Wyjazdowe seminarium Transportowego Obserwatorium Badawczego
Zorganizowaliśmy 13 października w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie seminarium w ramach działań Transportowego Obserwatorium Badawczego pt. „Gasimy pożary w elektromobilności”. Wzięło w nim udział ponad 100 osób, a oglądało na żywo ponad 700 osób.
Dzięki prezentacjom i panelowi dyskusyjnemu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z istotą zagadnienia bezpieczeństwa eksploatacji samochodów elektrycznych ze względu na potencjalne pożary tego typu pojazdów. Zaprezentowane prezentacje dotyczyły strażackich technik gaszenia pojazdów elektrycznych, problematyki pożarów w garażach i tunelach, statystyki pojazdów elektromobilnych i hybrydowych.
Ogólny wniosek z prowadzonych dyskusji to fakt, że samochody elektryczne nie palą się ani częściej, ani groźniej niż pojazdy spalinowe. Palą się one po prostu inaczej. Jednak gdy pali się bateria litowo-jonowa takiego samochodu, stawia to ekipy ratownicze przed poważnym wyzwaniem. Konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur (w tym współpraca producentów samochodów elektrycznych i instytucji pożarniczych), technologii gaszenia oraz systemów informacyjnych dla jednostek gaśniczych. Dlatego też podjęliśmy ten temat w ramach Transportowego Obserwatorium Badawczego, które od początku prowadzi działania na rzecz integracji wszystkich interesariuszy związanych z szeroko pojętym transportem.
Dzięki współpracy Centrum Unijnych Projektów Transportowych ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej, Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych uczestnicy seminarium mieli możliwość poznać temat z punktu widzenia różnych interesariuszy:
- producentów aut elektrycznych, którzy zaproponowali swoje propozycje,
- producentów baterii,
- projektantów,
- deweloperów
- i przede wszystkim strażaków.
Jednym z celów seminarium było również przedstawienie wyników prac badawczych 3 studentów z Politechniki Bydgoskiej, które pozwoliły na wypracowanie koncepcji gaszenia pożarów aut elektrycznych. Zespół ze swoimi studentami prezentowała pani dr Agnieszka Fujak z Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Natomiast podczas panelu pt. Jak sfinansować dalsze badania? dyrektor Paweł Engel z CUPT wraz ze swoimi dyskutantami próbowali odczarować nieco procedury związane z dofinansowaniem unijnym oraz pokazywali jak i gdzie szukać możliwości sfinansowania takich koncepcji, jak ta przedstawiona przez studentów Politechniki.
Relacje z wydarzeń

Forum CUPT: inspirująca konferencja we Wrocławiu
Dwa intensywne i obfitujące w dyskusje, debaty, wymiany poglądów i rozmowy między uczestnikami dni 3. edycji Forum CUPT za nami. Chwila na relację z wydarzenia poświęconego tematyce wykluczenia transportowego w Polsce oraz szansom, jakie stwarzają Fundusze UE dla zmniejszania tego zjawiska.
Więcej
Relacja z konferencji: Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP)
W środę, 13 czerwca, miała miejsce konferencja nt. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP), która stanowiła pierwsze wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wsparcie miejskich obszarów funkcjonalnych w przygotowaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej” realizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
Więcej
Bezpieczny pieszy: Relacja ze szkolenia online CUPT
Pracownicy Centrum zorganizowali i przeprowadzili szkolenie dla Beneficjentów projektów wybranych do dofinansowania w ramach konkursu „Bezpieczny Pieszy – Doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkól w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Do relacji ze szkolenia dołączamy garść przydatnych materiałów do pobrania.
Więcej
Relacja ze szkolenia dedykowanego Beneficjentom i potencjalnym Beneficjentom
W dniach 12-13 września 2022 r. w Ożarowie Mazowieckim zaplanowano szkolenie organizowane przez ekspertów z Centrum Unijnych Projektów Transportowych dedykowane Beneficjentom i potencjalnym Beneficjentom z zakresu przygotowania i realizacji projektów dofinansowywanych z Funduszy Unii Europejskiej.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15