Zarządzanie i kontrola projektów unijnych – spotkanie online międzynarodowej społeczności Peer2Peer
13 listopada odbyło się spotkanie online społeczności „Zamówienia Publiczne”, działającej w ramach inicjatywy Peer2Peer Communities DG REGIO. W wydarzeniu uczestniczył ekspert z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) oraz około 20 przedstawicieli instytucji z innych państw członkowskich UE, zaangażowanych w proces zarządzania i kontroli projektów unijnych. Od maja 2024 roku koordynatorem tej unijnej inicjatywy jest firma PwC.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji kluczowych uczestników, w tym przedstawicieli DG REGIO, PwC oraz Community Champions – liderów grupy nadających merytoryczny kierunek jej pracom.
Community Champions w grupie „Zamówienia Publiczne” to:
– Przemysław Ostrowski – przedstawiciel CUPT (Departament Kontroli i Audytu),
– Kristina Vasileva – reprezentantka Agencji Zamówień Publicznych z Bułgarii (Dyrekcja ds. Legislacji i Metodologii),
– Yasen Markov – przedstawiciel Instytucji Audytowej z Bułgarii.
Pierwszą prelegentką była Justyna Balasinska (DG REGIO), która zapowiedziała rozpoczęcie kompleksowej oceny dyrektyw dotyczących zamówień publicznych. Komisja Europejska zachęciła uczestników rynku zamówień publicznych do aktywnego udziału w konsultacjach publicznych w tym zakresie.
Następnie Przemysław Ostrowski (CUPT) zaprezentował orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące zamówień publicznych (sprawy C-424/23 DYKA Plastic oraz C-652/22 Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AȘ). Omówił również korekty finansowe w obszarach podwykonawstwa oraz modyfikacji umów zawartych w ramach zamówień publicznych. Posłużył się przykładami z Polski i Włoch, ilustrując, jak krajowe systemy zamówień ewoluowały w tych obszarach.
Kolejny referat wygłosił Yasen Markov, który omówił wyrok TSUE w sprawach połączonych C-441/22 i C-443/22 (*Obshtina Razgrad*). Orzeczenie dotyczyło m.in. obowiązku zamawiających uwzględnienia ryzyka przekroczenia terminu realizacji zamówienia wynikającego z przewidywalnych przeszkód, takich jak warunki pogodowe. Prezentacja poruszyła także kwestię pisemności modyfikacji umów – wskazano, że zmiany mogą wynikać nie tylko z formalnych porozumień, ale również z innych dokumentów pisemnych.
Spotkanie zakończyło się ankietą online, w której uczestnicy wskazali tematy do omówienia na kolejnych wydarzeniach sieci Peer2Peer. Event po raz kolejny pokazał, że Peer2Peer to dynamiczna i potrzebna platforma wymiany wiedzy oraz doświadczeń między przedstawicielami administracji publicznej w UE. Szczególne zainteresowanie wzbudziło najnowsze orzecznictwo TSUE dotyczące praw wykonawców z państw trzecich, co potwierdziło potrzebę kontynuacji prac grupy.
Relacje z wydarzeń
12 grudnia 2024 | Relacje z wydarzeńMobilność bez granic: SUMP jako pomost między strategiami rozwoju miast i regionów
Na początku grudnia, a dokładnie 6 grudnia, odbyło się webinarium zorganizowane w ramach działań Transportowego Obserwatorium Badawczego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury. Wydarzenie koncentrowało się na wykorzystaniu Zrównoważonych Planów Mobilności Miejskiej (SUMP) jako narzędzi do integracji strategii rozwoju miast i regionów, przyczyniających się do tworzenia zrównoważonych, przyjaznych środowisku i funkcjonalnych obszarów miejskich.
Więcej 12 grudnia 2024 | Relacje z wydarzeńWizyta przedstawicieli administracji mołdawskiej w CUPT
28.11.2024 w CUPT gościliśmy delegację z Mołdawii w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Polską Pomoc przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie wdrażania projektów transportowych finansowanych ze środków unijnych oraz budowy zdolności administracyjnych.
Więcej 26 listopada 2024 | Relacje z wydarzeńNapędy elektryczne, wodorowe, a może nadal diesel?
Eksperci podczas 41 Transportowego Obserwatorium Badawczego wskazywali drogę do zeroemisyjnego transportu publicznego. Listopadowe webinarium zorganizowane w ramach TOB zgromadziło ponad 200 czołowych ekspertów branży transportowej, którzy wspólnie pochylili się nad wyzwaniem dekarbonizacji sektora transportowego.
Więcej 23 października 2024 | FEnIKSKolejowe ABC po raz trzeci z dofinansowaniem UE
Uroczyście wymieniliśmy się podpisanymi umowami z Urzędem Transportu Kolejowego na dofinansowanie Kampanii Kolejowe ABC. Będzie to już 3. dofinansowana ze środków unijnych edycja tej kampanii edukacyjnej. Kwota dofinansowania z UE wynosi ponad 62 mln złotych.
WięcejSkontaktuj się z nami
Formularz kontaktowy i kontakt dedykowany
dla mediów i dla obywateli
Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Poniedziałek – piątek,
godz.: 8:15 – 16:15