KE przyjęła zmiany w POIiŚ
Najważniejszym celem zmian jest wprowadzenie do POIiŚ II transzy instrumentu REACT-EU – dodatkowych pieniędzy na walkę ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19.
93 mln euro, czyli ok. 435 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczono przede wszystkim na:
- rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego (70,1 mln euro, czyli ok. 330 mln zł),
- wsparcie powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych (19,2 mln euro, czyli około 90 mln złotych).
Do kiedy można skorzystać ze środków
Z tych pieniędzy można skorzystać do końca 2023 roku. Mogą one pokryć wydatki, które zostały poniesione od 1 lutego 2020 r. Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich wyniesie 100%. Takie rozwiązanie zmniejszy obciążenie budżetu państwa w związku z kryzysowymi działaniami naprawczymi w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków społecznych.
Zakres wsparcia
Zakres wsparcia REACT-EU został uzupełniony o inwestycje w transport publiczny w miastach, m.in.:
- wymianę taboru autobusowego i tramwajowego,
- systemy ITS,
- infrastrukturę węzłową lub liniową,
- przygotowanie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.
W sektorze zdrowia obejmie dodatkowo powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które będą mogły kupić sprzęt i wyposażenie niezbędne do wykonywania zadań.
Zmiana programu umożliwia również przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na kolejną edycję programu „Mój prąd”, który jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej środków trafi też na Projekt termomodernizacji szkół publicznych.
Stopa dofinansowania
Ponadto dla osi priorytetowych programu, które są finansowane z Funduszu Spójności, tymczasowo zastosowano stopę dofinansowania w wysokości 100%. Dotyczy to wydatków zadeklarowanych we wnioskach o płatność do KE za rok obrachunkowy 2021/2022.
Zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe na podstawie unijnego pakietu CARE. Obejmuje on działania polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie. Cele rozwiązania jest chwilowe złagodzenie obciążenia budżetu państwa, wynikającego z konieczności odpowiedzi na sytuację kryzysową w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Zmieniony program dostępny jest na stronach Funduszy Europejskich.
POIiŚ 2014-2020

XII oś priorytetowa Pomoc techniczna REACT-EU
W kwietniu 2022 roku pomiędzy Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej a Centrum Unijnych Projektów Transportowych zwarto Porozumienie w sprawie korzystania z dofinansowania zadań w ramach XII Osi Priorytetowej Pomoc techniczna REACT- EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 dla Instytucji Pośredniczącej POIiŚ w sektorze transportu.
Więcej
Fundusze UE: Przebudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie dla projektu „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia, etap I”.
Więcej
Konkurs POIiŚ „Bezpieczny pieszy” rozstrzygnięty
Będzie bezpieczniej na przejściach dla pieszych – zakończył się nabór w konkursie „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”.
Więcej
Wyniki konkursu „Fundusze UE blisko nas”
Rozstrzygnęliśmy konkurs „Fundusze UE blisko nas” na materiał (reportaż, fotoreportaż lub wideo) promujący projekty transportowe oraz ich efektywne korzyści, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
WięcejSkontaktuj się z nami
Punkty informacyjne
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Biuro CUPT
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15