finansowe), a Wkład własny – należy przez to rozumieć wkład Wnioskodawcy, który nie zostanie przekazany w formie wsparcia (różnica między kwotą wydatków kwalifikowalnych a kwotą wsparcia przekazaną, zgodnie ze stopą wsparcia dla Przedsięwzięcia) oraz wkład na pokrycie wydatków niekwalifikowalnych. W świetle przepisów prawa unijnego, w gestii państw członkowskich pozostaje zapewnienie świadczenia publicznego transportu pasażerskiego przez odpowiednio do tego przygotowane przedsiębiorstwa publiczne lub prywatne. Zapewnienie usług w powyższym zakresie odbywa się w Polsce w ramach świadczenia usług publicznych transportu zbiorowego. Podstawowym aktem normatywnym regulującym na poziomie unijnym kwestie obowiązku świadczenia usług publicznych w transporcie pasażerskim jest rozporządzenie nr 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego (dalej rozporządzenie 1370/2007). Podstawowym aktem w tym zakresie w systemie prawa krajowego jest ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych to zobowiązanie, którego dany operator nie podjąłby się bez świadczenia wzajemnego, w szczególności rekompensaty, w takim samym zakresie lub na takich samych zasadach, biorąc pod uwagę swój interes gospodarczy, a którego podjęcie jest konieczne z punktu widzenia organów władzy publicznej ze względu na interes publiczny.
Przez linie zagrożone likwidacją należy rozumieć linie, które w ciągu 3 lat (nie licząc okresu pandemii) wykazywały się stałym spadkiem pasażerów lub liczby realizowanych połączeń. Zgodnie z opisem kryterium merytorycznym II stopnia nr 5 jeżeli chodzi o lokalizację linii komunikacyjnych stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia, wsparciem objęte są przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nieobjęte są wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym, tj.: komunikacja miejska – gminne przewozy pasażerskie wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo:
- miasta i gminy,
- miast, albo
- miast i gmin sąsiadujących
– jeżeli zostało zawarte porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Istotne jest zatem określenie z Państwa strony, czy organizowane przewozy wpisują się w ww. definicję z ustawy.
W związku z tym, że nie jest możliwa jednoznaczna odpowiedź, bardzo proszę o doprecyzowanie pytania, co oznacza stwierdzenie, że „zakupiony tabor będzie użytkowany również w strefie miejskiej”.
Zgodnie z par 6 ust. 8 lit. d regulaminu konkursu: „Przedsięwzięcie otrzymuje ocenę negatywną w przypadku (…): spełnienia wszystkich wymaganych kryteriów horyzontalnych, formalnych i merytorycznych II stopnia i uzyskaniu wymaganego poziomu procentowego punktów w ramach kryteriów merytorycznych I stopnia, ale liczba uzyskanych punktów w ramach kryteriów merytorycznych I stopnia nie jest wystarczająca do objęcia przedsięwzięcia wsparciem z uwagi na limit, o którym mowa w § 2 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 9 (dotyczy przedsięwzięć, których przedmiotem jest zakup taboru niskoemisyjnego.).”
Jeżeli liczba uzyskanych punktów w ramach kryteriów merytorycznych I stopnia nie będzie wystarczająca do objęcia przedsięwzięcia wsparciem z uwagi na limit, o którym mowa w § 2 ust. 1 regulaminu to przedsięwzięcie takie zostanie negatywnie ocenione. Nie będzie możliwości zmodyfikowania przedmiotu przedsięwzięcia z autobusów niskoemisyjnych na autobusy zeroemisyjne.
Jednocześnie potwierdzamy, iż Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Zgodnie jednak z przyjętym w konkursie kryterium formalnym przedsięwzięcie musi dotyczyć zakupu taboru o jednym rodzaju napędu (tj. z tej samej grupy napędów zero- lub niskoemisyjnych). W przedstawionej sytuacji wskazane jest złożenie dwóch wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem, które dotyczyły będą zakupu taboru o odmiennych rodzajach napędu.
W celu udowodnienia trwałości finansowej należy wskazać w USW, w jaki sposób zabezpieczone zostały wystarczające środki na utrzymanie projektu w okresie 15 lat (tj. okresie wyliczenia wskaźnika redukcji emisji). Należy wskazać, w jakiej pozycji WPF (dokument stanowi załącznik nr 2 do WoOPW) zabezpieczono środki na funkcjonowanie transportu publicznego. Szczegółowe informację w zakresie zabezpieczenia środków na wkład własny, wydatki niekwalifikowalne oraz wydatki na utrzymanie projektu zostały wskazane w zał. nr 5 Instrukcja wypełniania formularza wniosku, sekcja IX dodatkowe informacje, blok – Sytuacja finansowa ostatecznego Odbiorcy i wykonalność finansowa przedsięwzięcia.
Zasady obliczania rekompensaty powinny zostać wskazane w umowie przewozowej, tj. Załączniku nr 6 do WoOPW „Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym”. Na etapie składania WoOPW dodatkowe dokumenty w tym zakresie nie są wymagane.
Informujemy, że w rozumieniu warunków konkursu oraz kryterium merytorycznego I stopnia nr 6 pn. „Utrzymanie istniejących lub utworzenie nowych linii” wydłużenie istniejącej linii musi wynosić co najmniej 30% jej obecnej długości na dzień złożenia wniosku. Ww. kryterium należy interpretować dosłownie – jako wydłużenie długości istniejącej linii co najmniej o 30%. W zależności od przyjętych przez Wnioskodawcę założeń w ramach planowanej inwestycji, dopuszczalne jest wydłużenie trasy w km pomiędzy dwiema krańcowymi miejscowościami, o ile zostanie zachowany wymagany założeniami konkursu ww. warunek.
informujemy, iż zarówno nazwa inwestycji w tytule ,,Regulaminu (…)” Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) jak i w tytule ,,Ogłoszenia (…)” Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski] odnosi się do tej samej inwestycji w ramach komponentu E ,,Zielona inteligentna mobilność” w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności tj. Inwestycji: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy). W tytule ogłoszenia w nawiasie dodano określenie (pozamiejski) z uwagi na fakt, iż Konkurs dotyczy taboru autobusowego przeznaczonego wyłącznie do obsługi linii pozamiejskich, doprecyzowując w ten sposób nazwę inwestycji wynikającą z dokumentu KPO. Zarówno w ,,Regulaminie (….)” jak i w ,,Ogłoszeniu (…)” jako przedmiot Konkursu zostało wskazane wsparcie przedsięwzięć dotyczących zakupu zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG), wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania/tankowania (jeśli dotyczy), w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydy HEV/MHEV, hybrydy plug-in (PHEV) dla: 1. obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych; 2. wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Ad 1
Nie planuje się zmiany dokumentacji konkursowej w zakresie lokalizacji linii objętych wsparciem. Zgodnie zapisami ,,Regulaminu Konkursu (…)” wsparciem mogą zostać objęte przedsięwzięcia do obsługi wyłącznie pozamiejskich linii autobusowych.
Ad 2
Aby spełnić warunki kryterium ,,utworzenie nowej linii”, w wariancie minimum, musi nastąpić wydłużanie istniejącej trasy o przynajmniej 30% jej długości na dzień złożenia wniosku. Wprowadzenie dodatkowych kursów na istniejącej linii bez wydłużania jej trasy, nie może zostać uznane za spełnienie warunków kryterium.
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu, wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia dotyczące zakupu zero i niskoemisyjnego taboru dla obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych i/lub wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Zgodnie z opisem dodatkowego kryterium merytorycznego II stopnia nr 5 „Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski”, wsparciem mogą być objęte przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie będą objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Istotne jest zatem określenie przez Państwo, czy linie po których poruszał się będzie zakupiony w ramach przedsięwzięcia tabor, mają charakter pozamiejski.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące konkursu nr KPOD.09.05-IW.02-001/24, uprzejmie informuję, że w zgodnie z założeniami konkursu, tj. Regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem z planu rozwojowego, podmiotami upoważnionymi do składania aplikacji w ramach niniejszego naboru mogą być m.in. operatorzy publicznego transportu zbiorowego, zatem MKS w X może złożyć wniosek.
Zgodnie z Regulaminem konkursu wsparciem mogą zostać objęte Przedsięwzięcia dot.:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Mając na uwadze powyższe oraz zawarte informacje w pytaniu jak również w piśmie Ministerstwa Infrastruktury, Gmina X pełniąca role organizatora gminnych przewozów pasażerskich w porozumieniu z Miastem X w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego ma charakter komunikacji miejskiej z uwagi na realizowane przewozy w granicach miasta i gminy.
W związku z powyższym CUPT po wstępnej analizie stwierdza, że Gmina X nie spełnia kryteriów oraz warunków określonych w ramach naboru o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski].
Nie mniej jednak zachęcamy do przeprowadzenia szczegółowej analizy Przedsięwzięcia na podstawie Kryteriów horyzontalnych oraz szczegółowych stanowiących załącznik nr 4, 4a do Regulaminu konkursu w ramach przedmiotowego naboru.
Zgodnie z treścią przedmiotowego konkursu pn. „Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski]”, jest zawarta informacja, że Potencjalni Wnioskodawcy to:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Potencjalny Wnioskodawca to m.in. organizator publicznego transportu zbiorowego czyli w Państwa przypadku to „Miejskie Usługi Komunikacyjne w X” jako organizator publicznego transportu może ubiegać się o wsparcie tego Przedsięwzięcia w w/w konkursie. Niemniej jednak zwracamy uwagę, iż wsparcie może być udzielone wyłącznie na transport pozamiejski.
