Zielony ład w polskim transporcie
Początek
26 stycznia 2021 10:00Zakończenie
26 stycznia 2021 13:00
12 grudnia 2019 roku Komisja Europejska wydała komunikat przedstawiający nowy „Europejski Zielony Ład”, który wyznacza kierunki rozwoju gospodarek Państw Członkowskich w perspektywie ambitnego celu klimatycznego całej Unii jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 r. Dokument przedstawia 9 głównych obszarów interwencji (strategii): różnorodność biologiczna, żywność, rolnictwo i obszary wiejskie, energia, przemysł, sektor budowlany, transport, zanieczyszczenia, klimat. 9 grudnia 2020 r., niemal rok po opublikowaniu głównego dokumentu EZŁ, światło dzienne ujrzała zapowiadana strategia z zakresu transportu pt. „Strategia Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności – przestawianie transportu europejskiego na tory przyszłości” (ang. „Sustainable and Smart Mobility Strategy – putting European transport on track for the future”). Polski sektor transportowy w obliczu założeń Europejskiego Zielonego Ładu czeka wiele wyzwań, głównie z perspektywy wysokoemisyjnego transportu samochodowego. Główny cel jaki Komisja Europejska przedstawia całej Wspólnocie w zakresie mobilności to 90% redukcja emisji do 2050 roku z całego transportu. Europejski Zielony Ład przykłada także ogromną wagę do sektora energetycznego wskazując, że niemal 83% emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z produkcji i wykorzystywania energii, z czego transport generuje 24% emisji.
Celem spotkania było w szczególności zebranie informacji o możliwych działaniach na rzecz redukcji emisji z transportu oraz danych dotyczących możliwej do uzyskania skali redukcji szkodliwych emisji a także kosztów ich wdrożenia w przypadku m.in. przenoszenia pracy przewozowej z transportu drogowego na inne rodzaje transportu – szczególnie kolejowy oraz zmiany napędów – we wszystkich rodzajach transportu – na nisko i zeroemisyjne. W gronie znakomitych gości – ekspertów ze świata administracji, nauki i biznesu-wymieniano się wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami na temat możliwości redukcji wpływu transportu na środowisko a także metod ich wyliczenia i zaplanowania.
W spotkaniu wzięła udział rekordowa liczba 150 uczestników.
Więcej wydarzeń
Nowoczesne technologie versus zarządzanie transportem
Na 5 października 2023 r. zaplanowaliśmy kolejne spotkanie eksperckie w ramach prac Transportowego Obserwatorium Badawczego.
Na zgłoszenia udziału w bezpłatnym webinarium TOB czekamy do 27 września 2023 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
WięcejDostępność tam gdzie mieszkam i realizuję projekt z Funduszy UE
Zapraszamy do udziału w 8. spotkaniu w cyklu DostępnośćLAB. Tym razem zaplanowaliśmy spotkanie stacjonarnie w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie, czyli przy Placu Europejskim 2, w sali 802AB. Startujemy o 10:00, 27 września.
Zapisy zbieramy przez formularz zgłoszeniowy do 12września. Po 12 września odezwiemy się do osób zgłoszonych, by przesłać szczegóły spotkania.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15