Kolejny odcinek Via Carpatia z dofinansowaniem: 788 mln zł na S19 odc. Boćki – Chlebczyn
W ramach podpisanej 21 listopada 2025 roku powstaje kolejny fragment drogi S19 łączącej m.in. Białystok z Lublinem. Dofinansowanie obejmuje zaprojektowanie i budowę dwóch fragmentów trasy: na odcinkach węzeł Boćki (bez węzła) – Malewice oraz Malewice – Chlebczyn, na skraju województwa podlaskiego i mazowieckiego.
Bezpieczeństwo i najwyższy komfort podróży
Do dyspozycji kierowców udostępnione zostaną 2 pasy ruchu w każdym kierunku. Odcinek objęty dofinansowaniem liczy w sumie 40,984 km długości. Znajdą się tu 2 węzły drogowe w Siemiatyczach, Miejsca Obsługi Podróżnych, liczne obiekty inżynierskie i drogi dojazdowe. Inwestycja spełnia wszystkie najnowsze wymagania dotyczące m.in. ochrony środowiska.
Całkowita wartość projektu to 1 464 896 209,38 zł. Umowa o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko opiewa na kwotę 787 600 446,84 zł.
Budowa S19 już trwa. Kierowcy powinni móc z niej skorzystać już w przyszłym roku.
Kluczowe połączenie
Droga ekspresowa S19 jest strategiczna – nie tylko dla wschodnich województw Polski, ale i dla całego regionu Europy. To kolejny fragment trasy Via Carpatia: międzynarodowego korytarza transportowego, który docelowo połączy Państwa Bałtyckie z portami położonymi nad Morzem Czarnym. Jest również istotnym elementem zwiększającym mobilność i podnoszącym poziom bezpieczeństwa regionu. Przyczyni się też do rozwoju gospodarczego województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.
FEnIKS
23 czerwca 2026 | FEnIKS
Via Carpatia w realizacji – eksperci CUPT z wizytą na budowie odcinka S19 na północ od Lublina
Eksperci Wydziału Ochrony Środowiska CUPT odwiedzili plac budowy odcinka drogi ekspresowej S19 na północ od Lublina, będącego częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Wizyta terenowa była okazją do zapoznania się z postępem prac oraz wyzwaniami związanymi z realizacją jednej z najważniejszych inwestycji drogowych we wschodniej Polsce.
Więcej
19 czerwca 2026 | FEnIKS
Warsztaty eksperckie o projektach dual-use i odporności transportu z udziałem CUPT
19 czerwca 2026 r. w Warszawie odbyły się warsztaty eksperckie pt. „Projekty dual-use i budowanie odporności systemu kolejowego przy współudziale środków europejskich”. W wydarzeniu udział wzięła m.in. Sylwia Cieślak-Wilk, zastępczyni dyrektora CUPT, która przedstawiła spojrzenie CUPT na rolę infrastruktury dual-use w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej UE.
Więcej
17 czerwca 2026 | FEnIKS
Szkolenie CUPT dla pracowników Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków
W dniach 16–17 czerwca 2026 r. eksperci CUPT przeprowadzili we Wrocławiu szkolenie dla pracowników Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków poświęcone zasadom realizacji projektu pomocy technicznej z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.
Więcej
01 czerwca 2026 | FEnIKS
Fundusze Europejskie: zielone światło dla inwestycji na stopniu wodnym Ujście Nysy
Centrum Unijnych Projektów Transportowych pozytywnie oceniło wniosek Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” o dofinansowanie inwestycji na stopniu wodnym Ujście Nysy na Odrze. To ważny etap w procesie ubiegania się o wsparcie w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15