Linia utworzona 2 lata temu nie jest nowoutworzoną linią a istniejącą. W Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu, jest szczegółowo opisane uzasadnienie zakresu przedsięwzięcia do realizacji, w tym zarówno wyboru trasy istniejącej i trasy nowej.
Miejskie Usługi Komunikacyjne w X, podmiot, który powierzył lub planuje powierzyć świadczenie usług publicznych prywatnemu przedsiębiorcy zewnętrznemu, może udostępnić mu w celu świadczenia tych usług własny tabor. W przypadku, gdy wnioskodawca nie posiada własnego taboru, który mógłby udostępnić, może zakupić go z wykorzystaniem dofinansowania z KPO i następnie użyczyć spółce prywatnej.
Należy mieć na względzie zachowanie zgodności z przepisami regulującymi zasady powierzania świadczenia usług publicznych transportu zbiorowego oraz zasad wyliczania rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych. Operator powinien rozliczać się z organizatorem rekompensatą (zgodną z 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego). Zgodnie z formularzem wniosku o dofinansowanie – Sekcja X Oświadczenia – „Wnioskodawca oświadcza, że zobowiązuje się do całkowitego rozliczenia dofinansowania kosztów zakupu taboru udzielonego ze środków publicznych poprzez odpowiednie obniżenie kosztów amortyzacji taboru uwzględnianych w rekompensacie w umowach PSC, w ramach których wykorzystywany będzie tabor. Wnioskodawca oświadcza, że w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy PSC i nie zawarcia nowej umowy PSC pozwalającej na całkowite rozliczenie korzyści wynikającej z dofinansowania inwestycji taborowej w ramach rekompensaty, dokona całkowitego rozliczenia poprzez sprzedaż lub transfer taboru właściwemu organowi lub kolejnemu operatorowi po cenie rynkowej, z uwzględnieniem otrzymanej pomocy publicznej lub w inny, uzgodniony z organem udzielającym pomocy sposób, gwarantujący ostateczne rozliczenie dofinansowania.”
Umowa na świadczenie usług transportu publicznego powinna być zgodna z Ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Wskazana umowa stanowi załącznik nr 6 do Wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Umowa przewozowa musi obowiązywać co najmniej w okresie trwałości przedsięwzięcia. Wnioskodawca we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w sekcji X – Oświadczenia Wnioskodawcy oświadcza, iż tabor zakupiony w ramach niniejszego przedsięwzięcia będzie wykorzystywany na podstawie umów PSC przez minimum 5 lat na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pozamiejskiej. Jednocześnie, w przypadku, gdy umowa kończy się przed upływem tego okresu, należy mieć na względzie obowiązek kontynuacji zawartej umowy.
Jednocześnie informuję, że okres obowiązywania umowy PSC jest dodatkowo punktowany w ramach kryterium merytorycznego I stopnia nr 8 pn. Umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego (umowa PSC). Można uzyskać 4 pkt w przypadku, gdy czas obowiązywania aktualnej lub planowanej umowy PSC kończy się w latach 2025 – 2028 lub 6 pkt w przypadku gdy czas obowiązywania aktualnej lub planowanej umowy PSC kończy się po 2028 roku.
Operatorzy publicznego transportu zbiorowego, którzy realizują usługi przewozowe w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym mogą wnioskować o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność, Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski].
Niemniej jednak przedsięwzięcie w ramach którego zostanie złożony wniosek o wsparcie musi spełniać kryteria regulaminu konkursu Nr KPOD.09.05-IW.02-001/24, a więc zakupiony w ramach projektu tabor musi być wykorzystywany do realizacji połączeń pozamiejskich.
Definicja komunikacji miejskiej zawarta jest w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, który za komunikacje miejską uznaje gminne przewozy pasażerskie wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo miasta i gminy, miast, albo miasto i gminy sąsiadujących jeżeli zostało zawarte porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie. Jednocześnie informujemy, iż przekazane przez Państwa informacje nie pozwalają na bardziej precyzyjną odpowiedź.
Zgodnie z Regulaminem konkursu o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy,
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Przewoźnicy prywatni mieszczą się we wskazanym powyżej katalogu. Należy mieć na względzie zachowanie zgodności z przepisami regulującymi zasady powierzania świadczenia usług publicznych transportu zbiorowego oraz zasad wyliczania rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych. Operator powinien rozliczać się z organizatorem rekompensatą (zgodną z 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego). Zgodnie z formularzem wniosku o dofinansowanie – Sekcja X Oświadczenia – „Wnioskodawca oświadcza, że zobowiązuje się do całkowitego rozliczenia dofinansowania kosztów zakupu taboru udzielonego ze środków publicznych poprzez odpowiednie obniżenie kosztów amortyzacji taboru uwzględnianych w rekompensacie w umowach PSC, w ramach których wykorzystywany będzie tabor. Wnioskodawca oświadcza, że w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy PSC i nie zawarcia nowej umowy PSC pozwalającej na całkowite rozliczenie korzyści wynikającej z dofinansowania inwestycji taborowej w ramach rekompensaty, dokona całkowitego rozliczenia poprzez sprzedaż lub transfer taboru właściwemu organowi lub kolejnemu operatorowi po cenie rynkowej, z uwzględnieniem otrzymanej pomocy publicznej lub w inny, uzgodniony z organem udzielającym pomocy sposób, gwarantujący ostateczne rozliczenie dofinansowania”.
Ad 1 W ramach naboru pn.: ”E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0”, obowiązują uproszczone zasady przygotowania analiz. Wystarczające będzie w Sekcji X Oświadczenia we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem złożenie/zaznaczenie oświadczenia nr 6.
Ad 2 W przypadku, gdy okres obowiązywania umowy o świadczenie usług publicznych kończy się przed okresem realizacji przedsięwzięcia lub zakończeniem okresu trwałości przedsięwzięcia (5 lat od płatności końcowej), dopuszcza się złożenie zawartej umowy PSC we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem (dalej: WoOPW) w Załączniku 6. Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym i wskazanie w dokumentacji aplikacyjnej, że zobowiązują się Państwo do zawarcia umowy PSC na dalsze lata (wskazując okres trwania planowanej umowy) oraz oświadczają Państwo, że tabor zakupiony w ramach KPO, będzie wykorzystywany na podstawie umów PSC przez minimum 5 lat na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Ad 3 Zgodnie z kryterium obligatoryjnym „Zapewnienie środków na realizację i utrzymanie projektu” Ocena udokumentowania zapewnienia środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej, będzie podlegało ocenie, czy Beneficjent udokumentował najdalej na dzień złożenia ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie zapewnienie środków na wkład własny projektu, wydatki niekwalifikowalne tj. podatek VAT* oraz na utrzymanie projektu w całym okresie inwestycji podlegającym analizie finansowo-ekonomicznej i wykonalności finansowej (w tym również w okresie trwałości projektu). Kwoty wykazane w tych analizach znajdują odzwierciedlenie w zatwierdzonej wieloletniej prognozie finansowej organizatora transportu (wskazanie w WPF konkretnych kwot i pozycji, w których zabezpieczono środki na projekt).
*Podatek od towarów i usług (VAT) jest wydatkiem niekwalifikowalnym i nie może być finansowany ze środków RRF w ramach żadnej z inwestycji/przedsięwzięcia, niezależnie od możliwości lub braku możliwości jego odzyskania przez Wnioskodawcę. Możliwość odzyskiwania VAT przez podmiot ponoszący wydatki kwalifikowalne nie ma materialnego wpływu na kwestię rozliczeń przedsięwzięcia objętego wnioskiem o wsparcie, ponieważ VAT stanowi wydatek niekwalifikowalny w ramach niniejszego Konkursu.
Ad 4 Na podstawie zastosowanej przez Pana kalkulacji dla Gminy X, dopuszczalny poziom wsparcia przedsięwzięcia ze środków UE wynosi 85%.
Ad 5 Na podstawie zastosowanej przez Pana kalkulacji dla Gminy X oraz Gminy Y, dopuszczalny poziom wsparcia przedsięwzięcia ze środków UE wynosi 90%.
Przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym, nie są objęte wsparciem w ramach przedmiotowego naboru organizowanego przez CUPT.
Tak, wskazana w powyższym przykładzie spółka gminna może ubiegać się o wsparcie, przy spełnieniu warunku dot. transportu pozamiejskiego.
We wskazanym przez Państwa przypadku, wnioskodawcą/beneficjentem może być operator publicznego transportu zbiorowego.
Ad 1 Zgodnie z Regulaminem konkursu o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy,
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Przewoźnicy prywatni mieszczą się we wskazanym powyżej katalogu. Należy mieć na względzie zachowanie zgodności z przepisami regulującymi zasady powierzania świadczenia usług publicznych transportu zbiorowego oraz zasad wyliczania rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych. Operator powinien rozliczać się z organizatorem rekompensatą (zgodną z 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego). Zgodnie z formularzem wniosku o dofinansowanie – Sekcja X Oświadczenia – „Wnioskodawca oświadcza, że zobowiązuje się do całkowitego rozliczenia dofinansowania kosztów zakupu taboru udzielonego ze środków publicznych poprzez odpowiednie obniżenie kosztów amortyzacji taboru uwzględnianych w rekompensacie w umowach PSC, w ramach których wykorzystywany będzie tabor. Wnioskodawca oświadcza, że w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy PSC i nie zawarcia nowej umowy PSC pozwalającej na całkowite rozliczenie korzyści wynikającej z dofinansowania inwestycji taborowej w ramach rekompensaty, dokona całkowitego rozliczenia poprzez sprzedaż lub transfer taboru właściwemu organowi lub kolejnemu operatorowi po cenie rynkowej, z uwzględnieniem otrzymanej pomocy publicznej lub w inny, uzgodniony z organem udzielającym pomocy sposób, gwarantujący ostateczne rozliczenie dofinansowania.”
