Obsługa pasażera z niepełnosprawnością w podróży
Początek
19 listopada 2020 10:00Zakończenie
19 listopada 2020 13:00
Tym razem tematem dyskusji była szeroko rozumiana obsługa podróżnych z ograniczoną mobilnością.
Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, której Unia i większość jej państw członkowskich w tym Polska są stronami, uznaje dostępność jako jedną z jej zasad ogólnych. W art. 9 konwencji nałożono na państwa strony wymóg przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnością dostępu na równych zasadach z innymi osobami. Środki te muszą obejmować rozpoznanie i eliminację przeszkód i barier w zakresie dostępności – stosuje się je, między innymi, do transportu. Konieczność realizacji zasady powszechnej dostępności i zapewnienia jak najwyższego poziomu obsługi klientów, niezależnie od ich indywidualnych możliwości czy potrzeb, jest bezdyskusyjna.
Każdy organizator transportu tworząc wytyczne dla obsługi klientów o różnorodnych potrzebach (w tym osób z niepełnosprawnością), powinien dążyć do zapewnienia pozytywnych doświadczeń wszystkich podróżnych, niezależnie od miejsca i sposobu ich obsługi – bezpośredniej (na dworcach i stacjach, w pojeździe) czy też zdalnej (przez telefon, stronę internetową czy aplikację mobilną).
Podczas spotkania w gronie ekspertów i podróżnych rozmawiano o przygotowaniu personelu do obsługi osób z niepełnosprawnościami z dwóch perspektyw. Po pierwsze obsługa pasażera z niepełnosprawnością jako element szerszej kwestii obsługi klientów. Druga perspektywa, którą poruszono w panelu to co ułatwia a co utrudnia sprawną i bezproblemową obsługę pasażerów z niepełnosprawnościami.
W spotkaniu udział wzięło prawie 90 osób: przedstawiciele beneficjentów funduszy UE, administracji państwowej i samorządowej.
Więcej wydarzeń
Szkolenie z SL2021 w zakresie zawierania umów dla Beneficjentów FEnIKS/FEPW/KPO
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online z SL2021 w zakresie zawierania umów z perspektywy Beneficjenta w ramach programu operacyjnego FEnIKS/ FEPW/KPO.
Zapisać się można najpóźniej do 8 kwietnia przez formularz zgłoszeniowy. Zachęcamy do udziału.
WięcejPolska bramą Europy – jak zapewnić bezpieczeństwo i sprawność transportu?
Zapraszamy do udziału w dwudniowym bezpłatnym webinarium organizowanym w ramach Transportowego Obserwatorium Badawczego w formule online.
Zapisać się na wydarzenie można do 31 marca 2025 roku. Radzimy nie zostawiać na ostatnią chwilę, bo liczba miejsc ograniczona.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15