projekty-kluczowe-beneficjenci.gif

Projekty indywidualne

 

Projekty indywidualne stanowią przedsięwzięcia inwestycyjne o strategicznym znaczeniu dla realizacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" (PO IiŚ), których wdrożenie jest istotne dla osiągnięcia strategicznych celów rozwojowych dla danego sektora gospodarki, bądź regionu. Umieszczenie inwestycji w wykazie projektów indywidualnych stanowi alternatywny dla konkursu sposób wyboru projektów do wsparcia w ramach PO IiŚ. Wpisanie inwestycji do wykazu projektów indywidualnych jest warunkową deklaracją jej realizacji i związane jest z zarezerwowaniem środków w ramach budżetu programu na realizację projektu. Nie oznacza to jednak, że projekt znajdujący się w wykazie uzyskuje dofinansowanie automatycznie. Lista projektów indywidualnych przewidzianych do realizacji publikowana jest na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a informacja o jej zamieszczeniu ogłaszana jest w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej Monitor Polski.

Zaliczenie projektu do projektów indywidualnych uzależnione było od szeregu kryteriów, takich jak:

• zgodność projektu z dokumentami programowymi: Narodową Strategią Spójności 2007-2013, z celami PO IiŚ oraz ze szczegółowym opisem priorytetów

• skala oddziaływania projektu musi mieć zasadniczy wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny regionu / kraju

• projekt w znaczący sposób przyczynia się do realizacji zakładanych w programach operacyjnych wskaźników

• komplementarność projektu z innymi projektami planowanymi do realizacji

Projekty takie nie podlegają już procedurze konkursowej i nie konkurują o środki z przedsięwzięciami spoza listy indykatywnej. Lista projektów indywidualnych jest weryfikowana przez Ministra Rozwoju Regionalnego co pół roku i jest dostępna na stronie internetowej Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

W ramach projektów zarówno indywidualnych, jak i wybieranych w trybie konkursowym rozróżnia się projekty duże i małe zgodnie z zapisami art. 39 Rozporządzenia Rady nr 1083/2006. Duże projekty to takie, których koszt całkowity (z uwzględnieniem) podatku VAT przekracza 50 mln EUR. Ostateczną decyzję w sprawie dofinansowania dużego projektu podejmuje Komisja Europejska.

 

Na liście projektów indywidualnych znajdują się 223 projekty sektora transportu, z których: • 171 umieszczono na liście podstawowej. W pierwszej kolejności do otrzymania dofinansowania przeznaczone są projekty z listy podstawowej dzięki zarezerwowaniu środków w ramach alokacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". • 52 znajduje się na liście rezerwowej. Projekty rezerwowe będą realizowane w przypadku, gdy zostaną zwolnione środki z listy podstawowej.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych projektów indywidualnych znajdą Państwo w zakładkach dotyczących poszczczególnych sektorów transportu:

Drogi

Koleje

Transport lotniczy

Transport morski i rzeczny

Pozostałe

Beneficjenci

Zgodnie z art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju beneficjentami działań transportowych PO IiŚ mogą być osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną do realizacji projektów finansowych z budżetu państwa lub ze źródeł zagranicznych na podstawie decyzji lub umowy o dofinansowanie projektu.

Beneficjent realizuje projekt, przestrzega zasad zawartych w umowie o dofinansowanie oraz w odpowiednich rozporządzeniach. Ponadto odpowiada za:

• realizację projektu

• zorganizowanie przetargów, gdy jest to wymóg prawa wspólnotowego lub krajowego oraz podpisanie umów z wykonawcami

• monitorowanie i raportowanie wdrażania projektu, zgodnie z Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego

• zapewnienie stosowania odrębnych systemów księgowania lub odpowiednich kodów księgowych dla wszystkich operacji finansowych związanych z projektem

• przestrzeganie wszystkich procedur wynikających z zawartej umowy o dofinansowanie oraz odpowiednich aktów prawa wspólnotowego i krajowego, zwłaszcza dotyczących zarządzania i kontroli finansowej w projekcie

• zapewnienie dostępu do wymaganych dokumentów

• przechowywanie dokumentacji związanej z realizacją projektu przez okres co najmniej 5 lat następujących po zamknięciu PO IiŚ, nie naruszając przepisów regulujących pomoc publiczną (art. 90 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006).

Beneficjentami projektów indywidualnych sektora „transport" Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" w zakresie projektów transportowych są:

Priorytet VI - Drogowa i lotnicza sieć TEN-T:


1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
2. Miasto Toruń - reprezentowane przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu
3. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A.
4. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II - Balice Sp. z o.o.
5. Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o.
6. Port Lotniczy Wrocław S.A.
7. Port Lotniczy Poznań - Ławica Sp. z o.o.
8. Port Lotniczy Szczecin - Goleniów Sp z o.o.
9. Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka Sp. z o.o.
10. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze"
11. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
12. Ministerstwo Infrastruktury
13. Gmina Miasta Gdańska

Priorytet VII - Transport przyjazny środowisku:


1. PKP Intercity S.A.
2. PKP PLK S.A.
3. Przewozy Regionalne sp. z o.o.
4. PKP S.A.
5. PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.
6. Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o.
7. Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych
8. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o.
9. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu Sp. z o.o.
10. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S. A. w Krakowie
11. Tramwaje Śląskie S.A.
12. Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
13. Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.
14. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR) w Gdyni
15. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
16. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
17. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
18. Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o.
19. Urząd Morski w Gdyni
20. Urząd Morski w Szczecinie
21. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
22. Samorząd Województwa Łódzkiego
23. Samorząd Województwa Mazowieckiego
24. Samorząd Województwa Pomorskiego
25. Miasto Bydgoszcz
26. Miasto Darłowo
27. Miasto Kołobrzeg
28. Miasto Łódź
29. Miasto Poznań
30. Miasto Solec Kujawski
31. Miasto Stołeczne Warszawa
32. Miasto Toruń
33. Metro Warszawskie Sp. z o.o.
34. Miasto Wrocław
35. Gmina Miasta Gdańsk
36. Gmina Miasto Elbląg
37. Gmina Miasto Szczecin
38. Gmina Miejska Kraków
39. Gmina Wieliczka
40. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Gliwice
41. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wrocław
42. Koleje Mazowieckie-KM - Sp. z o.o.

Priorytet VIII - Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe:


1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
2. Ministerstwo Infrastruktury Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
3. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
4. Główny Inspektorat Transportu Drogowego
5. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
6. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku
7. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.
8. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
9. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
10. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
11. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie
12. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
13. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
14. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie
15. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu
16. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu
17. Komendant Główny Policji
18. Miasto Świnoujście
19. Gmina Miasta Gdańska
20. Gmina Miasta Grudziądz
21. Instytut Transportu Samochodowego

 

Szczegółowe informacje na temat wysokości środków finansowych przeznaczonych na projekty w ramach poszczególnych działań, jak również kompleksowe informacje na temat beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów zostały zamieszczone w "Szczegółowym opisie priorytetów PO IiŚ".

biprss