Ad 2 Umowa na świadczenie usług transportu publicznego powinna być zgodna z Ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Wskazana umowa stanowi załącznik nr 6 do Wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Umowa przewozowa musi obowiązywać co najmniej w okresie trwałości przedsięwzięcia. Wnioskodawca we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w sekcji X – Oświadczenia Wnioskodawcy oświadcza, iż tabor zakupiony w ramach niniejszego przedsięwzięcia będzie wykorzystywany na podstawie umów PSC przez minimum 5 lat na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pozamiejskiej. Jednocześnie, w przypadku, gdy umowa kończy się przed upływem tego okresu, należy mieć na względzie obowiązek kontynuacji zawartej umowy.
Jednocześnie informuję, że okres obowiązywania umowy PSC jest dodatkowo punktowany w ramach kryterium merytorycznego I stopnia nr 8 pn. Umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego (umowa PSC). Można uzyskać 4 pkt w przypadku, gdy czas obowiązywania aktualnej lub planowanej umowy PSC kończy się w latach 2025 – 2028 lub 6 pkt w przypadku gdy czas obowiązywania aktualnej lub planowanej umowy PSC kończy się po 2028 roku.
Ad 3 Zawarcie umowy PSC na okres krótszy niż okres trwałości przedsięwzięcia nie wyklucza wnioskodawcy z ubiegania się o dofinansowanie w niniejszym konkursie. Wnioskodawca we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w sekcji X – Oświadczenia Wnioskodawcy oświadcza, iż tabor zakupiony w ramach niniejszego przedsięwzięcia będzie wykorzystywany na podstawie umów PSC przez minimum 5 lat na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pozamiejskiej. To po stronie Wnioskodawcy ciąży odpowiedzialność zapewnienia ciągłości zawartej umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie transportu publicznego.
Uprzejmie informujemy, że w ramach konkursu KPOD.09.05-IW.02-001/24 nie została określona minimalna ani maksymalna kwota o jaką można wnioskować.
Zgodnie z zasadami konkursu E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0 jak i postanowieniami Umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem, finansowanie inwestycji prowadzone jest w formie refundacji (dofinansowanie) – należy przez to rozumieć wsparcie bezzwrotne przekazane OOW, w celu pokrycia poniesionych wydatków kwalifikowalnych (w części lub całości). Ostateczny Odbiorca Wsparcia (OOW) ma prawo realizować przedsięwzięcie w oparciu o zaliczki – należy przez to rozumieć wsparcie przekazane OOW jednorazowo, lub w kilku transzach na podstawie zawartej z CUPT umowy, z obowiązkiem rozliczenia zgodnie z przepisami prawa krajowego i unijnego oraz zawartą umową.
Zgodnie z § 2 ust. 2 Regulaminu konkursu, o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy,
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Zatem firma transportowa nie będąca operatorem publicznego transportu zbiorowego nie może ubiegać się o wsparcie w ramach konkursu.
Zgodnie z Regulaminem konkursu potencjalnymi wnioskodawcami są:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Zgodnie z powyższym:
- Ad 1 O objęcie wsparciem może ubiegać się gmina będąca organizatorem publicznego transportu zbiorowego, którego operatorem jest firma prywatna.
- Ad 2 O objęcie wsparciem może ubiegać się firma prywatna będąca operatorem publicznego transportu zbiorowego.
Niemniej jednak przedsięwzięcie w ramach którego zostanie złożony wniosek o wsparcie musi spełniać kryteria regulaminu konkursu Nr KPOD.09.05-IW.02-001/24, w tym zakupiony w ramach projektu tabor musi być wykorzystywany do realizacji połączeń pozamiejskich.
Zgodnie z treścią przedmiotowego konkursu pn. „Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski]”, jest zawarta informacja, że Potencjalni Wnioskodawcy to:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Potencjalny Wnioskodawca to m.in. organizator publicznego transportu zbiorowego czyli w Państwa przypadku to „Międzygminne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne X Sp. o. o. w X” jako organizator publicznego transportu może ubiegać się o wsparcie tego Przedsięwzięcia w ww. konkursie.
Przedmiotem konkursu jest wsparcie dla obsługi pozamiejskich linii autobusowych. Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski. Wsparciem objęte są przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym – zgodnie z zapisami w Załączniku 6 do Regulaminu – Warunki Konkursu.
Zgodnie z zapisami Załącznika 6 do Regulaminu Konkursu Nr KPOD.09.05-IW.02-001/24, w ramach: Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski], wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia dotyczące zakupu zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG), wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania/tankowania (jeśli dotyczy).
W związku z powyższym, istnieje możliwość kwalifikowania stacji ładowania dla pojazdów z napędem CNG w ramach przedmiotowego konkursu.
Przedmiotem konkursu jest wsparcie dla obsługi pozamiejskich linii autobusowych. Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia musi mieć charakter pozamiejski. Wsparciem objęte są przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym – zgodnie z zapisami w Załączniku 6 do Regulaminu – Warunki Konkursu.
O ile spełniony jest ww. warunek wsparcie w ramach konkursu mogą się ubiegać operatorzy publicznego transportu zbiorowego, a więc Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o w X wydaje się wpisywać w katalog potencjalnych odbiorców wsparcia.
Zgodnie z załącznikiem 6 do Regulaminu konkursu pn. Warunki konkursu, kosztem kwalifikowalnym może być:
- koszt dodatkowej gwarancji w umowie kupna-sprzedaży z dostawcą pojazdu elektrycznego, a jeśli dostawa baterii jest objęta inną umową, również w umowie kupna-sprzedaży baterii na cały okres trwałości przedsięwzięcia, określony przepisami ogólnymi, płatne z góry w momencie rozliczenia dostawy z tytułu tychże umów kupna-sprzedaży, przed datą wniosku o płatność końcową.
- zakup usług w zakresie obsługi ładowania, konserwacji i napraw baterii, koszty takiego pakietu usługowego w całym okresie trwałości przedsięwzięcia określonego przepisami ogólnymi płatne z góry przed datą wniosku o płatność końcową.
Podsumowując, kosztem kwalifikowalnym może być koszt dodatkowej gwarancji na autobusy elektryczne, w tym baterii, jak również koszt przeglądów w okresie 5 lat liczonym od dnia otrzymania ostatniej płatności w ramach przedsięwzięcia, jednakże płatność za ww. wydatki nie może nastąpić później niż w okresie kwalifikowalności wydatków.
Zgodnie z pkt 2 dodatkowych kryteriów merytorycznych II stopnia dot. trwałości przedsięwzięcia:
„Sprawdzane jest zachowanie przez przedsięwzięcie zasady trwałości.
- Zobowiązanie (oświadczenie) wnioskodawcy do zachowania własności zakupionego środka trwałego (taboru) przez minimum 5 lat.
- Zobowiązanie (oświadczenie) wnioskodawcy, iż tabor zakupiony w ramach KPO, będzie wykorzystywany na podstawie umów PSC przez minimum 5 lat na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Zgodnie z ww. kryterium wnioskodawca zobowiązany jest do zachowania trwałości zakupionego taboru. Ponadto w okresie trwałości zakupiony tabor będzie musiał być wykorzystywany na podstawie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego (PSC) na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Dlatego też istnieje możliwość wydzierżawienia zakupionego z udziałem wsparcia taboru, jeżeli stanowiło to będzie element umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego (PSC).
Należy mieć na względzie zachowanie zgodności z przepisami regulującymi zasady powierzania świadczenia usług publicznych transportu zbiorowego oraz zasad wyliczania rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych. Operator powinien rozliczać się z organizatorem rekompensatą (zgodną z 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego). Zgodnie z formularzem wniosku o dofinansowanie – Sekcja X Oświadczenia – „Wnioskodawca oświadcza, że zobowiązuje się do całkowitego rozliczenia dofinansowania kosztów zakupu taboru udzielonego ze środków publicznych poprzez odpowiednie obniżenie kosztów amortyzacji taboru uwzględnianych w rekompensacie w umowach PSC, w ramach których wykorzystywany będzie tabor. Wnioskodawca oświadcza, że w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy PSC i nie zawarcia nowej umowy PSC pozwalającej na całkowite rozliczenie korzyści wynikającej z dofinansowania inwestycji taborowej w ramach rekompensaty, dokona całkowitego rozliczenia poprzez sprzedaż lub transfer taboru właściwemu organowi lub kolejnemu operatorowi po cenie rynkowej, z uwzględnieniem otrzymanej pomocy publicznej lub w inny, uzgodniony z organem udzielającym pomocy sposób, gwarantujący ostateczne rozliczenie dofinansowania.”
Umowa na świadczenie usług transportu publicznego powinna być zgodna z Ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Wskazana umowa stanowi załącznik nr 6 do Wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Umowa przewozowa musi obowiązywać co najmniej w okresie trwałości przedsięwzięcia. Wnioskodawca we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w sekcji X – Oświadczenia Wnioskodawcy oświadcza, iż tabor zakupiony w ramach niniejszego przedsięwzięcia będzie wykorzystywany na podstawie umów PSC przez minimum 5 lat na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pozamiejskiej. Jednocześnie, w przypadku, gdy umowa kończy się przed upływem tego okresu, należy mieć na względzie obowiązek kontynuacji zawartej umowy.
Zgodnie z opisem kryterium merytorycznym II stopnia nr 5 „Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski”, wsparciem mogą być objęte przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie będą objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Istotne jest zatem określenie z Państwa strony, czy organizowane przewozy wpisują się w ww. definicję z ustawy. Jeśli świadczone przez Państwa przewozy nie wpisują się w ww. definicję z ustawy o ptz, możliwe jest spełnienie kryterium nr 5.
