Warsztaty kolejowe: Kluczowe aspekty kontraktowania umów PSC i funduszy UE na transport publiczny
Wczoraj w Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) odbyły się Warsztaty kolejowe, poświęcone kluczowym zagadnieniom związanym z kontraktowaniem umów na publiczne usługi kolejowe (PSC) oraz wykorzystaniem funduszy unijnych na transport publiczny. Wydarzenie zgromadziło ekspertów i przedstawicieli branży kolejowej, w tym przedstawicieli przewoźników regionalnych, którzy wspólnie dyskutowali o temacie przewodnim wydarzenia.
Najważniejsze zagadnienia
Warsztaty rozpoczęły się od wystąpienia wprowadzającego na temat funduszy unijnych na lata 2021-2027 i ich istotnej roli w zakresie modernizacji infrastruktury kolejowej w Polsce, łagodnie przechodząc bezpośrednio do wprowadzenia w tematykę PSC.
W trakcie dwóch zaplanowanych przez nas sesji szczegółowo omówiono:
- ramy prawne i finansowanie usług kolejowych w kontekście otwarcia rynku i obowiązku organizacji przetargów na wybór operatora,
- pomoc publiczną i trwałość projektów po otwarciu rynku przewozów pasażerskich, zapewnienie i wykorzystanie taboru po wygaśnięciu umów.
Kolejna część odbywała się w formie wolnej dyskusji ekspertów z uczestnikami i dotyczyła aspektów praktyczno-prawnych – uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami, podzielić się doświadczeniem, poruszyć najbardziej istotne według nich zagadnienia związane z tematem przewodnim warsztatów.

Networking i kluczowe wnioski
Spotkanie stworzyło doskonałą przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń między uczestnikami. Nie zabrakło, jak zwykle podczas cyklu, analiz konkretnych przypadków (case studies).
Podczas wydarzenia szczególnie podkreślono wyzwania dla branży, które pojawiają się wraz z nadchodzącą liberalizacją rynku kolejowego. Nie zabrakło również wzmianek o roli Funduszy Europejskich w związku z przyszłymi znaczącymi zmianami na rynku.

Kolejne kroki
Centrum Unijnych Projektów Transportowych planuje organizację kolejnych spotkań w ramach cyklu, których celem będzie pogłębienie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie propozycji najlepszych praktyk dla polskiego sektora kolejowego. Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów komunikacji.

Relacje z wydarzeń

AI w transporcie: podsumowanie spotkania z cyklu Dostępność 2030+
W jaki sposób sztuczna inteligencja otwiera nowe perspektywy w projektowaniu i zarządzaniu transportem publicznym? Zapoznaj się z kluczowymi wnioskami ze spotkania „AI w transporcie” z cyklu Dostępność 2030+.
Więcej
Relacja z wydarzenia: „Polska bramą Europy – jak zapewnić bezpieczeństwo i sprawność transportu”
Zapoznaj się z wnioskami z ostatniego Transportowego Obserwatorium Badawczego pod hasłem: „Polska bramą Europy – jak zadbać o bezpieczny i sprawny transport”.
Więcej
Podsumowanie Konferencji „Transport bliżej ludzi – Innowacyjne podejście do partycypacji”
13 marca 2025 roku w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) odbyła się konferencja „Transport bliżej ludzi”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego, którzy dyskutowali na temat partycypacji społecznej w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań transportowych.
Więcej
Posiedzenie Rady Programowej Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako 2025 w CUPT
Dzisiaj, 10 marca 2025 r., w naszej siedzibie w Centrum Unijnych Projektów Transportowych odbyło się V posiedzenie Rady Programowej 16. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako 2025. To wydarzenie, które już we wrześniu (w dniach 23-26 września) ponownie zamieni Gdańsk w europejską stolicę transportu szynowego!
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15