Zgodnie z Regulaminem konkursu potencjalnymi wnioskodawcami są:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
W ogłoszonym naborze nie występują ograniczenia dla podmiotów z uwagi na strukturę własności udziałów w spółkach z .o.o., warunkiem niezbędnym do ubiegania się o wsparcie w ramach naboru jest spełnienie przez wymienione spółki warunku bycia operatorem publicznego transportu zbiorowego.
Jeżeli firma transportowa posiada status operatora publicznego transportu zbiorowego i działa na podstawie umowy PSC, istnieje możliwość złożenia kilku wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem przez tego samego Wnioskodawcę, odrębnie dla każdej grupy rodzaju napędów.
Należy mieć na względzie zachowanie zgodności z przepisami regulującymi zasady powierzania świadczenia usług publicznych transportu zbiorowego oraz zasad wyliczania rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych. Operator powinien rozliczać się z organizatorem rekompensatą (zgodną z 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego). Zgodnie z formularzem wniosku o dofinansowanie – Sekcja X Oświadczenia – „Wnioskodawca oświadcza, że zobowiązuje się do całkowitego rozliczenia dofinansowania kosztów zakupu taboru udzielonego ze środków publicznych poprzez odpowiednie obniżenie kosztów amortyzacji taboru uwzględnianych w rekompensacie w umowach PSC, w ramach których wykorzystywany będzie tabor. Wnioskodawca oświadcza, że w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy PSC i nie zawarcia nowej umowy PSC pozwalającej na całkowite rozliczenie korzyści wynikającej z dofinansowania inwestycji taborowej w ramach rekompensaty, dokona całkowitego rozliczenia poprzez sprzedaż lub transfer taboru właściwemu organowi lub kolejnemu operatorowi po cenie rynkowej, z uwzględnieniem otrzymanej pomocy publicznej lub w inny, uzgodniony z organem udzielającym pomocy sposób, gwarantujący ostateczne rozliczenie dofinansowania.”
W odpowiedzi na pytanie, uprzejmie informuję, iż w ramach naboru E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0, nie ma możliwości dofinansowania zakupu autobusu przeznaczonego do przewozu dzieci szkolnych.
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu § 2 Przedmiot Konkursu ust. 2, o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać: organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy; operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Zgodnie z powyższym, o wsparcie mogą się ubiegać organizatorzy/operatorzy publicznego transportu zbiorowego, którzy realizują przewozy pozamiejskie o charakterze użyteczności publicznej. Autobus przeznaczony do przewozu dedykowanej grupy osób, w tym transport szkolny (w celu dowozu uczniów do szkół, na wycieczki i wyjazdy szkolne) nie jest przeznaczony do realizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej. W związku z powyższym przedsięwzięcie, którego zakres dotyczyłby ww. usług nie spełni kryteriów wyboru, co w konsekwencji oznacza, że nie uzyska wsparcia w ramach inwestycji E 1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0.
Aktualnie nie prowadzimy naboru na tego typu zadania. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie głównej CUPT.
Zgodnie z Regulaminem konkursu § 2 Przedmiot Konkursu ust. 6, maksymalny okres kwalifikowalności wydatków obejmuje okres od 01.02.2020 r. do 30.06.2026 r. W związku z powyższym, istnieje możliwość refundacji wydatków kwalifikowalnych poniesionych przed złożeniem wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem, jednakże wydatki te, nie mogą być poniesione przed dniem 01.02.2020 r. i nie później niż do dnia zakończenia okresu kwalifikowalności – 30.06.2026 r.
Definicje: „transport pozamiejski” i „transport podmiejski” – przytoczone definicje nie odnoszą się do aktu prawnego, są używane jedynie w słowniku języka polskiego.
Zgodnie z treścią ogłoszenia oraz Regulaminem Konkursu pn. „Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) [pozamiejski]”, przedmiotem konkursu jest wsparcie dla obsługi pozamiejskich linii autobusowych. Zgodnie z kryterium merytorycznym II stopnia, kryterium specyficzne dla przedsięwzięcia: „5. Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski. Wsparciem objęte są przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie podmiejskim. Nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.” Nie są zatem objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w powyższym artykule ustawy.
W celu ustalenia, czy przewozy Gminy X, Miasta na prawach powiatu mogą być objęte wsparciem należy wykluczyć możliwość zakwalifikowania tych przewozów jako komunikacji miejskiej. W związku z powyższym Gmina X, Miasto na prawach powiatu, powinna samodzielnie określić, czy wykonywane przez nią przewozy autobusowe wypełniają swoim zakresem charakter przewozów miejskich, czy pozamiejskich na podstawie analizy przesłanek ww. przepisów ustawy. Można zastosować stanowisko Ministra Infrastruktury, wypracowane na gruncie stosowania Ustawy o FRPA, dotyczące m.in. Rozróżnienia komunikacji miejskiej od pozamiejskiej (z uwagi na fakt, że ww. Ustawy o FRPA nie stosuje się do przewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej- art. 1 ust. 2 Ustawy o FRPA).
Ministerstwo Infrastruktury na swojej stronie wskazało, że:
- jeżeli przewozy realizowane są na terenie gminy, będącej gminą miejsko-wiejską, a organizatorem jest gmina miejsko-wiejska – nie mają one charakteru komunikacji miejskiej. Są to gminne przewozy pasażerskie;
- jeżeli chodzi o porozumienie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 gdy zadania organizatora wykonuje prezydent miasta wówczas przewozy będą miały charakter komunikacji miejskiej;
- w przypadku gdy przebieg linii przewiduje przystanki w mieście ale punkt początkowy/końcowy będzie ona miała w miejscowości wiejskiej, są to przewozy pomiędzy dwoma gminami, zatem z mocy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym są to przewozy powiatowe, dla których zadania organizatora wykonuje starosta (Należy jednak wskazać, że przewozy na takiej linii komunikacyjnej może organizować prezydent miasta w porozumieniu, o którym mowa a art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z sąsiednia gminą i wtedy będą one miały charakter komunikacji miejskiej).
W odpowiedzi na zadane pytanie informujemy, iż zgodnie z Regulaminem konkursu wsparciem mogą zostać objęte Przedsięwzięcia dotyczące zakupu nowego zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG) w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydowego HEV/MHEV, hybrydowego plug-in (PHEV), dla:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących; pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Natomiast o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy,
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
W WoOPW można wskazać podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych. Wówczas to ten podmiot płaci za faktury oraz zabezpiecza środki – na wkład własny i wydatki niekwalifikowalne w ramach przedsięwzięcia (faktury za zakup taboru i ewentualne inne koszty).
W kwestii zakupu taboru, OOW w pierwszej kolejności przygotowuje opis przedmiotu zamówienia (opz) na tabor (w przypadku taboru autobusów elektrycznych również opz na stacje ładowania) w którym precyzuje swoje konkretne zapotrzebowanie, proporcjonalne do jego celu (chociażby wskazuje pojemność autobusu). Następnie gdy OOW będzie posiadał pełną dokumentację niezbędną do wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wszczyna przedmiotowe postępowanie. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu, OOW podpisuje umowę z wybranym wykonawcą na zakup taboru (w przypadku taboru elektrycznego, również na stację ładownia). Te kroki można podejmować zarówno przed złożeniem WoOPW jak i trakcie oceny przedmiotowego wniosku przez JW. Proszę mieć na względzie, że ocena stanu przygotowania przedsięwzięcia do realizacji jest oceniana (punktowana) w ramach kryterium merytorycznego I stopnia nr 7 „Przygotowanie przedsięwzięcia do realizacji”.
W celu udowodnienia trwałości finansowej należy wskazać w USW, w jaki sposób zabezpieczone zostały wystarczające środki na utrzymanie projektu w okresie 15 lat. Należy wskazać, w jakiej pozycji WPF (dokument stanowi załącznik nr 2 do WoOPW) zabezpieczono środki na funkcjonowanie transportu publicznego. Szczegółowe informację w zakresie zabezpieczenia środków na wkład własny, wydatki niekwalifikowalne oraz wydatki na utrzymanie projektu zostały wskazane w zał. nr 5 Instrukcja wypełniania formularza wniosku – sekcja IX dodatkowe informacje blok – Sytuacja finansowa ostatecznego Odbiorcy i wykonalność finansowa przedsięwzięcia.
Zachęcam również do zapoznania się z załącznikami w zakładce „Dokumenty”.
Jak również zakładki „Pytania i odpowiedzi”, gdzie publikowane są pytania i odpowiedzi potencjalnych wnioskodawców.
W odpowiedzi na zadane pytanie informujemy, iż zgodnie z Regulaminem konkursu wsparciem mogą zostać objęte Przedsięwzięcia dotyczące zakupu nowego zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG) w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydowego HEV/MHEV, hybrydowego plug-in (PHEV), dla:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
natomiast objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy,
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Mając na uwadze powyższe oraz, że Gmina X chce pozyskać dofinansowanie jako organizator, przekazanie taboru operatorowi może nastąpić na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych lub na podstawie innej umowy (np. użyczenia, najmu albo dzierżawy ). Czas obowiązywania takiej umowy nie może być dłuższy niż czas obowiązywania umowy o świadczenie usług publicznych. Konieczne jest wówczas wyraźne powiązanie zawieranej umowy z zawartą przez organizatora z operatorem umową o świadczenie usług publicznych.
Dodatkowo informujemy, że w celu określenia deficytowości linii należy dokonywać analizy uwzględniając pełen rok kalendarzowy.
Ad 1 i Ad 2: Zgodnie z warunkami konkursu (załącznik 6 do Regulaminu konkursu) wsparciem objęte mogą zostać przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. W niniejszej sprawie należy ustalić czy przewozy Gminy X spełniają przesłanki określone w art. 4 ust. 1 pkt 4 tj. czy przewozy te są:
- gminnymi przewozami pasażerskimi, wykonywanymi w granicach administracyjnych miasta, albo miasta i gmin, miast albo miast i gmin sąsiadujących oraz
- czy zawarte zostało porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Łączne spełnienie obu ww. przesłanek prowadzi do stwierdzenia, że jest to komunikacja miejska, która zgodnie z Kryteriami Konkursu nie kwalifikuje się do otrzymania wsparcia. Brak zaistnienia którejkolwiek przesłanki – prowadzi do uznania, że nie jest to komunikacja miejska – a contrario – jako pozamiejska, ma możliwość otrzymania wsparcia w ramach konkursu.
Ad 3: W przypadku potwierdzenia warunku o pozamiejskim charakterze linii, lokalizacja przystanku/ów w mieście nie dyskwalifikuje przedsięwzięcia. Jednakże należy zwrócić uwagę że utworzone lub uwzględnione już istniejące przystanki nie mogą stanowić przystanków początkowych lub końcowych na trasie.
Ad 4: Zgodnie z warunkami konkursu (załącznik 6 do Regulaminu konkursu) wsparciem może zostać objęty:
- Zakup nowych autobusów niskoemisyjnych, w tym zasilanych olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI).
- Zakup nowych autobusów zeroemisyjnych.
- Budowa, zakup i instalacja stałych elementów infrastruktury technicznej i wyposażenia służących i niezbędnych do ładowania baterii autobusów zakupionych w ramach przedsięwzięcia.
W związku z powyższym, budowa infrastruktury polegającej na powstaniu dworca autobusowego nie jest objęta wsparciem w ramach ogłoszonego konkursu.
Ad 5: Zgodnie z Regulaminem konkursu Wnioskodawcą mogą być:
- Organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy.
- Operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Biorąc pod uwagę, iż został założony Związek Powiatowo-Gminny Powiatu X, któremu Gmina X przekazała zarzadzanie transportem zbiorowym proponujemy rozważenie wnioskowania o objęcie przedsięwzięcia wsparciem przez Związek Powiatowo-Gminny.
Zgodnie z § 2 ust. 2 Regulaminu konkursu:
O objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy,
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
W związku z powyższym w ramach niniejszego konkursu nie ma możliwości zakupu busa/autobusu przeznaczonego do przewozu uczniów.
O objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy,
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
W związku z powyższym w ramach niniejszego konkursu nie ma możliwości zakupu autobusu przeznaczonego do przewozu dzieci do przedszkoli oraz szkół.
Zgodnie z opisem dodatkowego kryterium merytorycznego II stopnia nr 5 „Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski”, wsparciem mogą być objęte przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim.
Nie będą objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Aby kryterium zostało spełnione, muszą być świadczone gminne przewozy pasażerskie, które nie są komunikacją miejską w świetle przywołanej ustawy.
Jeśli powyższy warunek zostanie spełniony, tj. przewozy nie są realizowane w ramach komunikacji miejskiej w myśl zapisów ustawy i jednocześnie linia przekracza granice administracyjne miasta, nie dyskwalifikuje to przedsięwzięcia z konkursu.
Natomiast opisany przez Państwa przypadek wskazuje że linia jest w systemie ZTM co wskazuje na jej miejski charakter, w związku z tym tabor obsługujący linie miejskie objęte systemem ZTM i takiej sytuacji nie może być dofinansowany w ramach przedmiotowego konkursu (o ile jest taki stan faktyczny).
Regulamin konkursu wskazuje że o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy oraz
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
W związku z tym, w Państwa przypadku wnioskodawcą może być gmina.
Zakład Komunalny sp. z o.o. może być wskazany we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem jako podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych. Wówczas to ten podmiot płaci za faktury oraz zabezpiecza na środki – na wkład własny i wydatki niekwalifikowalne w ramach przedsięwzięcia (faktury za zakup taboru i ewentualne inne koszty).
W odpowiedzi na zadane pytanie informujemy, że Regulamin konkursu nie określa minimalnej długości czasu trwania umowy o świadczenie usług publicznych w transporcie zbiorowym umożliwiającej udział w konkursie. Umowa spełniając warunki konkursu powinna być zawarta na zasadach i na okres przewidziany właściwymi przepisami prawa, tj. Ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.
Ad 1: KOP może wezwać do uzupełnienia w ramach przedmiotowego kryterium na etapie oceny.
Ad 2: Jeśli beneficjentem jest:
1) Jednostka samorządu terytorialnego, należy przedłożyć:
- Zatwierdzony budżet wraz z opinią RIO na bieżący rok; jeśli dokumenty te nie są dostępne na moment składania wniosku, należy przedstawić projekt budżetu.
- Dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie przedsięwzięcia , tj. zatwierdzona wieloletnia prognoza finansowa oraz inne dokumenty (jeśli dotyczy).
2) Operator, przygotowuje standardowe sprawozdania finansowe:
- Sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych), sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości za ostatnie 3 lata obrachunkowe.
- Dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie przedsięwzięcia m.in. promesa kredytowa, wyciąg z rachunku bankowego potwierdzającego środki na rachunku, lokata bankowa, uchwała zarządu.
Odpowiadając na Państwa pytanie, możliwe jest ustanowienia zabezpieczenia w postaci zaciągniętego kredytu na wkład własny w ramach przedsięwzięcia, w takiej sytuacji należy przedłożyć promesę bankową.
W odpowiedzi na pytanie, uprzejmie informuję, iż zgodnie z dokumentacją konkursową, kryteriami merytorycznymi II stopnia (pkt. 5), nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy o ptz.
Tym samym, w celu ustalenia, czy przewozy przedmiotowej gminnej spółki transportowej mogą być objęte wsparciem, należy wykluczyć możliwość zakwalifikowania tych przewozów jako komunikacji miejskiej.
W celu wykluczenia przewozów gminnej spółki transportowej z definicji komunikacji miejskiej należy ustalić, czy:
- Przewozy te są gminnymi przewozami pasażerskimi wykonywanymi w granicach administracyjnych miasta, albo miasta i gmin, miast albo miast i gmin sąsiadujących oraz
- Zawarte zostało porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Łączne spełnienie obu ww. przesłanek prowadzi do stwierdzenia, że jest to komunikacja miejska. Brak zaistnienia którejkolwiek przesłanki – prowadzi do uznania, że przewozy nie mieszczą się w definicji z Ustawy ptz i tym samym mają charakter pozamiejski.
Ad 1: Gminny przewóz jest to przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych jednej gminy lub gmin sąsiadujących, które zawarły stosowne porozumienie lub które utworzyły związek międzygminny; inne niż przewozy powiatowe, powiatowo- gminne, metropolitalne, wojewódzkie i międzywojewódzkie (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ptz).
W celu ustalenia czy przewóz gminnej spółki transportowej wypełnia definicję gminnego przewozu, należy potwierdzić wszystkie przesłanki zawarte w tej definicji tj.:
- przewóz osób;
- w ramach transportu zbiorowego;
- w granicach administracyjnych gminy lub gmin sąsiadujących – ( należy ustalić przebieg trasy w oparciu o porozumienie zawarte przez gminna spółkę transportową – jeżeli z porozumienia wynikać będzie, że transport jest świadczony na terenie gminy lub gmin sąsiadujących – przesłankę gminnego przewozu z definicji należy uznać na spełnioną;
- zawarcie porozumienia.
Jeżeli spełnione zostały przesłanki 1-4 powyżej – mamy do czynienia ze spełnieniem przesłanki nr 1 ) z definicji komunikacji miejskiej, przy czym w przesłance nr 3, która odnosi się do gmin (w granicach administracyjnych gminy lub gmin sąsiadujących) musi znaleźć się informacja, iż dane przewozy są wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo miasta i gminy, miast albo miast i gmin sąsiadujących. Jak wskazano powyżej, w celu zakwalifikowania danego przewozu do komunikacji miejskiej konieczne jest dodatkowe spełnienie przesłanki nr 2) z definicji komunikacji miejskiej tj. porozumienie lub utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Ad 2: Stroną porozumienia zawartego w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego każdorazowo powinno być miasto albo miasta i gminy, miasta, albo miasta i gminy sąsiadujące. W przypadku, gdy zawarte zostało porozumienie przez ww. podmioty – przesłankę można uznać za spełnioną. Natomiast w przypadku, gdy nie stwierdzi się zawarcia porozumienia przez ww. podmioty – przesłankę należy uznać za niespełnioną.
Spełnienie łącznie obu ww. przesłanek prowadzi do stwierdzenia, że jest to komunikacja miejska, która zgodnie z Kryteriami Konkursu nie kwalifikuje się do otrzymania wsparcia. Brak zaistnienia którejkolwiek przesłanki – prowadzi do uznania, że nie jest to komunikacja miejska lecz pozamiejska, zatem ma możliwość otrzymania wsparcia w ramach konkursu.
W ramach naboru pn.: „E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) 2.0”, informujemy, że zgodnie z Regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem z planu rozwojowego (dalej: Regulamin), o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Wobec powyższego, Regulamin przewiduje możliwość ubiegania się o wsparcie przez operatora publicznego transportu zbiorowego, który zawarł z organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, na linii komunikacyjnej określonej w umowie.
Jednocześnie podkreślę, że zgodnie z Regulaminem przedmiotem Konkursu jest zakup nowego zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG) w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydowego HEV/MHEV, hybrydowego plug-in (PHEV), dla:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych,
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Kluczowym zagadnieniem jest rozróżnienie pomiędzy podmiejskim charakterem przewozów a pozamiejskim (o którym mowa w Regulaminie i które to są kwalifikowane/dopuszczone).
Zgodnie z opisem dodatkowego kryterium merytorycznego II stopnia nr 5 „Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski”, wsparciem mogą być objęte przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie będą objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Aby kryterium zostało spełnione, muszą być świadczone gminne przewozy pasażerskie, które nie są komunikacją miejską w świetle przywołanej ustawy.
W przypadku ubiegania się o wsparcie zakupu taboru różnej pojemności np. autobusów standardowych 12-metrowych oraz minibusów, ale o jednym rodzaju napędu (np. wszystkie elektryczne) można zawrzeć wszystko w jednym wniosku o objęcie wsparciem.
Zgodnie z załącznikiem nr 2 do wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem należy przedstawić dokumenty potwierdzające kondycję finansową Wnioskodawcy oraz stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie przedsięwzięcia tj.:
Podmioty przygotowujące standardowe sprawozdania finansowe:
2.3 Sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych), sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości za ostatnie 3 lata obrachunkowe – plik PDF.
2.4 Dokumenty stanowiące o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację i utrzymanie przedsięwzięcia (Przedmiotowy wykaz dowodów ma formę katalogu otwartego.) – plik PDF.
W ramach dokumentów potwierdzających zabezpieczenie środków na wkład własny i wydatki niekwalifikowalne, mogą być:
- środki własne zgromadzone na rachunku bankowym,
- może to być również promesa czy preferencyjna pożyczka instrumentów zwrotnych,
nie jest wymagana podpisana umowa kredytowa.
Na Wnioskodawcy ciąży obowiązek udokumentowania i potwierdzenia poprzez przedłożenie stosowych informacji i dokumentów o zapewnieniu środków na utrzymanie przedsięwzięcia. Przedmiotowe informacje, określające sposób realizacji tego zakresu, powinien być opisany w Uproszczonym Studium Wykonalności, wraz ze wskazaniem w ramach jakich wydatków zostały ujęte ww. środki na realizację i utrzymanie przedsięwzięcia.
W celu udowodnienia trwałości finansowej należy wskazać w USW, w jaki sposób zabezpieczone zostały wystarczające środki na utrzymanie projektu w okresie 15 lat (tj. okresie wyliczenia wskaźnika redukcji emisji). Należy wskazać, w jakiej pozycji WPF (dokument stanowi załącznik nr 2 do WoOPW) przez organizatora zabezpieczono środki na funkcjonowanie transportu publicznego. Szczegółowe informację w zakresie zabezpieczenia środków na wkład własny, wydatki niekwalifikowalne oraz wydatki na utrzymanie projektu zostały wskazane w zał. nr 5 Instrukcja wypełniania formularza wniosku, sekcja IX dodatkowe informacje, blok – Sytuacja finansowa ostatecznego Odbiorcy i wykonalność finansowa przedsięwzięcia.
Zasady obliczania rekompensaty powinny zostać wskazane w umowie przewozowej, tj. Załączniku nr 6 do WoOPW „Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym”, która w takiej sytuacji jest dokumentem obligatoryjnym.
Ad 1: Zgodnie z opisem kryterium merytorycznego I stopnia nr 6 pn. „Utrzymanie istniejących lub utworzenie nowych linii” ocenie podlega, czy zakupiony w ramach przedsięwzięcia tabor będzie obsługiwał nową linię autobusową i / lub będzie wykorzystany do wymiany taboru na wybranych liniach zagrożonych likwidacją, obsługiwanych przez przestarzały tabor autobusowy (diesel) lub inny. Mając na uwadze powyższe we wniosku należy wskazać wyłącznie te linie, na których zakupiony w ramach konkursu tabor będzie wykonywał przewozy.
Ad 2: Zgodnie z opisem dodatkowego kryterium merytorycznego II stopnia specyficznego dla przedsięwzięcia nr 3 pn. „Planowany przebieg taboru na obsługiwanej linii komunikacyjnej”, Wnioskodawca ma obowiązek utrzymania planowanej pracy eksploatacyjnej zakupionego taboru, nie mniejszej niż 70 tys. km/rok/szt., w okresie 5 lat od płatności końcowej. Jest to kryterium dostępowe (0/1) w związku z czym wymóg spełnienia ww. jest konieczny do objęcia przedsięwzięcia wsparciem, a potwierdzeniem zapewnienia utrzymania planowanej pracy eksploatacyjnej będzie oświadczenie Wnioskodawcy dołączone do wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Oświadczenie jest częścią wniosku, w module Oświadczenia. Ponadto, deklarowana w ww. oświadczeniu praca eksploatacyjna powinna być spójna z opisem przedsięwzięcia w Uproszczonym Studium Wykonalności (por. Załącznik 6 do Regulaminu) oraz z założeniami przyjętymi w arkuszu kalkulacyjnym, na potrzeby kalkulacji wskaźnika redukcji emisji (por. Załącznik 7 do Regulaminu). W przypadku niespełnienia wymaganego utrzymania planowanej pracy eksploatacyjnej na poziomie 70 tys. km/rok/szt., do czego Wnioskodawca się zobowiązał, istnieje ryzyko zwrotu wypłaconych środków, wraz odsetkami.
W odpowiedzi na pytanie, uprzejmie informuję, iż zgodnie z dokumentacją konkursową, kryteriami merytorycznymi II stopnia (pkt. 5), nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy o ptz.
Tym samym, w celu ustalenia, czy Miejski Zakład Komunikacji w X Sp. z o.o. może być objęty wsparciem, należy wykluczyć możliwość zakwalifikowania przewozów jako komunikacji miejskiej.
W celu wykluczenia przewozów z definicji komunikacji miejskiej należy ustalić, czy:
- przewozy te są gminnymi przewozami pasażerskimi wykonywanymi w granicach administracyjnych miasta, albo miasta i gmin, miast albo miast i gmin sąsiadujących oraz
- czy zawarte zostało porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Łączne spełnienie obu ww. przesłanek prowadzi do stwierdzenia, że jest to komunikacja miejska. Brak zaistnienia którejkolwiek przesłanki – prowadzi do uznania, że przewozy nie mieszczą się w definicji z Ustawy ptz i tym samym mają charakter pozamiejski.
Ad 1: Gminny przewóz jest to przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych jednej gminy lub gmin sąsiadujących, które zawarły stosowne porozumienie lub które utworzyły związek międzygminny; inne niż przewozy powiatowe, powiatowo- gminne, metropolitalne, wojewódzkie i międzywojewódzkie (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ptz).
W celu ustalenia czy przewóz wypełnia definicję gminnego przewozu, należy potwierdzić wszystkie przesłanki zawarte w tej definicji tj.:
- przewóz osób;
- w ramach transportu zbiorowego;
- w granicach administracyjnych gminy lub gmin sąsiadujących – ( należy ustalić przebieg trasy w oparciu o porozumienie zawarte przez Miejski Zakład Komunikacji w X Sp. z o.o. – jeżeli z porozumienia wynikać będzie, że transport jest świadczony na terenie gminy lub gmin sąsiadujących – przesłankę gminnego przewozu z definicji należy uznać na spełnioną;
- zawarcie porozumienia.
Jeżeli spełnione zostały przesłanki 1-4 powyżej – mamy do czynienia ze spełnieniem przesłanki nr 1 ) z definicji komunikacji miejskiej, przy czym w przesłance nr 3, która odnosi się do gmin (w granicach administracyjnych gminy lub gmin sąsiadujących) musi znaleźć się informacja, iż dane przewozy są wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo miasta i gminy, miast albo miast i gmin sąsiadujących. Jak wskazano powyżej, w celu zakwalifikowania danego przewozu do komunikacji miejskiej konieczne jest dodatkowe spełnienie przesłanki nr 2) z definicji komunikacji miejskiej tj. porozumienie lub utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Ad 2: Stroną porozumienia zawartego w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego każdorazowo powinno być miasto albo miasta i gminy, miasta, albo miasta i gminy sąsiadujące. W przypadku, gdy zawarte zostało porozumienie przez ww. podmioty – przesłankę można uznać za spełnioną. Natomiast w przypadku, gdy nie stwierdzi się zawarcia porozumienia przez ww. podmioty – przesłankę należy uznać za niespełnioną.
Spełnienie łącznie obu ww. przesłanek prowadzi do stwierdzenia, że jest to komunikacja miejska, która zgodnie z kryteriami Konkursu nie kwalifikuje się do otrzymania wsparcia. Brak zaistnienia którejkolwiek przesłanki – prowadzi do uznania, że nie jest to komunikacja miejska lecz pozamiejska, zatem ma możliwość otrzymania wsparcia w ramach konkursu.
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu § 2 Przedmiot Konkursu ust. 2, o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Istotne jest zatem określenie z Państwa strony, czy są Państwo organizatorem transportu zbiorowego w myśl powyższej definicji oraz zgodnie z definicją ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Wnioskodawca, który będzie miał statut organizatora publicznego transportu zbiorowego, może albo udostępnić zakupiony tabor operatorowi w celu świadczenia usług publicznych albo upoważnić operatora do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych (tym samym podmiot ten będzie odpowiedzialny za zakup taboru i jego rozliczenie) i zawrzeć z nim stosowne porozumienie regulujące zasady współpracy, rozliczenia itp. Do wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem należy wówczas dołączyć Załącznik nr 5 Upoważnienie/porozumienie w związku z upoważnieniem innego podmiotu do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych (dokumenty te powinny być załączone w przypadku realizacji przedsięwzięcia przez więcej niż jeden podmiot, o ile podmiot ten będzie ponosił/poniósł wydatki kwalifikowalne) oraz Załącznik nr 6 Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym. Jednocześnie należy mieć na uwadze zachowanie zgodności z przepisami regulującymi zasady powierzania świadczenia usług publicznych transportu zbiorowego oraz zasady wyliczania rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych.
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu § 2 Przedmiot Konkursu ust. 1, celem Konkursu jest wybór do objęcia wsparciem w ramach KPO przedsięwzięć dotyczących zakupu nowego zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG) w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydowego HEV/MHEV, hybrydowego plug-in (PHEV), dla:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
Ponadto zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu § 2 Przedmiot Konkursu ust. 2, o objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy;
- operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Istotne jest zatem określenie z Państwa strony, czy są Państwo organizatorem transportu zbiorowego w myśl powyższej definicji oraz zgodnie z definicją ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Nie ma przeciwskazań do złożenia Wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem przez gminę, która dotychczas nie była organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Jednakże należy mieć na uwadze, że na dzień złożenia Wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem gmina powinna mieć status organizatora publicznego transportu zbiorowego, tj. gminy, której powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między gminami – na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich, na obszarze gmin, które zawarły porozumienie.
Mając na uwadze powyższe, podkreślę, że o wsparcie mogą ubiegać się organizatorzy/operatorzy publicznego transportu zbiorowego, którzy realizują przewozy pozamiejskie o charakterze użyteczności publicznej. Autobus przeznaczony do przewozu dedykowanej grupy osób, w tym transport szkolny (w celu dowozu uczniów do szkół, na wycieczki i wyjazdy szkolne) nie jest przeznaczony do realizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej.
Uprzejmie informuję, że zgodnie z zapisami Załącznika nr 2 Regulaminu konkursu Nr KPOD.09.05-IW.02-001/24 pn. ,,Lista oraz zakres wymaganych załączników do wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem” obowiązek załączenia do wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem Deklaracji OOW dotyczącej zgodności z Ramową Dyrektywą Wodną 2000/60/we oraz braku oddziaływań na obszary Natura 2000 i na przyrodę dotyczy przedsięwzięć zawierających część infrastrukturalną lub przedsięwzięć z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
W sytuacji kiedy przedsięwzięcie obejmuje swym zakresem tylko zakup taboru, w tym przypadku autobusów niskoemisyjnych napędzanych dieslem spełniające normę minimum EURO VI, bez budowy infrastruktury, Wnioskodawca nie ma obowiązku składnia ww. Deklaracji.
Powyższe będzie wynikało z informacji zawartych we wniosku w części „Opis projektu”, „Zadania”, „Budżet projektu” , w związku z tym nie ma konieczności przedstawiania dodatkowych dowodów w tym zakresie.
Ad 1: W przypadku możliwości odzyskania podatku VAT przez wnioskodawcę możliwe jest zabezpieczenie środków na wydatki niekwalifikowalne w kwocie niższej, tj. pomniejszonej o kwotę podatku VAT planowanego do odzyskania. W takim przypadku należy zamieścić stosowne informacje we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem oraz udokumentować, np. składając stosowne oświadczenie.
Jednocześnie przypominamy, iż VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym i nie może być finansowany ze środków RRF w ramach żadnej z inwestycji/przedsięwzięcia, niezależnie od możliwości lub braku możliwości jego odzyskania przez Wnioskodawcę (str. 6 Sekcja V – Budżet projektu, Zał. nr 5 do Regulaminu – Instrukcja wypełniania formularza wniosku z załącznikami oraz str. 22 Sekcja X Oświadczenia 8. Wnioskodawca oświadcza, że:
- koszty osobowe, koszty operacyjne ani podatek VAT nie są uwzględnione w budżecie przedsięwzięcia jako wydatek kwalifikowalny;
Ad 2: Wzór formularza wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem jest jednakowy dla wszystkich wnioskodawców. W związku z tym, we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem należy wskazać wydatki ogółem (uwzględniające podatek VAT), wydatki kwalifikowalne (bez podatku VAT) oraz kwotę wsparcia.
Ad 1: Zgodnie z zał. nr 6 do Regulaminu Konkursu pn. Warunki konkursu „Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski. Wsparciem objęte są przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.”
Zatem muszą Państwo ustalić, czy przedsięwzięcie na pewno nie spełnia przesłanki dot. komunikacji miejskiej zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4- komunikacją miejską są gminne przewozy pasażerskie wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo:
- miasta i gminy,
- miast albo
- miast i gmin sąsiadujących
– jeżeli zostało zawarte porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Z opisu Państwa przypadku wynika, że linia będzie przebiegać przez miasto. Należy zatem ustalić, czy zostało zawarte porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie. Przy czym kluczowe jest stwierdzenie, czy stroną porozumienia zawartego w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego jest miasto albo miasta i gminy, miasta, albo miasta i gminy sąsiadujące. W przypadku, gdy zawarte zostało porozumienie przez ww. podmioty – przesłankę można uznać za spełnioną a w myśl zapisów ustawy – mamy do czynienia z komunikacją miejską. Natomiast w przypadku gdy nie stwierdzi się zawarcia porozumienia przez ww. podmioty – przesłanka należy uznać za niespełnioną, a komunikacja będzie miała charakter pozamiejski.
Dodatkowo, Ministerstwo Infrastruktury na swojej stronie wskazało , że:
- jeżeli przewozy realizowane są na terenie gminy, będącej gminą miejsko-wiejską, a organizatorem jest gmina miejsko-wiejska – nie mają one charakteru komunikacji miejskiej. Są to gminne przewozy pasażerskie.
- jeżeli chodzi o porozumienie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 gdy zadania organizatora wykonuje prezydent miasta wówczas przewozy będą miały charakter komunikacji miejskiej;
- w przypadku gdy przebieg linii przewiduje przystanki w mieście ale punkt początkowy/końcowy będzie ona miała w miejscowości wiejskiej, są to przewozy pomiędzy dwoma gminami, zatem z mocy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym są to przewozy powiatowe, dla których zadania organizatora wykonuje starosta (Należy jednak wskazać, że przewozy na takiej linii komunikacyjnej może organizować prezydent miasta w porozumieniu, o którym mowa a art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z sąsiednia gminą i wtedy będą one miały charakter komunikacji miejskiej).
Jak wskazano powyżej, należy zwrócić uwagę, że przystanek na terenie miasta np. przy urzędzie gminnym nie dyskwalifikuje takiego przedsięwzięcia ze wsparcia w ramach niniejszego naboru.
Nadto, w przypadku, gdy dane przewozy autobusowe objęto dofinansowaniem, zgodnie z Ustawą o FRPA, oznacza to, że dany przewóz nie zalicza się do komunikacji miejskiej, gdyż Ustawy o FRPA nie stosuje się do komunikacji miejskiej (art. 1 ust. 2 Ustawy o FRPA).
Ad 2: Dokumentacja konkursowa nie określa jak należy postąpić z wymienianym taborem w przypadku zastąpienia do 1:1 przez nowe autobusy. Stary tabor może zatem zostać zarówno sprzedany jak i zezłomowany, jednak plan wobec starego taboru należy wskazać we WoOPW, w szczególności w załączniku nr 1 – Uproszczone Studium Wykonalności.
Jeśli chodzi o przekierowanie wymienianego, starego taboru na inną trasę, to dokumentacja również tego nie zabrania, jednak nie jest to rozwiązanie rekomendowane z uwagi na aspekty środowiskowe. Zastąpienie nowego taboru starym ma na celu ograniczenie emisji CO2, która w przypadku przekierowania starego taboru na inną trasę budzi duże wątpliwości. Co prawda redukcja powinna być wykazana na liniach/trasach objętych projektem, jednak założenie jest takie że ten stary tabor wycofujemy i zastępujemy nowym w celu osiągnięcia wyraźnej poprawy w zakresie redukcji emisji.
W odpowiedzi na zadane pytanie informujemy, iż zgodnie z Regulaminem konkursu wsparciem mogą zostać objęte Przedsięwzięcia dotyczące zakupu nowego zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG) w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydowego HEV/MHEV, hybrydowego plug-in (PHEV), dla:
- obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
- wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii).
W związku z powyższym w ramach niniejszego konkursu nie ma możliwości zakupu autobusu/busa przeznaczonego do przewozu uczniów do szkół.
Zawarcie umowy PSC na okres krótszy niż okres trwałości przedsięwzięcia nie wyklucza wnioskodawcy z ubiegania się o dofinansowanie w niniejszym konkursie. Wnioskodawca we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w sekcji X – (Oświadczenia Wnioskodawcy) oświadcza, iż tabor zakupiony w ramach niniejszego przedsięwzięcia będzie wykorzystywany na podstawie umów PSC przez minimum 5 lat na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pozamiejskiej. To po stronie Wnioskodawcy ciąży odpowiedzialność zapewnienia ciągłości zawartej umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie transportu publicznego.
Oznacza to, iż we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem oraz SW należy opisać sytuację (umowa PSC krótsza niż 5 lat) oraz wskazać/oświadczyć, iż po jej wygaśnięciu zostanie ona wznowiona/podpisana/kontynuowana w kolejnych latach.
Przypominamy, iż załącznikiem nr 6. są Dokumenty dotyczące świadczenia lub zlecenia świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym.
Operator może załączyć promesę Organizatora w sprawie kontynuacji powierzenia świadczenia usług publicznych danemu Operatorowi.
Uprzejmie informuję iż nie ma dodatkowych wytycznych do „Dodatkowe Kryteria Merytoryczne II stopnia specyficzne dla przedsięwzięcia” w ramach konkursu Nr KPOD.09.05-IW.02-001/24.
W załączniku nr 4a do Regulaminu – Szczegółowe kryteria wyboru znajdą Państwo opis kryteriów II stopnia. Zgodnie z Regulaminem par. 6 pkt. 4 ocena przedsięwzięcia w zakresie spełniania poszczególnych kryteriów polega na:
– w zakresie kryteriów horyzontalnych, kryterium formalnego oraz kryteriów merytorycznych II stopnia – ocenie „spełnia – nie spełnia” (system „0-1”), co oznacza, że weryfikacja dokonywana będzie pod kątem spełnienia albo niespełnienia danego kryterium,
– w zakresie kryteriów merytorycznych I stopnia – przyznaniu punktów za spełnienie danego kryterium, obliczonych jako iloczyn uzyskanych punków i wagi przy danym kryterium.
Przedsięwzięcie musi spełniać wymagane kryteria horyzontalne, formalne i merytoryczne II stopnia pod rygorem otrzymania oceny negatywnej. Jeżeli dane kryterium nie dotyczy ocenianego przedsięwzięcia, należy to wyraźnie wskazać i uzasadnić we wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.
Przedsięwzięcie otrzymuje ocenę pozytywną w przypadku zaistnienia łącznie następujących warunków:
- spełnia wszystkie wymagane kryteria horyzontalne, formalne i merytoryczne II stopnia,
- uzyskało co najmniej łącznie 60 % punktów w ramach kryteriów merytorycznych I stopnia,
- liczba uzyskanych punktów w ramach kryteriów merytorycznych I stopnia, z uwagi na przeznaczoną dla Konkursu alokację, jest wystarczająca do objęcia przedsięwzięcia wsparciem,
- przedsięwzięcie mieści się w progu procentowym, o którym mowa w § 2 ust. 1 Regulaminu (dotyczy przedsięwzięć, których przedmiotem jest zakup taboru niskoemisyjnego, w tym taboru zasilanego olejem napędowym).
Zgodnie z zał. nr 6 do Regulaminu Konkursu pn. Warunki konkursu „Lokalizacja linii komunikacji stanowiącej przedmiot przedsięwzięcia ma charakter pozamiejski. Wsparciem objęte są przewozy na liniach komunikacyjnych w transporcie pozamiejskim. Nie są objęte wsparciem przewozy w ramach komunikacji miejskiej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.”
Zatem muszą Państwo ustalić, czy projekt spełnia przesłanki dot. komunikacji miejskiej zgodnie z przytoczonym wyżej artykułem.
W celu ustalenia czy przewozy mogą być objęte wsparciem należy wykluczyć możliwość zakwalifikowania tych przewozów jako komunikacji miejskiej.
W celu wykluczenia przewozów z definicji komunikacji miejskiej należy ustalić czy przewozy te są:
- gminnymi przewozami pasażerskimi wykonywanymi w granicach administracyjnych miasta, albo miasta i gmin, miast albo miast i gmin sąsiadujących oraz
- czy zawarte zostało zawarte zostało porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Łącze spełnienie obu ww. przesłanek prowadzi do stwierdzenia, że jest to komunikacja miejska. Brak zaistnienia którejkolwiek przesłanki – prowadzi do uznania, że przewozy nie mieszczą się w definicji z Ustawy ptz i tym samym mają charakter pozamiejski.
Ad przesłanka nr 1) gminnymi przewozami pasażerskimi wykonywanymi w granicach administracyjnych miasta, albo miasta i gmin, miast albo miast i gmin sąsiadujących – Definicję gminnego przewozu jest przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych jednej gminy lub gmin sąsiadujących, które zawarły stosowne porozumienie lub które utworzyły związek międzygminny; inne niż przewozy powiatowe, powiatowo- gminne, metropolitalne, wojewódzkie i międzywojewódzkie (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ptz) W celu ustalenia czy przewóz wypełnia definicję gminnego przewozu należy potwierdzić wszystkie przesłanki zawarte w tej definicji tj.:
- przewóz osób;
- w ramach transportu zbiorowego;
- w granicach administracyjnych gminy lub gmin sąsiadujących – (należy ustalić przebieg trasy w oparciu o porozumienie) – jeżeli z porozumienia wynikać będzie, że transport jest świadczony na terenie gminy lub gmin sąsiadujących – przesłankę gminnego przewozu z definicji należy uznać na spełnioną,
- zawarcie porozumienia – z informacji wynika, że ZTM nie ma porozumienia transportowego (posiada jedynie porozumienie w zakresie taryfy – brak informacji czy to, że zostało zawarte porozumienie międzygminne, oznacza, że jest to porozumienie, o którym mowa w komunikacji miejskiej).
Jeżeli spełnione zostały przesłanki 1-4 powyżej – mamy do czynienia ze spełnieniem przesłanki nr 1 ) z definicji komunikacji miejskiej, przy czym w przesłance nr 3, która odnosi się do gmin (w granicach administracyjnych gminy lub gmin sąsiadujących) musi znaleźć informacja, iż dane przewozy są wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo miasta i gminy, miast albo miast i gmin sąsiadujących.
Jak wskazano powyżej, w celu zakwalifikowania danego przewozu do komunikacji miejskiej konieczne jest dodatkowe spełnienie przesłanki 2) z definicji komunikacji miejskiej tj. porozumienie lub utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Ad przesłanka nr 2) porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
Stroną porozumienia zawartego w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego każdorazowo powinno być miasto albo miasta i gminy, miasta, albo miasta i gminy sąsiadujące. W przypadku, gdy zawarte zostało porozumienie przez ww. podmioty – przesłankę można uznać za spełnioną. Natomiast w przypadku gdy nie stwierdzi się zawarcia porozumienia przez ww. podmioty – przesłanka należy uznać za niespełnioną.
Podsumowując, jeżeli w analizowanej sprawie:
1) spełnione są łącznie obie przesłanki definicji komunikacji miejskiej tj. przewozy można zaliczyć do gminnych przewozów pasażerskich wykonywanych w granicach administracyjnych miasta, albo miasta i gmin, miast albo miast i gmin sąsiadujących jeżeli zostało zawarte porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie.
– to możemy uznać dany przewóz za komunikację miejską.
2) jeżeli brak którejkolwiek z ww. przesłanek – nie można uznać danego przewozu za miejski, zatem ma on charakter pozamiejski.
Dodatkowo, Ministerstwo Infrastruktury na swojej stronie wskazało , że:
- jeżeli przewozy realizowane są na terenie gminy, będącej gminą miejsko-wiejską, a organizatorem jest gmina miejsko-wiejska – nie mają one charakteru komunikacji miejskiej. Są to gminne przewozy pasażerskie.
- jeżeli chodzi o porozumienie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 gdy zadania organizatora wykonuje prezydent miasta wówczas przewozy będą miały charakter komunikacji miejskiej;
- w przypadku gdy przebieg linii przewiduje przystanki w mieście ale punkt początkowy/końcowy będzie ona miała w miejscowości wiejskiej, są to przewozy pomiędzy dwoma gminami, zatem z mocy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym są to przewozy powiatowe, dla których zadania organizatora wykonuje starosta (Należy jednak wskazać, że przewozy na takiej linii komunikacyjnej może organizować prezydent miasta w porozumieniu, o którym mowa a art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z sąsiednia gminą i wtedy będą one miały charakter komunikacji miejskiej).
Nadto, w przypadku, gdy dane przewozy autobusowe objęto dofinansowaniem, zgodnie z Ustawą o FRPA, oznacza to, że dany przewóz nie zalicza się do komunikacji miejskiej, gdyż Ustawy o FRPA nie stosuje się do komunikacji miejskiej (art. 1 ust. 2 Ustawy o FRPA).
Historia aktualizacji załączników
Aktualizacja:
- Zapisów w Regulaminie Konkursu w §3 Zasady korespondencji: doprecyzowanie zapisów w opisie sposobu komunikacji (ust 1)
- Zapisów § 9 Procedura odwoławcza: dodanie ustępu 7a i 7b
- Ogłoszenie o konkursie 2024-04-05 15:00 112 KB | DOCX Pobierz pliki
- Regulamin konkursu 2024-04-05 15:00 255 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. 1 do Regulaminu - Regulamin pracy KOP 2024-04-05 15:00 80 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. 2 do Regulaminu - Lista oraz zakres wymaganych załączników do wniosku 2024-07-29 13:32 161 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. 3 do Regulaminu - Harmonogram naboru 2024-04-05 15:00 152 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. 4 do Regulaminu - Horyzontalne zasady i kryteria wyboru przedsięwzięć dla KPO 2024-04-05 15:00 180 KB | pdf Pobierz pliki
- Zał. 4a do Regulaminu - Szczegółowe kryteria wyboru 2024-04-05 15:00 118 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 5 do Regulaminu - Instrukcja wypełniania formularza wniosku z załącznikami 2024-07-29 13:35 410 KB | mswo Pobierz pliki
- Zał. 6 do Regulaminu - Warunki Konkursu 2024-04-05 15:00 98 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. 7 do Regulaminu - Kalkulator wskaźnika redukcji emisji 2024-04-05 15:00 962 KB | vnd. Pobierz pliki
- Zał. 8 do Regulaminu - Wzór Oświadczenia o wycofaniu wniosku 2024-04-05 15:00 204 KB | DOCX Pobierz pliki
- Zał. nr 9 do Regulaminu - Wzór umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z załącznikami 2024-04-05 15:00 4 MB | zip Pobierz pliki
Skontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15